• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
boqnkov - специалист
Здравейте, смятам тази година да направя бетонни пътеки около къщата и асмалък , под който да има кът за отдих. Идеята ми е следната: в синьо са бетонни пътеки и малка площадка за маса и столове. В лилаво е асма, която към прозорците на къщата ще се вдига нагоре за да може лятото да става като козирка и да пази от слънцето. Изложението е юг и лятото много пече. Пътеките ще са 1м широки. Над вратата смятам да направя стреха с керемиди поне 1м напред и малка площадка (40см) за обувки както и да пусна стълбите и настрани. Какво ви е мнението за това което съм намислил? С какви профили да направя асмата и през колко см се пуска тел? От ляво смятам да направя малък навес с барбекю, мивка и плот.

Прикачен файл

Asma.jpg
Asma.jpg (78.41 KиБ) Видяна 6990 пъти

Прикачен файл

2018-03-12 11.10.27.jpg
kr1100 - майстор
Ако намериш от вторични тръби от скеле си ОК. И за вертикални и за хоризонтални. Късите по 2м и нещо може от винкел и кух профил. Вертикалните подпори и 2 те дълги хоризонтали трябва да са здраво хванати .
Ако си зле със заварките вертикалните и хоризонталните тръби можеш да ги хванеш с жабки /или пак от вторични и нови болт/гайка или нови жабки /1 бр к-т с болтове и гайки са около 9,50-10,50 лв./ Вертикалните тръби отвесирани и бетонирани. В частта под земята 2-3 разпорки /може заварени, може и да се разпробие тръбата с ф8-10 мм според арматурата за разпорки.
Тел минимум през 50 см - води се от мисълта да можеш да се промушваш през квадрата /правоъгълника/ от телове за да ти е удобно при рязане. Има тел с пластмасово покритие / зелена на цвят/.Поцинкованата след 5-6 години започва да корозира.
За хоризонталите ,ако са от тънък винкел над 60-70 см в края може да провиснат при товар.
В средата можеш да минеш само с 2 вертикални кола илипък в средната част да разшириш разстоянието до 4-4,5м за да е по-удобно за масата.
Това е мое неангажиращо мнение.
Руди - майстор
За вертикали - тръби от скеле или 2 цола поцинковани.
За хоризонтали - може същите тръби или кухи профили 40х60.
Добре е да има подкоси в края за устойчивост.
Аз предпочитам скара от по-тънки тръби или профили, или дървени ребра
вместо тел, но да не са много нагъсто за да е удибно да се обслужва асмата.
Като на тази снимка:
Изображение

Като куриоз, скоро видях изпълнен асмалък изцяло с водопроводни тръби и
водопроводни сглобки - колена, муфи, тройници... Само водомер не видях! :rolleyes:
radius - майстор
На село входната врата е така - тръби цол, колена .. както си му е реда. Ааа и кълчища няма.
Сори, Боянков.
Gadnyara - специалист
Аз бих премислил идеята за грозде там.
Асмата няма да спре дъжда, но пък ще доведе осите точно над масата и до вратата. Пътеките ще са покрити с листа, зърна и гроздов сок.
Освен това, асма ще имате няколко години по-късно.

Разположението на колоните по схемата (ако кръгчетата означават тях) е много непрактично. Редът, който стъпва на пътеката, е излишен и ще пречи, закачете конструкцията за къщата. Термомостовете няма да са толкова страшни. Отгоре арматурна мрежа ф4 с растер 40×40см. Ребрата са примерно профил електрозаварен 60/40/3, колоните - 80/60/3. Заварки с усилване от триъгълни планки в ъглите. Колоните бетонирани на дълбоко. Грунд, боя и освежаване през 5 години.

Така със сигурност що можете да метнете нещо за сянка отгоре, докато се качат лозичките. Може и твърда плоскост, цялото ще понесе сняг.
boqnkov - специалист
Gadnyara, основната ми цел е лятото да не е такъв припек точно на лицето на къщата. Мислех и за веранда с керемиди и твърд покрив, но зимата много ще се затъмни всекидневната, а пък не искам. Сгъваема тента също беше в уравнението, но под нея като че ли става голям парник. Затова клоня към асма. Не ми е голям мерак да имам гроздов сок и шума по пътеките, нито пък съм примрял за грозде. Просто искам кът за отдих на въздух лятото. Ако имаш друго предложение с радост ще го чуя.
radius - майстор
Винаги може да махнеш гроздето, ако ти пречи. Сянката от растение не може да сравни с разни мушами, винили и др. изкуственяци.
boqnkov - специалист
Ако има друго увивно, което може да свърши работата казвайте. Мислех и за киви, но комшията каза че от 7 нито едно не се е хванало. А пък хич не искам да хващам железа за фасадата, защото ще изолирам с вата, а не искам да стават язви под които да има кафяви ивици от ръжда и т.н. А ако конструкцията я направя от дърво?
Руди - майстор
Аз не бих заменил асмата с нещо друго. Всички растения имат листа,
а да оставиш да окапе гроздето не говори добре за стопанина.
Само за 3-4 години и ще има перфектна шарена сянка.
Ако не правиш вино или ракия - избери си десертен сорт.
Разбира се, изборът е на собственика, тук мненията са си лични.

Иначе коловете, които са ти на площадката можеш да прибереш близо
до къщата, че да не пречат, но остави място да си довършиш фасадата.

Заварените мрежи не ги препоръчвам. Прекалено са тесни за резитба и
привързване, трудно се поддържат (боядисват), ръждясват, а освен това
са грапави и нараняват ръцете. Заварените мрежи са от твърди закалени
телове, хем се огъват трудно, хем се чупят.
По-добре гладки телове с PVC покритие, тези зелените, за които стана дума,
пластични, удобни за огъване и връзване.
Gadnyara - специалист
Със сигурност ще си реши той - ние даваме само мнения.
Щом заданието е само сянка за фасадата, наистина листата дават най-приятното усещане.

Аз като видя маса под асма, си представям весела компания, която с голямо съжаление се разваля при изненадващ летен дъжд. Точно като захлади и гроздовата потръгне още по-леко. :wink:

Каквото и да правите, със сигурност колоните на пътеката трябва да се преместят, желязна конструкция без твърд покрив понася сериозно премостване.
  • 1
  • 2

Тема "Проект на асмалък и бетонни пътеки около къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: