• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
theagent - специалист
bota156 написа:
...
Трябва ли колоните да са в ъглите - може ли да са както съм ги направил - в черно оцветени и ъглите да са си от полистирол бетонни блокчета?
Размери 20х40 възможни ли са за колоните или мин 25см дебелина?
...
И това нещо ще може ли да се направи на груб строеж за 100к ЛЕВА (даже и с изолацията и дограмата)?
...
Колко, какви и къде да са колоните е работа на конструктор при изготвянето на проекта. Не бих разчитал на форумни консултации за такива въпроси.
А дали 100К ще стигнат за груб строеж на къща с 300 кв. м РЗП е въпрос, на който трудно ще се отговори смислено без да са известни куп параметри, но поне аз силно се съмнявам да са достатъчни.
Руди - майстор
Мечтаната къща е доста субективно понятие. Който както си я хареса.
Важно е кой и за какво ще я ползва. Дали е вила, сезонно посещавана
от собственика и приятели - купонджии или е семейна къща за живеене.
Важно е и колко хора и поколения ще я ползват постоянно или инцидентно,
както и техните навици и предпочитания.

Оттук нататък мнението ми е лично, отчита моят вкус и предпочитания.
Това, което не ми харесва е на първо място малкият бокс. Може малко да се
избута барплота, кухненското обзавеждане да стане под ъгъл. За такава голяма
къща фронт от 3.60-4.80, че и повече няма да е лошо. Барплота за 8 души
ми е вповече.
В дневната бих сменил мястото на ниската мебел и масата за хранене. Масата
да си отиде към бокса, а диваните да са обърнати към камината.
По моя вкус терасата (верандата) на първия етаж трябва да е по-голяма, с
маса, пейки, асма, все неща, дето в апартамента ги нямам.
За голямата спалня на горния етаж бих потърсил и по-голяма баня, с вана,
а също и тераса.
За нискоенергийните сгради е характерна архитектурата на трафопост, която
на мен не ми допада на вкуса. Някоя чупка, еркер, тераса, за мен не би била
излишна.

Относно колоните - минималния размер за колона, поемаща земетръс е 25 см, не
виждам да си предвидил шайби, затова почти всички колони ще трябва да са сеизмични.
Но това може да се промени с конструктивния проект.
Не разбрах идеята колоните да не са в ъглите (там им е мястото), но тия парчета
зидария ще са нестабилни и трябва допълнително да се укрепяват в колоните.
Иначе две колони са повече от една, защо не?

Относно парите, трябва да се опише какво включва "грубия" строеж и какво остава
за "нежния", за да се прави бюджет.
bota156 - специалист
Дано не е много смешно но както съм посочил тръгнах от термокакулатора на марисан и там 20см бетон + 10епс е колкото 30см полисторолбетон (У-0.25). Сложих и още 10см отгоре да стане У=0.15
Блокчетата са 60/30/25 - няма на 35 - затова съм гледал колонките да са 20х40 да е горе долу 25/25
Има и тивит 45/30/25 но пак не върши работа без рязане - па и е малко по висока цената.

За кухнята - барплот-а. отдолу ще е шкафчета с чашите/чинии/бутилки нещата които се ползват по често.
Да завия до прозореца кухнята и да търся ново място на Хладилника- освен до вратата от килера
Идеята ми е там да се яде набързо - 2-ма сме засега а голямата маса да чака до прозореца.
Понеже съм го сложил 2 метра да има място се събират 8 стола едва ли ще са повече от 4 - даже макс

За ориентацията на меката мебел - основно ми е ТВ-то - камината ще се пали само зимата при това повече като имам гости или макс 1 път седмично (смятам на котел да се топли+конвектори) - така ми е предвидено сега(имам си конвектори несложени)

Верандата не е проблем - така или иначе е открита - 10кв+ бетонплоча - пък и трябва да има излаз към градината. Много добра препоръка.
Същото е и с входа - ще е 1м поне над кота нула 1 етаж - и там ще трябва да има площадка може и да се загради/остъкли само да не стане като кръпка :)

Мразя пристройки/застройки и т.н - това на друго място до оградата примерно с барбекю/барака за земеделски инструменти и т.н. - така ми е на сегашната къща и там си правиш изгъзиците и не загрозяваш основната къща

Архитектурата - баш трафопост си е - кубче 9х11.5х6 метра високо някъде.
Четох че имало и соларни керемиди даже
За баните по големи с ВАНА - аз не съм им фен да се киснеш в мръсна вода след 5-та мин, ама жената ще се накефи
и тераса (по скоро не - има си двор, това не е апартамент) - освен да има пред цялата къща 1 метър от юг - да пази и сянка на 1 етаж и да се излиза от всяка спалня от 2-ри етаж - не лоша идея - ще стане 10/11.5 метра и як термомост който ще трябва да се изолира някак
Руди - майстор
Относно телевизора, щом ти е важен, определено
е запокитен ужасно далече от дивана. Има разни
калкулатори за определяне на оптималното разстояние.
При моя вариант - ниската мебел срещу камината
бих потърсил нещо такова - съчетаване на камина и ТВ.
bota156 - специалист
НИКОГА НЕ БИХ ГО ПРИЧИНИЛ НА ТВ-то.
Каквато и да е камината все ще ПУШИ като се пали и това направо в ТВ-то за 3-4к лв.
До утре ще имам "подобрен" проект- ама сложих още 20кв - та все повече става, вместо да се реже от квадратите
Прикачен файл:
1_NEW.pdf_page_1.jpg
Прикачен файл:
1_NEW.pdf_page_1.jpg
втори опит - сега е по добре :)
Поне на мен повече ми харесва

Прикачен файл

2_NEW.pdf_page_1.jpg
Руди - майстор
Долният етаж е станал прилично. Ако махнем стълбата и добавим още една спалня - приятна едноетажна къща.

Горният етаж ми се струва разпилян, две прилични спални и една килийка (вероятно за гости). Баните вече ми харесват.
Общата тераса за трите стаи не е хубава идея, не е редно децата, домакините и гостите да си надничат в спалните.
Двойното легло стои по-добре на вътрешна стена, така няма да има проблем с достъпа до прозореца, с пердетата...
На светлото до прозореца е място за тоалетката.

Две бюра и маса не са ли много за работния кабинет? В моя бих сложил фотьойл и минибар. Обособяването на кабинет в спалнята предполага някаква тиха и самостоятелна дейност (четене, писане, пиене без пеене :yawinkle: ), без външни лица, телефонни разговори, шумове, аромати или нещо друго, смущаващо съня.

При разместването колоните на двата етажа вече не съвпадат, но да приемем, че конструкторът ще се справи с това...
  • 1
  • 2

Тема "Проект за къща/вила" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: