• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте, наскоро си купихме вила, за да може да има къде да почиваме от градската дандания. Вилата спрямо бюджета ни , който не беше кой знае какво, можете да се сетите сами, че има проблем, с които започнахме да се сблъскваме ,и да се опитваме да разрешиме. Едно от първите неща за което се обръщам ,към вас по-опитните е следния. Къщичката е гредоред изградена върху ивичен бетонов фундамент, отворих част от пода за да видя какво е положението от долу и тук идва и питането ми, мисля да засипя празното пространство с филц да го трамбовам и да залея всичко това с една бетонова плоча та мислите ли ,че това е адекватно и има ли някакъв проблем да излея плоча между вече съществуващия ивичен фундамент, ако нещо изпускам моля посъветвайте ме, предварително ви благодаря.

Прикачен файл

IMG-25e32c76c4c956a66b86285ce34e9a08-V.jpg
IMG-25e32c76c4c956a66b86285ce34e9a08-V.jpg (92.42 KиБ) Видяна 1835 пъти

Прикачен файл

IMG-390fac6229623d30b16c4c8e767c562f-V.jpg
IMG-390fac6229623d30b16c4c8e767c562f-V.jpg (76.33 KиБ) Видяна 1835 пъти

Прикачен файл

IMG-aa0d1043934c8b992b31f3a8071e8c76-V.jpg
IMG-aa0d1043934c8b992b31f3a8071e8c76-V.jpg (103.63 KиБ) Видяна 1835 пъти
nikolov333 - майстор
По-добре да го направиш с плоча върху гредите и малки отвори в основата за проветряване на влагата, без да запълваш празнината с филц, или да си оставиш гредореда с ново дюшаме, ако гредореда е здрав. Проблема, ако го запълниш е, че може да не се изсушава влагата в под подовото пространство и да започне да се просмуква в стените.. Зависи, колко влажно е в момента, но ми се струва, че има влага в основата и около гредите.. Май има оставени вентилационни отвори в основите, така че със сигурност строителите са предвидили нуждата от проветряване.. Това се прави обикновено, ако района е с високи подпочвени води.
Ами как може да стане това да се излее плоча върху гредите :? , предполагам с водоустойчив шпертплат? Влага има само от северната страна на фундамента от където пътеката се е отделила и водата влиза между нея и фундамента иначе на другите страни си е сухо. Другият въпрос, който ми се иска да задам е относно тези греди, които съм разкрил в едната част са изгнили, мислите ли ,че ще е удачно да ги подменя? И последения важен въпрос е относно шпертплата с който е изолирана къщичката от вътрешната страна като го чукна с чука и се сипе от долу огромно количество стърготини :shock: , имате ли предположения защо се случва това и дали да го отварям и подменям? :?
А ми хрумва и друг въпрос, да ли няма да е добре все пак да изсипа филц до нивото на отдушниците тъй като доста дискомфортно се чувствам с това празно пространство под пода, което е около 40-50см.
zz_stefanov - майстор
Какво е нивото на земята наоколо спрямо това което виждаме на снимките?
nikolov333 - майстор
Trenev написа:
А ми хрумва и друг въпрос, да ли няма да е добре все пак да изсипа филц до нивото на отдушниците тъй като доста дискомфортно се чувствам с това празно пространство под пода, което е около 40-50см.
Принципно въздуха е изолатор, така че нямаш интерес да намаляш обема му, по-скоро имаш полза от изолация под пода. Най-добрия вариант за мен в твоя случай е да подмениш всички изгнили греди с нови импрегнирани срещу влагата и да наредиш между тях изолация, колкото е дебелината на гредите..отгоре чамово дюшеме или кофражни плоскости, ако смяташ да слагаш ламинат на пода. Имай предвид, че тръгнеш ли да правиш плоча и замазка, задължително трябва да мислиш за подово отопление зимните месеци, иначе пода няма стопляне и краката ти ще са винаги студени, но ако е само за лятото не е проблем..
Така като гледам от външната страна на фундамента се вижда около 30см.над земята и предполагам ,че 20см са вкопани навътре тъй като по документи е описано ,че фундамента е с височина 50см. От вътре е залято с нещо което се е нацепило ,което предполагам ,че не е кой знае колко дебело, предполагам някакъв остатъчен материал. Съгласявам се с мнението ви за това ,че въздуха е изолатор, смятате ли ,че бих могъл да вкарам пвц тръба която да е надупчена и с наклон така ,че изпаренията и влагата да бягат навън от отдушника, като питането ми е с цел по добра вентилация на това пространство тъй като до момента при влизане в помещението има една не особено за предпочитане миризма на влага, което ме навежда на мисълта ,че тези два отдущника никак не са достатъчни.
nikolov333 - майстор
Определено не са достатъчни само два..по-скоро би трябвало да избиеш още няколко по възможност през 1,5-2 метра, като е добре да има такива и на срещу положната страна за да се получава естествено въздушно течение. Запълването на процепа отвън между пътеката и основите е задължително, като може да се направи вкопан бордюр от външния и край за да се спре приплъзването и встрани от основата, ако има такова..
Пътеките със сигурност ще ги правя изцяло на ново тъй като от едната страна от където всъщност е и по-влажната част на фундамента изобщо пътека липсва.Имам притеснението ,че има поизгнили хоризонтални греди между фундамента и вертиколаните на стените, някаква идея как се подменя най-долната греда? :?
zz_stefanov - майстор
Бих положил дебел найлон или мембрана яйчена кора, по дъното и забърната нагоре по фундамента. След това бих засипал с филца до съответноро ниво. После топлоизолация, след това посипка и плоскости - сух под. Накрая дюшеме.
За от вън хидроизолационна мембрана и дренаж (поне откъм мократа страна) А тия греди да минат през печката :)
Не ми допада идеята да се оставя голяма кухина отдолу, а и това ще изисква възстановяване на носещата конструкция на пода.
  • 1
  • 2

Тема "Ивичен фундамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: