Всички въпроси за вилата.
darlu - помощник
Здравейте искам да попитам значи пътеката е 10м на 100 широка мисля си да изкопая 20см надолу да трамбовам след това чакъл 10см найлон арматура ф6 и бетон Б25 като на всеки 2 метра ще има прекъсване но кога и как да сложа готовите бетонни бордюри като те са на16см високи и как да ги захвана здраво само бетона ли ще ги държи ? Извинявам се ако някъде го е писало в форума но точно това не открих...
miliad - майстор
Изкопаваш ивицата за пътеката.По принцип бордюра се слага по височина. За това от двете страни трябва да е по-дълбоко, да има две траншеи в които ще стъпят бордюрите./Аз лично при мен съм ги сложил по ширина/. Трамбоваш, полагаш геотекстил/или дебел найлон, или нищо/, насипваш чакъл, трамбоваш. Насипваш бетон по краищата където са бордюрите, подреждаш ги, и ги нивелираш. От двете страни ги подмазваш/укрепваш/ с бетон. Между бордюрите насипваш още чакъл, нивелираш и трамбоваш. Редиш си арматурата, заливаш с бетон и подравняваш. Като засъхне малко го изпердашваш. След някой ден си нарязваш фугите и си готов.
Само не разбирам защо са ти бордюри, след като ще ги изливаш от бетон.
darlu - помощник
Благодаря за съветите.Ами мисля че ще бъде по лесно но може би с бетон ще е по лесно и по евтино в крайна сметка но. Сега въпроса ми е как?Значи първо махам старите плочки и копая 20см трамбовам след това чакъл 10 см и трамбовам и правя куфраж за бордюра с арматура наливам бетона и след това чак арматура и слагам бетон за самата пътека ??
shotik - майстор
Преди три години си правих пътеки с плочи 400 Х 400 Х 50 мм около къщата от тази част, която ползвам. за сега са здрави , а друг път не съм правил такива, никакъв опит до тогава .
Баджанака и балдъзата не искаха с плочи и изляха бетон. Първата година се напука, викнаха някакъв строител и той с някаква замазка покри , но сега и тази замазка е цялата напукана и се разрушава.
Това е от практиката , на теория е друго, а ти прави както искаш , но след година, две напиши пак , какво е състоянието на бетона , ако ги правиш така пътеките.
miliad - майстор
Ако ще е само бетон, след като трамбоваш пръста правиш кофраж с дъски по контура на пътеките.Слагаш чакъла, трамбоваш, полагаш арматурата и наливаш бетона.Трамбоване или вибриране на бетона задължително.Докато не е стегнал напълно може да оформиш някакво скосяване на ъглите, тук момента с времето е тънък, но с проби ще налучкаш кога може да го оформиш. Задължително изпердашване на повърхноста.
И зимата никаква сол по пътеките.

Моите пътеки са комбинирани, плочки + бетонни площадки. Втора зима нямам проблеми. Единствено виждам къде ще се спука на една бетонна пътека, но причината е че няма фуга.
darlu - помощник
Прикачен файл:
IMG_20180312_174121-780x1040.jpg
Днес почнах махнах един ред плочки където ще е бордюра(другите оставих за да може да се минава докато стане време за пътеката) ще дооформя нивото и ще трамбовам ще сложа куфраж мисля бордюра да е с дебелина 10см и арматура вътре и ще налея бетона.След това ще махна другите плочки и ще изкопая малко ще трамбовам ще положа 10см чакъл и ще трамбовам пак след това найлон и арматура.
Ако има нещо което не е така както мисля моля казвайте че не съм го правил до сега и съм новак приемам критикии съвети и мерси за съветите до тук.
И нещо друго как да го тръмбовам на ръка с какво защото не разполагам с машини ....
miliad - майстор
Аз ли неразбрано пиша, ти ли грешно ме четеш!

Найлон се слага между ПРЪСТА и ЧАКЪЛА, уж за да не прораства трева през ПЛОЧКИТЕ, ама през плътен бетон как да порасте тая трева незнам.
Ако пътеката е от плочки, това ти варианта:отливаш си бордюра/или редиш готови елементи за бордюр/, после полагаш чакъл и отгоре редиш плочки. НО, ако е изцяло от бетон, за чий ти е да я правиш от две части:бордюр, пътека!!! Отливаш наведнъж всичко.

За трамбоването взимаш един тежък пън, заковаваш едни дъски от страни за дръжки, и почва да набиваш земята за бицепс и трицепс.
BLUEPUPIL-2 - специалист
shotik написа:
Преди три години си правих пътеки с плочи 400 Х 400 Х 50 мм около къщата от тази част, която ползвам. за сега са здрави , а друг път не съм правил такива, никакъв опит до тогава .
Баджанака и балдъзата не искаха с плочи и изляха бетон. Първата година се напука, викнаха някакъв строител и той с някаква замазка покри , но сега и тази замазка е цялата напукана и се разрушава.
Това е от практиката , на теория е друго, а ти прави както искаш , но след година, две напиши пак , какво е състоянието на бетона , ако ги правиш така пътеките.
Доколкото се разбира става въпрос за бет. тротоарни плочи. Няма да е чак толкова трудно да се възпроизведе бет. смес и вибрирането и да се получи същата издържливост.
BLUEPUPIL написа:
Тукa му е мястото да кажем ,че ако искате мразоустойчив бетон за пътеки и няма условия за образуване на пукнатини т.е. основата не се движи, дренирана е добре и отдолу няма наличие на вода, която да замръзва, бетон с В/Ц=0.3-0.35 и цимент не повече от 300-320кг на кубик бетон ще издържи поне 10 години преди да се излюпи отгоре. Друг е въпроса, че толкова гъст бетон се полага доста трудно и отгоре не може да се заглади.
Ако се копува готов бетон, искате да ви го направят гъст- с повишена якост. Обработва се трудно, времето до започване на свързването е по-кратко, ако няма забавители (но пък температури са все още сравнително ниски) и ще са нужни повече хора да го разхвърлят. И задължително да има въздуховъвличащи добавки- които дават възможност на замръзналата вода да се разширява без да напуква бетона.
shotik - майстор
.[/quote] Доколкото се разбира става въпрос за бет. тротоарни плочи. Няма да е чак толкова трудно да се възпроизведе бет. смес и вибрирането и да се получи същата издържливост. [quote

Плочите са готови , от Балканкерамик , Нови Искър и са направени с пресоване на преса с няколко стотин тона натиск, това у дома не може да се постигне.
BLUEPUPIL-2 - специалист
За да има достатъчна якост, бетона е с минималистично колич. вода и е полусух- оттук и необходимостта от преса! Но, може да се получи достатъчно як бетон, който да не се излюпи отгоре и без преса! Затова, там където има повече парички, магистралите ги правят от бетон, а не от асфалт.

Тема "Въпрос за външни пътеки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: