Всички въпроси за вилата.
Jamaika - помощник
Здравейте,
след дълго четене на форума през зимните месеци, се престраших и аз да се опитам собственоръчно да си сглобя бербекю... опитът ми със зидането е практически - нула, а миналогодишния такъв завърши с псувни и сриване на направеното с чук.... :axe:

Та, набавих си огнеупортни тухли, термоустойчиво лепило Теракол Т, флекс с диамантинен диск, запретнах ръкави и този уикенд сътворих следното нещо:
https://goo.gl/photos/qN26p8D5yfLyz8Uv6

Очевидно сега съм на етап комин... първоначалната идея ми беше да ползвам бетонни коминни тела с размер ШхДхВ = 25х30х20 см, като според изискванията да е 50 см над билото, ми трябва около 2 м. височина, т.е. 10 коминни тела... /Сечението на комина съм го взел предвид, уж... според някакви формули, на които се натъкнах/.
Колкото повече мисля, толкова повече възникват съмнения в мен дали конструкцията, която съм направил ще издържи тази тежест от около 200 кила и дали не може да се измисли нещо по-леко, на приемлива цена... или пък има някакъв начин да се укрепи, така че цялата тежест да не пада в/у камината... или пък просто си въобвазявам и трябва пак с "мамата" на уста да зидам смело, па квот' стане - стане.?!?! :partyman:

Всеки един съвет как да го изградя, би бил добре дошъл!

Благодаря на всички предварително.
preslav - майстор
Кое те лимитира да изградиш комина на гърба на пещта, стъпил върху земята т.е. извън съществуващата стена?
Jamaika - помощник
Стената зад камината и бетонната плоча, на която е стъпила...
preslav - майстор
Jamaika написа:
Стената зад камината и бетонната плоча, на която е стъпила...
Доколкото виждам от снимките гърба на камината е тухли с пояс от бетон. Когато отвориш вратичката къде е този бетон, не може ли под него да се махнат няколко тухли. Дори и изходът на комина да не е в най-високата точка на камината не вярвам това да ти създаде проблем. От външна страна си свободен да започнеш зидането от основите.
Jamaika - помощник
Нещо не разбирам за каква вратичка говориш. Камината свършва във стената - няма пещ отзад... съответно комина трябва да е в/у нея -
вертикален.
Другото, което пречи е, че точно над този бетон, за който говориш се намира една от носещите греди на покрива и няма как да я срежа.
preslav - майстор
Jamaika написа:
Нещо не разбирам за каква вратичка говориш. Камината свършва във стената - няма пещ отзад... съответно комина трябва да е в/у нея. Другото, което е - точно над този бетон, за който говориш се намира една от носещите греди на покрива и няма как да я срежа.
Разбирам, че не ме разбираш - имаш нещо синьо-зелено на отвора на пещта, предполагам е някаква времянка - махни този капак и снимай най-далечния и най-високия край на камината.
Предпоследната снимка ме навежда на мисълта, че коминът ти може да тръгне и над бетоновия пояс.
Jamaika - помощник
Това синьото е кофража за свода. Ще го махна чак след седмица. На тази снимка може да се придобие представа както за дълбочината, така и за най-високата точка и начинът, по който съм скосил предната и задна стена, за да достигна до размера на коминното тяло, както и да избягам от носещата греда на покрива, която не искам да режа /отвесите се виждат/:
https://goo.gl/photos/8zR9SJWDrhDvxd5Y7
preslav - майстор
Jamaika написа:
Това синьото е кофража за свода. Ще го махна чак след седмица. На тази снимка може да се придобие представа както за дълбочината, така и за най-високата точка и начинът, по който съм скосил предната и задна стена, за да достигна до размера на коминното тяло, както и да избягам от носещата греда на покрива, която не искам да режа /отвесите се виждат/:
https://goo.gl/photos/8zR9SJWDrhDvxd5Y7
Точно това имам предвид - там където е отвеса, на границата на тухлите с бетоновия пояс правиш отвор и зидаш комина извън сградата, тръгвайки от земята.
Jamaika - помощник
И как го свързвам с камината? Затапвам отгоре и пробивам отвор в задната стена? Ако е така - не ми се струва удачен вариант, не съм сигурен, че ще дърпа достатъчно... Да не говорим, че зад въпросната стена няма възможност да се изгради комин, защото има други неща., които пречат.
iva6ki - специалист
Както ти казва човека няма да има проблем с дърпането ако си зидал правилно, тъй като от снимките трудно може да се разбере теглото няма да е проблем. Ако все пак те притеснява има коминни клинкерни тела или с метална тръба.
П.С. Може и да излееш един пояс 10см да хване добре тухлите и нагоре да си перкаш с готовите коминни тела.

Тема "Градинско барбекю- комин?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: