• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
sean-john - специалист
Здравейте колеги,
преди 2 години направих първият си навес(изобщо беше първото нещо което правя,от този тип) отначало беше само тип пергола(без покрив)...после реших,че не е удачно и сложих покрив,но конструкцията беше слаба и се усука насам натам :-D .

Реших да удвоя площта на летния кът като изградя един нов,а стария да го разваля и да го вдигна наново подсилен...като двата ще ги свържа в едно цяло.Размерите които излязоха са 10.50м на 4м. В момента съм почти завършил конструкцията на новия и утре започвам свалянето на стария и вдигането му наново.

За основите съм изполвал единични куминни тела като под тях съм изкопал ~30-тина см с тяхната широчина и още 50-тина надолу със свредел ф110...като съм сложил арматурно желязо N18 което да влезе и в гредите около 30 см.След като сложих носещите греди останових,че не е достатъчно,защото покрива ми е лека конструкция (ондулин) и реших да сложа по 2 Г образни винкела 4мм на всяка колона захванати за бетона с анкери ф10/160 и ф 8/120 (по 1 от всеки) към тях на всеки ъгъл на гредата съм заварил по още едно парче винкел разпробил съм го и съм захванал с видии (много работа си отворих с тези импровизирани стойки,но не предположих,че само шиш няма да е достатъчен) ще добавя снимки,не е красиво но стана много здраво и ще го прикрия с ламперия или нещо подобно...

Основните греди са ми 10х10 ,а ребрата 5х10, предната стряха е 60см,задната (горната) е 40см ,ребрата са на около 35/40см едно от друго като разтояние между горното П и долното П е 2.80м(незнам как да го обесня надявам се ме разбирате). навсякъде съм ползвал винтове 6х160 и 6х180 според зависи.

Покрива както казах е ондулин като под него ще сложа ОСБ 11мм(предпочитам ламперия,но в момента това имам и това ползвам,ако след 5-6 години замине ондулина тогава ще сложа ламперия).

Малко кофти са снимките,но горе долу се вижда за което се извинявам имам още какво да споделя,но нека е в процеса на работа.Ще се радвам на градивна критика :-D

Прикачен файл

IMG_20170823_154752.jpg

Прикачен файл

IMG_20170823_154730.jpg
Руди - майстор
Извинявам се на автора на темата. Ей така, да споделя само.
Скоро бях на разходка сред природата и
ми направиха впечатление ето тези бели
градински навеси в едно заведение.
Леки, ефирни, с тента отгоре, с балдахинчета отстрани:

Изображение

Изображение

И вместо да им се радвам, почвам да им търся кусури.
Единия кривнал наляво, другия надясно. Можете да се
ориентирате за вертикала от връвчицата с декоративни рибки.
Няма подкоси, няма паянти, няма Х-връзки! Да не пречат...
Та така, просто да споделя.
sean-john - специалист
А няма проблеми полезни са такива "доказателства",аз сега събота и неделя ще действам малко по навеса и ще добавя нови снимки на прогреса :-D .
sean-john - специалист
Ето малко нови снимки с които конструкцията претърпя леки промени...следват 2-3 валежни дни (според прогнозата на която вярвам,нищо,че всичките материали са струпани на поляната) и след това за 1 максимум 2 дни мисля да я покрия и да я "зазимя".На пролет ще направя мивката,BBQ-то,затворените страни които съм предвидил доста други довършителни работи,както и да боядисам всичко в 1 цвят...
Прикачен файл:
IMG_20170925_103611.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170925_103621.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170925_103637.jpg
п.с.Тук слагам и старите снимки които са изтрити без да знам защо :shock:
Прикачен файл:
IMG_20170823_154730.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170823_154752.jpg
Virtex - майстор
Супер изглежда (за мен поне).

Няколко въпроса:

BBQ-то до навеса или под него смяташ да го направиш ?

Нещо като покрив ще има ли перголата да "пази" от дъжд или не се планува ?
sean-john - специалист
Благодаря,покрива чака на поляната :-D само да спре дъжда и да дръпне малко и за 1-2 дни го монтирам (осб и ондулин ще е покрива).BBQ-то ще е накрая на навеса,извън него за да ми е по лесно с комина,ще има хладилник,плот,мивка,плот и накрая барбекюто...това ще се вмести в "червената"част.А замисъла на предната част от една страна е укрепваща от друга все още обмислям или да е затворена на ~130см(както са спънките) височина и вътре да си държа градинските уреди и инструменти с цел лесен достъп или да вместя 2 фитнес уреда които да ползвам през хубавата част от годината на открито.
sean-john - специалист
Вчера и днес най накрая успях да накова осб-то и да наслагам ондулина и с това зазимявам обекта,напролет пак,но поне остава долу по зямата довършителните работи които са ми по лесни... ето няколко снимки,отново се извинявам за отвратителното качество,но скапания ми телефон е с пукната камера и няма изчистване от прашинките.

Прикачен файл

IMG_20171003_143904.jpg

Прикачен файл

IMG_20171003_143852.jpg

Прикачен файл

IMG_20171003_143841.jpg

Прикачен файл

IMG_20171003_143827.jpg

Прикачен файл

IMG_20171003_143613.jpg
Руди - майстор
Струва ми се, че част от материала е обработен с нещо,
а другия не е. Ориентирам се само по цвета...
Като ще зазимяваш - обработката на дървото е важна за
предстоящия сезон, поне грунд за импрегниране:
Нещо такова
С пистолет, може с валяк, става бързо и не е скъпо.

Аз не бих сложил OSB на открит навес.
За сухи покриви и стени е ОК,
но влагата не му действа добре.
sean-john - специалист
Всичките греди са обработени и лакирани,само тези които играят ролята на спънки и още 1-2 от главните не са...тях ще ги мина още утре,няма да ги оставя така.

Иначе за ОСБ-то предполагам си прав,но просто ламперия (аз също исках с нея) щеше само тя да ми е една доста солидна сума,а така имах от тук от там хартисали ОСБ-та малко докупих и така...общо взето си е сбирщайн малко :-D,но аз съм доволен все пак близо 50м2 навес не се вдигат току така с ~1000лв...за това като замине ондулина (предполагам 6-7-8 години) ще съм събрал пари и ще махна ОСБ+ондулин и ще накова ламперия и вероятно ще сложа ламаринени профили с pvc покритие или нещо подобно.
  • 1
  • 2

Тема "Навес/летен кът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: