Всички въпроси за вилата.
xorred - напреднал
Аз току-що разбрах от съсед, че са били 40 метра (10 етажен блок!) дълбок сондаж без никаква вода, в глинеста почва. Сега почвам да разбирам защо парцела е толкова евтин и май ще се откажа да го купувам...

Излезе че има строеж върху стара къща (разрушена) - за новия строеж няма разрешително (не е урегулиран имот във вилна зона) защото "имало стара къща там и няма нужда", няма ВиК, няма партида от Енергото та трябва да се пуска, има полупостроена къща....

Ако ще бия сонда, може да се окаже че трябва и 90, или 100, или повече метра - това означава всеки литър вода да се помпи през 100 метра височина, това са допълнителни разходи за всеки кубик....

Ще вземе да се наложи да се откажа от този парцел и да платя двойна цена за парцел без полупостроена къща, но УПИ с вода и ток.... мдаа....
5000 евро за сондаж са множко. И те така.
Руди - майстор
preslav написа:
Аз не бих пил вода от пречиствателната си станция, но без притеснения ще си полея градината с нея.
За сондажите нищо не знам, водата може да е прекрасна, но може да е като в Хасково - "дава хриле".
О, не, не става въпрос за "затворен цикъл", това още не съм го чувал. Да се пречисти
отпадната вода до ниво за пиене още никой не препоръчва.
Аз говоря за пречистване на водата от сондажа.
Отпадната вода - отива в попивни ръкави и за напояване, евентуално с буферен съд.
Иначе ползването на вода от сондажен кладенец за битови нужди определено е
по-скъп вариант от плащане на водата на ВиК Хасково, например...
Затова пък терените са евтини! Ще излезе, че пак няма безплатен обяд?
KingLin - майстор
Руди написа:
Задължително занесете проба (шише) от водата за
лабораторно изследване в районната здравна инспекция.
Не е скъпо, но ще знаете поне дали има бактерии и какви.
Извинявай, Руди, ама това е много кофти съвет, ако някой му повярва. В населените места да се ползва сондажна вода за питейна изобщо не препоръчвам на никой. Проба може да се занесе, но гаранция, че на следващия ден водата от сондажа ще е същата няма. По-скоро се носи за проба за да се определи дали е годна за поливане, а не за пиене.
miroki - майстор
Сега остана да разберем, как хората изобщо пият вода на село от кладенеца.
Руди - майстор
KingLin написа:
Руди написа:
Извинявай, Руди, ама това е много кофти съвет, ако някой му повярва. В населените места да се ползва сондажна вода за питейна изобщо не препоръчвам на никой. Проба може да се занесе, но гаранция, че на следващия ден водата от сондажа ще е същата няма. По-скоро се носи за проба за да се определи дали е годна за поливане, а не за пиене.
Не разбрах какво печелим, ако НЕ занесем проба?
В моята практика пробите обикновено доказват, че без специални
мерки за пречистване и обеззаразяване, водата е негодна за пиене.
Аз бих носил периодично проби с пречистена и обеззаразена вода,
за да проверявам качеството на инсталациите.

Без това автора на темата вече го отказахме, така че спорът е излишен.
:)
KingLin - майстор
miroki написа:
Сега остана да разберем, как хората изобщо пият вода на село от кладенеца.
Сега остана и да разбереш какъв е бил процента на заболеваемост или смъртност тогава и сега. И да се замислиш преди в ямата колко прах за пране, белина, кислол, сапуни и други гадории е имало в сравнение със сега!

Руди написа:
Не разбрах какво печелим, ако НЕ занесем проба?
...
Без това автора на темата вече го отказахме, така че спорът е излишен.
:)
Никъде не казвам да не носим проба. От контекста твоето мнение се разбира като "ако занесем проба и е добре пием вода и си свиркаме". Някой може да не се усъмни и да го направи. Аз казвам че не може да се вярва на такива единични замервания защото все още има доста септични ями в населените места с кладенци. Отделно използването на химикали в бита е завишено в пъти и състава на кладенчовата вода може да се смени рязко ако подземните движения си сменят посоката по някаква причина.
Пък спора никога не е излишен (стига да не излиза от културните рамки) :)
nikel - специалист
Преди 5 год. ми направиха сондаж 58 м. цена 3600 лв., с помпата, флуид контрола и шахтата стигна 5000 лв. водата е изследвана в лаборатория и е годна за пиене. Имам само механичен филтър.Още не съм умрял и редовно си пия ракията.
Покрай мен всички са с кладенци и попивни ями. Хората живеят на това място вече 25 год. и са на по 70-80 год. Мястото е вилна зона.Нещо прекалихте с обратната осмоза.
plamen6703 - майстор
Не е ли по-добре водата от сондажа да се ползва за къпане и миене на съдове, а за пиене и готвене да се ползва друга вода :wink: :partyman:
nikel - специалист
Кой ти пие вода когато има бира.
KingLin - майстор
nikel написа:
Още не съм умрял и редовно си пия ракията.
Още 100 пъти по 5 години да си пиеш ракията там :partyman: . Обаче готов ли си да поемеш отговорност за друг човек в такава ситуация? Не че в интернет някой може да ви търси отговорност за такива приказки ама аз се надявам да не се изказвате така общо. Иначе и аз съм пил вода в Балкана от неизследвана даже вода и още съм жив. Та за принципи става дума малко тука...

Тема "Постоянно живеене във вила без канализация и вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: