Всички въпроси за вилата.
harvest - специалист
Здравейте колеги, изникна ми въпрос свързан със захващането на гредата на бъдещия навес за стената на къщата която е със топлоизолация 10см, която стена е изградена от тухли четворки.Как най удачно ще е захващането, още не съм поръчал материала и затова се чудя какви да са двете основни 5метрови греди 10х10, 12х12 или едната да е 10х10 а другата на къщата да е 5х20?
Моля за съвет!?
preslav - майстор
Предполагам, че още нямаш отговор защото инфото ти за навеса е недостатъчно. Примерно каква ще е площта, с какво ще е покрит, някаква примерна скица, снимка на сегашното положение. Питам за тези неща защото и аз съм замислил нещо подобно, но при мен на удобна височина е плочата, да не говорим, че има вариант навесът да е самостоятелна конструкция залепена за сградата, няма и да е точно навес, а по-скоро козирка над външно стълбище с примерни размери 5Х2 м. Категорично ще използвам метални керемиди, които са в пъти по-леки от всички останали и т.н. и т.н. все важни детайли, които ти не си споменал.
Руди - майстор
Комбинацията "тухли четворки" и изолация не е
много удобна за захващане на греда към стената.
Повечето български тухли, пък и Forati
на Винебергер са тотално неподходящи за всякакви дюбели
заради тънките си трошливи стени.
Доста по-добре се държат Porotherm
При тях може да се ползват химически анкери или найлонови дюбели
и то с големи диаметри заради изолацията. По-добре е по-тясна греда (20/5)

Ако тухлите не са подходящи, по-добре е да се помисли за дървени колони
до стената на къщата. В краен случай - първобитния метод с циментиране
на трупчета в стената, ама ще се направят доста поразии по мазилката и изолацията.
Hoвoceлckи - майстор
Няма ли бетонна плоча (с гредоред ли е)? Или няма възможност като височина въпросната носеща греда (по-скоро наистина е по-добре да е талпа) да е на това ниво? Шпилка през цялата стена и планка отвътре?
Тези 10см изолация ... Има вариант да се направят специфични планки и да се вкопаят в изолацията (да опрат на стената). Основно зависи какво ще е натоварването ... Има ли проблем да си е с носещи греди (колони)?
harvest - специалист
Благодаря за съветите , има плоча , но тя е на метър под мястото за закрепване на гредата. Колоните ще са като план Б, сега обмислям варианта със шпилки през стената, така или иначе стаята която граничи не е обитаема засега и може да погрубиянствам по мазилката.
шпилка 10 или 12 да ползвам , навеса ще е 5 на 3 метра покрит с ламперия и сръбски керемиди?
Като цяло попитах как да захвана основната греда/талпа за къщата , защото ме притеснява това "висене" върху изолацията
preslav - майстор
harvest написа:
Благодаря за съветите , има плоча , но тя е на метър под мястото за закрепване на гредата. Колоните ще са като план Б, сега обмислям варианта със шпилки през стената, така или иначе стаята която граничи не е обитаема засега и може да погрубиянствам по мазилката.
шпилка 10 или 12 да ползвам , навеса ще е 5 на 3 метра покрит с ламперия и сръбски керемиди?
Като цяло попитах как да захвана основната греда/талпа за къщата , защото ме притеснява това "висене" върху изолацията
Не съм го правил, но съм си мислил, че в подобен случай (с шпилки) е удачно между тухлата и гредата да има втулки с дебелината на изолацията, дори малко по-дълги. Ако си го представяш, отвор за шпилката (колкото по-дебела, толкова по-добре), разширяване с бор-корона на отвора само в участъка на изолацията, поставяне на втулка (примерно от тръба 1 цол), която леко да надстърча от изолацията. Така гредата няма да лежи директно върху изолацията, а ще легне на няколко точки вурху тухлите, от страната на стаята обезателно планки, а от страната на гредата големи шайби. За да си спокоен си изработи шпилките от качествена стомана - готовите са доста меки.
Не ме питай за броя на шпилките, аз бих сложил поне 10 като знам колко тежат керемидите и евентулния сняг върху тях.
Руди - майстор
harvest написа:
Колоните ще са като план Б, сега обмислям варианта със шпилки през стената, така или иначе стаята която граничи не е обитаема засега и може да погрубиянствам по мазилката.
шпилка 10 или 12 да ползвам , навеса ще е 5 на 3 метра покрит с ламперия и сръбски керемиди?
Като цяло попитах как да захвана основната греда/талпа за къщата , защото ме притеснява това "висене" върху изолацията
Аз бих използвал химически анкери - Прочети!
По-големия диаметър е предимство, при условие че има част от анкерите в изолация.
Стените на кухите тухли вместо да се пробиват, се трошат. Тогава няма как
шпилката да стъпи надеждно в отвора и добавянето на разтвор е силно препоръчително.
BLUEPUPIL - майстор
Щом ще слагаш керемиди, подпирай с колони. Шпилки може, но ако минават през ст. бет. греда. Ако минават през здрава зидария, от вътрешната и страна ще трябва да се сложи п-образен студено огънат профил, по цялата дължина на навеса и през него да преминат шпилките, за да се пренесе натоварването от шпилките на по-голяма площ. Избягвай локално натоварване на зидарията с анкери и шпилки, защото приближаваш границата на нейните възможности, да понесе подобни натоварвания. При стени от тухли единочки може, ако нямат кухини и са зидани с по-висок клас разтвор и дебелината им е мин. 25см.

Тема "Съвет за навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: