• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
ogo - специалист
Здравейте колеги. Искам да споделя с вас едно решение, до което стигнах съвсе случайно и спонтанно и поне според мен се получи доста добре и евтино.
Миналата година разкопаха улицата за нов водопровод, тъй като стария е полаган преди 80-90 години. Принудиха ме да си направя нова шахта, защото старата беше 50х50 см. и от ВИК-то не искаха да работят в нея.
Докато умувах и как да направя новата шахта забелязах, че при изкопните работи на улицата бяха извадени множество големи камъни.
Викам си - къде ще ходя да купувам строителни материали, като те ми се търкалят пред портата. И така ми от ВИК-то ми разрешиха да си събера колкото ми трябват. Тази година иззидах новата шахта с големиет камъни обаче ми останаха много по-дребни, които нямаше къде да вложа, а и на улицата нямаше къде да изхвърля.
Тогава ми хрумна да ги използвам за ограда тип габион. Проверих какви са цените на габионите и никак не ми харесаха. И тогава ми хрумна следната идея. Да използвам две електрозаварени оградни пана и да ги поставя като сандвич от двете страни на бетонния кол, който е дебел 10 см.
С комшиите имаме стара телена ограда, бетонни колове, която е поне от 50-60 години, и телта е ръждясала и доста грозна. Което ме дразнеше повече, че в частта от към улицата е напълно "прозрачна", а местните са болезнено любопитни.
И така, реших да направя експеримент. Имах доста колебания за дебелината на телта на паната. На пазара има 3, 4 и 5 мм тел. Естествено цените са различни, като между 3 и 5 мм разликата е почти двойна.
След доста размишления и сметки, реших, да пробвам с 3 мм. Купих от Баухаус 4 пана за 100 лева.
Тъй като беше ясно, че при 150 височина, дебелина 10 см х 250 дължина, телта ще се "изтумби", при поставянето на място реших да експериментирам с 2 техники. В единия "сандвич" вързах само краищата към коловете и по време на пълненото на така получилия се габион превръзвах с тел двете половини. В другия "сандвич" предварително на Х привързах с неръждаема тел двете части.
Оказа се, че двете техники си имат предимства и недостатъци.
При предварителното привързване много по лесно става по-лесно самото привързване на телта, но пък пълненето е по-кофти, защото трябва камъните да са с точни размери иначе не влизат.
При привързването в процеса на пълнене - позволява по-голяма "гъвкавост" от към размера на камъните, но пък привързването е по-пипкаво.
Така или иначе и по двата начина се получи добре, според мен. Търсеният ефект беше постигнат.
А той беше хем да имам лека телена ограда хем да имам плътна ограда. Как се получи това.
Още в процеса на пълнене нарочно не съм уплътнявал камъните, така че между тях оставаха малки дупки.
Така светлината преминава през оградата и перпендикулярно през нея се вижда. В същото време е достатъчно да застанеш под 10-15 градусов ъгъл, за да стане оградата абсолютно "плътна" и през нея нищо да не се вижда. Същия ефект се постига и ако се отдалечиш на 5-6 метра.
По този начин се постигат следните ефекти: От една страна, комшиите (ако решат) не могат да претендират, че оградата между вас е плътна (трябва строително разрешително) в същото време, на практика оградата е непрозрачна.
Приложено добавям снимки. Ако нещо съм пропуснал, питайте!
Прикачен файл:
DSC_0521.JPG
Прикачен файл:
DSC_0522.JPG
Прикачен файл:
DSC_0523.JPG
Прикачен файл:
DSC_0524.JPG
Прикачен файл:
DSC_0526.JPG
ogo - специалист
Прикачен файл:
DSC_0167.JPG
Прикачен файл:
DSC_0170.JPG
Прикачен файл:
DSC_0173.JPG
Прикачен файл:
DSC_0178.JPG
Прикачен файл:
DSC_0179.JPG
DSC_0179.JPG (116.23 KиБ) Видяна 7115 пъти
ogo - специалист
Прикачен файл:
DSC_0180.JPG
Прикачен файл:
DSC_0186.JPG
Прикачен файл:
DSC_0187.JPG
Прикачен файл:
DSC_0188.JPG
Прикачен файл:
DSC_0189.JPG
ogo - специалист
Малко офтопик. Ето как изглежда и шахтата. Още не съм я довършил, затова не съм пуснал подробен снимков материал.
Направих си я с вита стълбичка вътре, за удобство на ВИК-ато. Да не се оправдават, че нещо не им е удобно да работят ;)
Прикачен файл:
DSC_0518.JPG
Прикачен файл:
DSC_0519.JPG
DSC_0519.JPG (106.34 KиБ) Видяна 7112 пъти
Прикачен файл:
DSC_0520.JPG
DSC_0520.JPG (112.13 KиБ) Видяна 7112 пъти
КИМИ - специалист
Заа мъкненето на толкова камънак,
мога да ти кажа само БРАВОС! :supz:
nikolson - майстор
Поздравления за упоритостта и търпението.
tupalka - специалист
Много свежо като идея и като изпълнение! =D>
Интересно ми е какво ще има върху филца който си разнесъл из двора? Този найлон отдолу не пречи ли на дъждовната вода да попива в почвата? :partyman:
ogo - специалист
tupalka написа:
Много свежо като идея и като изпълнение! =D>
Интересно ми е какво ще има върху филца който си разнесъл из двора? Този найлон отдолу не пречи ли на дъждовната вода да попива в почвата? :partyman:
Малко е дълго. Едната половина на двора ни беше наследствена и нея съм я направил с райграс. Тази половина от снимките я купихме преди няколко години. Вече ми беше писнало от грижи за райграса, затова реших да насипя всичко с филц и да си го ползвам за паркинг.
Сега съм открил една част заради шахтата и защото са ми хрумнали някои идей.
Найлона пропуска не е толкова дебел. Предполагам, че се е понадупчил тук там, така че не задържа вода. И позволява лесно да се разчиства филца при нужда.
ogo - специалист
КИМИ написа:
Заа мъкненето на толкова камънак,
мога да ти кажа само БРАВОС! :supz:
Мерси. Това е само около 10-15%. Другите ги изкопах от двора и вече съм ги вложил в разни други проекти ;)
А има още доста идеи. Добре, че комшиите имат доста излишен камък по дворовете ;)
  • 1
  • 2

Тема "Превръщане на стара телена ограда в габион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: