Всички въпроси за вилата.
xorred - напреднал
Имам оферта да построя вила на изгодно място, но это, проблем... :

В мястото няма нито вода, нито канализация. Ясно е, че за водата ще се прави сонда, най-вероятно тя ще доставя необходимите 400 литра вода на ден за четиричленно семейство, НО:

Какво правим с цялата тази вода на ден?

Представих си как за месец това са 12 - 20 кубика вода, както и да ги смятам не мога да си представя да ги съхранявам в септична яма която да се извозва от лайнарка.

Въобще реалистично ли е да се живее без канализация? Искам да живея сред природата, първо, второ, доста по-евтини са местата без канализация, но в дългосрочен план, струва ли си?

Прочетох за пречиствателни станции, преливници, заустване в двора и поливане на двора...

Та аз ако излея за месец 20 тона вода в двора, това ще е не двор, а блато? Особено зимата

Не мога да си представя как живеят други такива семейства така без канализация, сигурно има начини за които не предполагам?
Последна промяна от xorred на пет дек 01, 2017 7:17 am, променено общо 2 пъти.
preslav - майстор
Всичко е според зависи - при нас въпросните кубици вода си попиват (след пречиствателната станция), единствено на пролет (когато всичко е подгизнало) се появява малко вода на повърхността. Инвестицията в локална пречиствателна станция не е голяма в сравнение с един градеж и едно спокойствие, че няма всеки 3-4 години да копаеш попивна яма или всеки месец да викаш Мовнярка. Ако те вълнува пиши на лични и ще те насоча към конкретна фирма, ще дойдат, ще огледат и ще предложат решение.
xorred - напреднал
Благодаря. А колко човека живеете в къща с пречиствателна станция? Целогодишно ли?

И колко излиза разхода за поддръжка на тази станция годишно?

Например... консумативи, ток, изпомпване на остатъци отвреме навреме? На колко години трябва да се сменя самата станция?
preslav - майстор
xorred написа:
Благодаря. А колко човека живеете в къща с пречиствателна станция? Целогодишно ли?

И колко излиза разхода за поддръжка на тази станция годишно?

Например... консумативи, ток, изпомпване на остатъци отвреме навреме? На колко години трябва да се сменя самата станция?
Постоянно живущи са 4, временно малко повече - живее се целогодишно. Всичката вода от баня, пералня, кухня, кенеф отиват на едно място.
Разходите са за тока на един компресор (част от станцията) с мощност 60-90 Вата т.е. една крушка с нажежаема жичка, но той работи само 2/3-ти от времето, а после почива. Изпомпване не е задължително да се прави, но е препоръчително веднъж на 3 години - обемът е 3 кубика т.е. една Мовнярка.
KingLin - майстор
Само да отбележа, че малко си объркал сметките с кубиците :) Не 52 кубика на месец - по скоро на тримесечие :) Поне аз и моето 4 членно семейство правим между 15 и 20 кубика на месец. До преди десетина години, преди да изградят канализацията в квартала, нашата къща беше на попивно-изгребна яма, но за целия период на ползването ѝ не е викана мовнярка, но това е на късмет. Освен моето семейство в тази къща обитават още 2 домакинства - това за съпоставка колко може да поема такава яма с обем около 6-7 кубика. Сега до колкото знам попивните ями са забранени (може и преди да са били), но пак може да се прескочи тази част, като се помисли при изграждането за лесно нарушаване на целостта в последствие.
preslav - майстор
KingLin написа:
Само да отбележа, че малко си объркал сметките с кубиците :) Не 52 кубика на месец - по скоро на тримесечие :) Поне аз и моето 4 членно семейство правим между 15 и 20 кубика на месец. До преди десетина години, преди да изградят канализацията в квартала, нашата къща беше на попивно-изгребна яма, но за целия период на ползването ѝ не е викана мовнярка, но това е на късмет. Освен моето семейство в тази къща обитават още 2 домакинства - това за съпоставка колко може да поема такава яма с обем около 6-7 кубика. Сега до колкото знам попивните ями са забранени (може и преди да са били), но пак може да се прескочи тази част, като се помисли при изграждането за лесно нарушаване на целостта в последствие.
Прав си, 20 кубика или по 5 на член от семейството си е максимума на харча на вода, останалото е гевезелък.
Keresteliev - специалист
xorred написа:
... необходимите 400 литра вода на ден за четиричленно семейство, ...
...Представих си как за месец това са 52 800 литра вода,....?
400 литра по 30 дни (за месец) може би са 12 000 литра (12 кубични метра). :lol:

п.п.
Ще излезе истинно изследването на PISA за неграмотността на българина!
Чираче - майстор
xorred написа:
Прочетох за пречиствателни станции, преливници, заустване в двора и поливане на двора...


Не мога да си представя как живеят други такива семейства така без канализация, сигурно има начини за които не предполагам?
Начини има.
Изграждаш си пречиствателна станция, от която, след пречистване, ползваш същата вода. Бистра, като планинска. Първоначалната инвестиция е малко стряскаща, но после почти забравяш за ВиК.
xorred - напреднал
пречиствателната станция пречиства до 98% водата - лично аз не бих пил вода в която има 2%.... :toimonster:
По описание в сайтовете на тези пречиствателни станции водата става за поливане и евентуално за къпане.
Andri01 - майстор
съседа ми полива от 4г. райграса си с такава вода/ от пречиствателна с.я/ и не се усеща никаква миризма .А явно на тревата и харесва,защото е в пъти по добра на вид от моята,поливана от тръбопровода.

Тема "Постоянно живеене във вила без канализация и вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: