Всички въпроси за вилата.
Здравейте,
Взехме си място на село и искам да направя пътека между входа и къщата. Не харесвам бетонени пътеки и ще се опитам да направя нещо подобно:
Изображение
Мисля да използвам Ивайловградски гнайс:
Изображение
Гнайсът става ли много хлъзгав, когато е мокър?
Четох няколко теми из форума, както и материали из интернет и стигнах до следната методика за изработване на пътеката.
http://valmargstone.com/%D0%B4%D0%BE%D0 ... %81%D0%B0/
viewtopic.php?t=46790
viewtopic.php?t=42111
viewtopic.php?t=34373
Ще се радвам да ми кажете дали допускам някъде грешка.
1. Маркирам очертанията на пътеката с колчета и опънат канап, така че като копая да не стане на криво.
2. С малка фреза разрохквам първите 15 см от почвения слой и ги изхвърлям в страни.
3. Минавам и трамвовам земята. Мислех да ползвам ето такъв валяк, дали е удачен?
Изображение
4. Запълвам първо със слой ситен чакъл около 6 см и после досипвам пясък. Минавам с валяка.
5. Започвам да редя плочките, като с един нивелир задавам лек наклон, за да се оттича водата. Допълвам пясък и с едно гумено чукче намествам отделните плочки. Оставям фугите празни.
6. След това запълвам фугите с отнетия горен почвен слой, за да порастне трева и да е зеленко.
Искам да направя пътеката достатъчно равна, така че да мога зимата да я почиствам от сняг.
Делян - специалист
Мен лично много ме изнервя чистенето на трева между камъни, покрай бордюри и т.н. За тази цел си купих евтин елтример, но всеки път ме домързява да разпъвам удължители и след това пак да навивам и прибирам. Затова вадя мотиката и почва едно блъскане, чукане, псуване.... :axe:
Та първата снимка изглежда добре, но това нещо трябва да се коси два пъти в месеца. И какво става - уж пътека, пък все едно косиш ливада. Затова по-добре бетонец - само премиташ периодично.
gnt69 - майстор
Аз имам такава пътека от 10 тина години. Чак такива слажни работи не съм правил. Когато садих тревата взех големи камъни по едри наредих ги в две редици както ми харесваше, после под всеки камък както беше положен с тесла изкопах 5 сантиметра пръст. Полагаш камъка после следващия и т.н. накрая напълваш фугите с пръст, хвърляш семето валираш и си ти. Камъка мисля че беше Ивайловградски 4-5 сантиметра дебел жълтееше.
За косенето лесно става. Аз кося с моторна косачка просто над камъните минавам на 1 степен по ниско. За десет години един път съм рязал със нож тревата която се е качила върху камъните защото ги превзема и скрива. Чак такива сложнотии както си ги описал няма нужда. :partyman:

Утре като окося мога да ти я снимам пътеката че сега е тъмно и със тия дъждове тревата е прорасла.
kartechar - специалист
Абсолютно вярно и правилно =D> ! Само мога да потвърдя казаното. Моят опит също е 10-годишен, а пътеките ми са от тикли - плочи от покрива на стара къща. Не е необходим и наклон с тази тревна фуга, която обаче е добре да не е много широка.
kartechar - специалист
Снимки от днес:

преди косенетоИзображение

и след негоИзображение

Тема "Пътека с редени камъни на вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: