Всички въпроси за вилата.
Здравейте,
възможно е питането ми да се съдържа в някоя от темите но аз не можах да открия това което ме интересува. Искам да си направя пътеки от бетон с форма като тази http://parnici.bg/forma-za-gradinska-na ... ska-pteka/
Какво следва да е съотношението на материалите - бял цимент, мраморен прах, сив цимент, пясък, чакъл/баластра,фракция,трошен камък/ оксидна боя - оцветител,полиетиленови фибри и всичко останало.
Ако е възможно съотношението да е за 20 кг. цимент. Ако има значение какъв ще е цвета - зелен
VLADO66 - майстор
Оцветяването се прави на финишния слой, защото ако оцветяваш в цялата маса на материала, ще ти излязат златни тези пътеки.
На финишния слой - да разбирам ли че запълвам формата до половината с обикновен цимент и после допълвам с оцветен?
Каква е технологията ? Би ли споделил подробно ? Едни специалисти ми казаха че сив цимент не мога да оцветя и трябва да го смесвам с бял, други казват и мраморен прах да добавя, според трети само с пясък без баластра, четвърти задължително с баластра, пети казват да добавям полиетиленови фибри и вече съвсем се забърках от много мнения всяко отхвърлящо другото. Но никой от всички не ми каза точното съотношение на материалите. Та за това питам колко цимент / бял- сив /,пясък, оксидна боя, пясък, баластра, добавя ли се мраморен прах и ако да колко, да добавям ли полиетиленови фибри и т.н. Ще съм благодарен някой запознат да сподели.
torbalan - Дървен философ
Най-логично ми звучи да се оцветява бял цимент с мраморен прах вместо пясък.
Освен, ако искаш да го направиш сив, тъмно кафяв или чер.

Нищо не пречи да пробваш с малко количество. На опаковката на цимента би трябвало да има указание в какви количества да се меша. А на опаковката на оцветителя за какво количество е.
VLADO66 - майстор
b.borisov77 написа:
На финишния слой - да разбирам ли че запълвам формата до половината с обикновен цимент и после допълвам с оцветен?
Каква е технологията ? Би ли споделил подробно ? Едни специалисти ми казаха че сив цимент не мога да оцветя и трябва да го смесвам с бял, други казват и мраморен прах да добавя, според трети само с пясък без баластра, четвърти задължително с баластра, пети казват да добавям полиетиленови фибри и вече съвсем се забърках от много мнения всяко отхвърлящо другото. Но никой от всички не ми каза точното съотношение на материалите. Та за това питам колко цимент / бял- сив /,пясък, оксидна боя, пясък, баластра, добавя ли се мраморен прах и ако да колко, да добавям ли полиетиленови фибри и т.н. Ще съм благодарен някой запознат да сподели.
Не половината, а горната една четвърт.Така се правят цветните тротоарни плочки.Ето ти едно филмче https://www.youtube.com/watch?v=9HQCH4HENWQ
jgt - специалист
Аз излях бетона(1:4) и после направих тънка замазка от бял цимент и мраморно брашно с оцветител. (не пиша веднага - докато забъркаш замазката минава време, през което бетона "дръпва" водата и остава само мокър)
След два сезона не е мръднало, но стана по-тъмно зелено, отколкото бе месец след отливането.
Рецептите са според необходимостта за якост, носимост и т.н. - прочети и избери подходящата за теб. Оцветител - не повече от 5%
jgt написа:
Аз излях бетона(1:4) и после направих тънка замазка от бял цимент и мраморно брашно с оцветител. (не пиша веднага - докато забъркаш замазката минава време, през което бетона "дръпва" водата и остава само мокър)
След два сезона не е мръднало, но стана по-тъмно зелено, отколкото бе месец след отливането.
Рецептите са според необходимостта за якост, носимост и т.н. - прочети и избери подходящата за теб. Оцветител - не повече от 5%
Колко тънка замазка и какво е съотношението бял цимент и мраморен прах ?
colyo - специалист
Гледах отблизо как ми правиха щампования бетон на двора. Изчакваха, докато бетона започне да дърпа и тогава поръсваха оцветителя отгоре, направо с шепата. След това заравняваха и пердашеха, като по този начин разнасяха и боята. Изчакваха още малко и ръсеха отново като ползваха последната ръка боя и за отделител на формите. И най накрая лак, за да се запечата бетона и да не се изрони след една година. Ето това е крайния резултат.
Прикачен файл:
IMG_20170504_175549-2.jpg
jgt - специалист
b.borisov77 написа:
Колко тънка замазка и какво е съотношението бял цимент и мраморен прах ?
Замазката - 1:2, а дебелината зависи от едрината на зърното на мраморното брашно(има и камъчета, не е само пепел) - около 3 мм.
Не забравяй да разтвориш оцветителя във водата за замазката и да добавиш оцветената вода в предварително добре смесено брашно и цимент.
Избрах замазка, защото оцветения повърхностно бетон (по метода по-горе) пред кварталната аптека "Воля" се изрони за една зима (да, и солта и лугата са помогнали, а лака навярно се е изтрил от стъпките на хората).
И: направи няколко опита предварително, записвайки дозите оцветител, за да ти допадне цвета.(иначе - "каквото се получи е по-добре от нищо")

Тема "Оцветяване на бетон за пътеки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: