Всички въпроси за вилата.
Здравейте,

наскоро си купихме стара селска къща в района на Асеновград. От външния край на едната стена преди време е имало пещ, намираща се вътре в самата стена, има и отвор пак в стената, продължаващ до кумина. В момента тази пещ е зазидана с един ред тухли, но кухината в стената си стои. От вътрешния край в стаята има отвор за почистване. Въпросът ми е ако има някой по-запознат по въпроса, дали мога да използвам тази пещ като барбекю така да се каже, тоест да се открие отвора отвън и вътре да се пали огън. Дали това би навредило по някакъв начин на стената? В момента нямам снимки, но мога да се опитам да кача по-нататък. Къщата е изцяло от камък, само около пещта има наредени тухли във формата на арка. Ще съм благодарен ако някой даде съвет.
miliad - майстор
"Където е текло, пак ще тече."
Помисли по въпроса защо е зазидана.
Ако си мераклия не пречи да я поправиш и ползваш, но не мисля, че може да се ползва без обстоен преглед на състоянието на пеща и задължително комина.
Една малка проверка със димка в пеща може да ти даде отговор на някой чуденки.
Благодаря за бързия отговор. Предполагам, че е затворена защото е отпаднала нуждата от печене на хляб в домашни условия. А иначе това с кумина ще го пробвам. Повече ме притеснява дали има опасност да се навреди на къщата ако се използва отново. Още повече, че е гредоред. Ако успея тези дни ще кача и снимки. Какъв специалист би могъл да помогне относно този въпрос.
kr1100 - майстор
Комина където минава през покрива облицоване отвсякъде със силикатни плочи и лепило / плочите издържат на 850-900-1100 гр Ц в зависимост от производителя / високотемпературно лепило. Надолу поне 60 см от греди дъски и нагоре до над керемидите. Комина да е измазан без фуги и дупчици . От 1 фугичка може да тръгне пожар. Най-добре е да има снимки особено на частта под керемидите.
И щом е стара къща сигурно ще има фуги.
Покрива тепърва предстои да се ремонтира като и двата комина ще се бутнат до здраво и ще се изградят наново. Вътре в стената какво е състоянието на комина нямам представа как може да се разбере. Би трябвало при строежа на къщата това изискване за разстояние между гредите и комина да е спазено, или може би не е задължително? Утре ще ходя нататък и ще кача малко снимки. Така или иначе имам намерение този комин да се използва за включване на печка на твърдо гориво към него. Ако пещта също може да се използва за барбекю, то това ще е бонус.
lektora - специалист
пет авг 17, 2018 10:26 ammitkogyurev написа:
Покрива тепърва предстои да се ремонтира като и двата комина ще се бутнат до здраво и ще се изградят наново. Вътре в стената какво е състоянието на комина нямам представа как може да се разбере. Би трябвало при строежа на къщата това изискване за разстояние между гредите и комина да е спазено, или може би не е задължително? Утре ще ходя нататък и ще кача малко снимки. Така или иначе имам намерение този комин да се използва за включване на печка на твърдо гориво към него. Ако пещта също може да се използва за барбекю, то това ще е бонус.
ако имаш съмнения относно целостта на комина можеш да прибегнеш към този вариант

Тема "Въпрос относно пещ в стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: