Всички въпроси за вилата.
BobyD - напреднал
Здравейте момчета и тук там момичета :)
От сума време ми се върти идея да си направя нещо малко селско тип „вагон”, за съжаление съм скаран с рисуването, за да скицирам, но имам брутално ясна представа как искам да изглежда... само нямам идея как да се направи :finga: :mrgreen:

Закачам снимка - представете си този вагон но с около 1/3 по-къс, същия тип покрив, прозорчета от двете тесни страни и голям френски прозорец с плъзгаща врата отпред. Смятайки грубо разположението нещо като 2.8 х 8 метра вмества всичко, което искам – все още минималистично, но и достатъчно практично...

Първо се чудех за контейнер или бракуван вагон, но размерите не пасват - или са къси или дълги и изглежда грозно. Мислех евентуално да се направи метална конструкция с греди на място вместо да докарвам и преправям, но после нямам идея как ще стане изграждането на стените... друго, за което се сещам е по-солидно с итонг +каменна вата и дървена или от тия новите сайдинг облицовки.

Като цяло търся евтин вариант, с металната конструкция не знам дали може да мине и като преместваем обект и да е по-лесно с разрешителните. А до 35 кв.м доколкото знам може да няма регулация терена. Но идеята ми е когато не го ползвам да го давам под наем да си изкарва парите, района ни е туристически, така че трябва да си има всички разрешителни и да не е правено с подръчни материали – да е с фасонче и една с добра градинка.

Дайте някакви идеи и ако имате ориентировки за цени за основи, изграждане, разрешителни и каквото се сетите – пълен лаик съм и нямам идея от тая материя. В някакъв момент ще се ходи при архитект, но ми се иска да съм подкован с вариантите, а не да седне да ми обяснява кое не ставало :cool:
Прикачен файл:
32-64603.jpg
32-64603.jpg (42.95 KиБ) Видяна 3067 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Най-евтино е сам да си направиш дървена конструкция. С какво ще я запълваш е въпрос на избор - с прозорци или с OSB или с картон или с YTONG ...
За квадратурата - има си процент застроено, спрямо размера на имота ти. Моето място е 1/2 от 1500м.кв. и има къщичка 13кв.м. Трябва да си го провериш това, за да не мечтаеш напразно. И вид строителство...
За картинки и скици, не знам как търсиш в гугъл, но пробвай с tiny house, примерно
BobyD - напреднал
В някакъв момент както казах, ще се срещна с архитект, то няма как иначе да стане и да е законно всичко, но ми се искаше да се ориентирам. Вместо дървена конструкция по-скоро бих заложил на едни яки метални греди, които да оформят структурата...
Не съм търсил скици и картинки, вижда съм го това преди мнооого години във Финландия и адски ми хареса как се е получило.
Руди - майстор
Картинката ти е много показателна. Конструкцията се вижда отвън.
Вертикалните греди (колони) отгоре са свързани с метални дъги,
диагоналите се виждат и на дългата страна и на късата.
Ефекта на вагон ще получиш, ако оставиш тези греди да се виждат,
и наковеш ламперия, после изолация и гипскартон.
Сигурен ли си, че искаш да е на колела (по-ефектно е)
или може и на земята?
шоп - майстор
вт юни 12, 2018 10:40 pmBobyD написа:
пълен лаик съм и нямам идея от тая материя.

Мда...определено.
Може би първо трябва да си изясните какво желаете.
Варианти много:-)

П.П.
Прочетете ЗУТ
Там ще намерите отговора на много от вашите въпроси и ще спестите доста излишни пари хвърлени по проектанти, архитекти и община:-)
Успехи!
BobyD - напреднал
ср юни 13, 2018 3:38 pmРуди написа:
Сигурен ли си, че искаш да е на колела (по-ефектно е) или може и на земята?
Не, няма да е на колелата си, това което гледах всъщност беше сложено на едни бетони фундаменти напречно на "вагона" частично прикрити от едни дървени стъпала и съдинки с цветя. Само дървената облицовка 1 декоративно колело като от каруца вградено в облицовката подсказваше "вагона" - много ефектно беше. Но ЖП колелата и талигата май му се казваше на цялото това се маха и се сваля ниско.
Ако съм те разбрал правилно и: вънка е ламперията, а вътре гипсокартона каква изолация е подходяща за средата?
ср юни 13, 2018 4:20 pmшоп написа:
Може би първо трябва да си изясните какво желаете. Варианти много :-)
Прочетете ЗУТУспехи!
Абе аз знам какво искам, явно не знам как да го обясня, че да дадете рамо с вариантите :)
А ЗУТ ще го прочета... но как ще ми спести пари като накрая все трябва да имам заверен от архитект проект и разрешително от общината :?
Руди - майстор
ср юни 13, 2018 7:22 pmBobyD написа:
Ако съм те разбрал правилно и: вънка е ламперията, а вътре гипсокартона
каква изолация е подходяща за средата?
За да получиш този ефект, трябва отвън-навътре да са
конструкция, ламперия, профили за гипскартон, между
тях вата и самият гипскартон.
Има дъски за ламперия с "вагонна шарка" - точно за ефекта, който търсиш:

Изображение
BobyD - напреднал
А това няма ли да излезе "тъничко" и да е студено вътре...

и някой ако каже и колко може да стъпи такава конструкция на пари ще е голяма работа да знам да се надам ли или да забравя за сега :)
шоп - майстор
ср юни 13, 2018 11:21 pmBobyD написа:


и някой ако каже и колко може да стъпи такава конструкция на пари ще е голяма работа да знам да се надам ли или да забравя за сега :)
Цената зависи от това ти ли ще си го правиш или ще ползваш платен труд.
около 5000 лв без изгъзици, а може и 10000 лв да стъпи с фундамент, веранда, парапети, дограми, ток, вода, канал, подови покрития, качествен покрив олуци и т.н.
VLADO66 - майстор
И трябва задължително да има климатик.В такава консерва дори и да е на сянка, лятото става пещ, а зимата фризер.

Тема "Нещо за релакс тип вагон, бунгало или от рода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: