• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте!
Ще започвам един чардак,който ще е с размери 4.5 м.на 10м....като височината му ще е 2.60 м. Т.е. колоните ще са на тази височина ...После под от ламперия и покрив....Най-вероятно едноскатен.
Има майстори около мен,които ще го правят,но ми се иска вертикалните греди/колони да бъдат от зидани тухли и в средата има излят,армиран и вибриран бетон.
Интересува ме на колко метра една да се направят колоните една от друга,съответно колко да са.....И най-вече ,какво да е сечението им....Примерно 31см на 31 см.подсилени по гореспоменатия начин,достатъчно ли ще е.
Казвам 31 см защото с 4 единички на ред се получава толкова,освен ако не бъркам с отвор за бетона 19см.
И още нещо много важно....Понеже си нямам на идея как става...а майсторите винаги бързат....Искам да знам,за какво да гледам при направата на фундамента,който ще е само стъпки....Колко дълбоки...чакъл или пясък отдолу,найлон?Как е най добре да се изпълни и т.н?
Благодаря на отзовалите се
П.п.Ако можете да ме светнете за една долу горе цена за тези колони....ще е супер.Към момента ако са десет с височина 2.50 ми искат 3500лв
Благодарен още веднъж
шоп - майстор
нед окт 28, 2018 7:12 pmhamzi написа:
После под от ламперия и покрив....
Дано някой майстор не ти го е предложил това. Сложи дюшеме и то по-дебело ( 40мм да кажем)

Моята тераса е с размери 8х4м. Цялата е стоманобетон и е на 6 бр колони 25х25

Стъпките са 80х80х80 и предните три колони са свързани с рандбалка 25х60

При теб какви ще са стъпките зависи от геологията, но предполагам, че щом нагоре всичко ще е дърво ще е без проект и няма да имаш голямо натоварване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон окт 29, 2018 6:33 amшоп написа:
нед окт 28, 2018 7:12 pmhamzi написа:
После под от ламперия и покрив....
Дано някой майстор не ти го е предложил това. Сложи дюшеме и то по-дебело ( 40мм да кажем)
Под от ламперия е смешно, а по-добро откъм пари е дебело OSB и върху него нек аси реди ламперията. 4см дюшеме не съм виждала не помня от кога
BLUEPUPIL-2 - специалист
нед окт 28, 2018 7:12 pmhamzi написа:
Интересува ме на колко метра една да се направят колоните една от друга,съответно колко да са.....И най-вече ,какво да е сечението им....Примерно 31см на 31 см.подсилени по гореспоменатия начин,достатъчно ли ще е.
Казвам 31 см защото с 4 единички на ред се получава толкова,освен ако не бъркам с отвор за бетона 19см.
18.5 е много малко за колона с Н=260. Ако кофража и повдигането на повече бетон са проблем, то долните 130 от колоната (лесни за пълнене) се правят с кофраж и сечението е 32x32, а нагоре зидаш за кофраж и я правиш (бетоннната част) 18.5
пон окт 29, 2018 2:33 pmn_a написа:
пон окт 29, 2018 6:33 amшоп написа:
нед окт 28, 2018 7:12 pmhamzi написа:
После под от ламперия и покрив....
Дано някой майстор не ти го е предложил това. Сложи дюшеме и то по-дебело ( 40мм да кажем)
Под от ламперия е смешно, а по-добро откъм пари е дебело OSB и върху него нек аси реди ламперията. 4см дюшеме не съм виждала не помня от кога
Като казвам ламперия,имах в предвид дъски....не съм се изразил правилно.Дъските ще са поне 2.5 см дебели,но мин.2 см.Ширината около 15...20 см
пон окт 29, 2018 3:13 pmBLUEPUPIL-2 написа:
нед окт 28, 2018 7:12 pmhamzi написа:
Интересува ме на колко метра една да се направят колоните една от друга,съответно колко да са.....И най-вече ,какво да е сечението им....Примерно 31см на 31 см.подсилени по гореспоменатия начин,достатъчно ли ще е.
Казвам 31 см защото с 4 единички на ред се получава толкова,освен ако не бъркам с отвор за бетона 19см.
18.5 е много малко за колона с Н=260. Ако кофража и повдигането на повече бетон са проблем, то долните 130 от колоната (лесни за пълнене) се правят с кофраж и сечението е 32x32, а нагоре зидаш за кофраж и я правиш (бетоннната част) 18.5
Никъкъв проблем няма да я направя цялата 32х32...пълна с бетон и маркировка....Просто ме интересува оптималния вариант,ако след време реша да излея плоча и да изидам стая там.
Затова се спрях на този вариант.То може и само от бетон да са колоните и после някаква декорация....ама някак си повече ми харесва този вариант
КИМИ - специалист
пон окт 29, 2018 4:25 pmhamzi написа:
То може и само от бетон да са колоните и после някаква декорация....
Това ти е варианта- колони бетон 30Х30 + декорация камъни/тухли от плочки.
Руди - майстор
пон окт 29, 2018 3:13 pmBLUEPUPIL-2 написа:
18.5 е много малко за колона с Н=260. Ако кофража и повдигането на повече бетон са проблем, то долните 130 от колоната (лесни за пълнене) се правят с кофраж и сечението е 32x32, а нагоре зидаш за кофраж и я правиш (бетоннната част) 18.5
Хубав акъл даваш, само че как ще намачкаш армировката на прехода?
Не си струва смяната на сечението, нито заради здравина, нито
заради икономия.
шоп - майстор
пон окт 29, 2018 2:33 pmn_a написа:
по-добро откъм пари е дебело OSB и върху него нек аси реди ламперията. 4см дюшеме не съм виждала не помня от кога
Не препоръчвам ОСБ за открито. Въпреки, че ще е под навес при дъжд и вятър всичко ще е мокро. Зимата целия под ще е в сняг. Като се разтопи става мазило с ОСБ то.

Дюшеме над 32 мм с поръчка. :-)

Минах по този път и ако автора ме послуща ще изради стоманобетнонна плоча. 20-25мм дъски е смешно за под. Ще те е страх да си поканиш гости на терасата. Една ръченица не може да се тропне:-( Особено ако има като мен с водоизместване над 100 литра. Всичко ще скърца и пука.

Бетона не е скъп и ако икономисаш 5-10м3 бетон след време ще те е яд, особено както казваш, че след време може и да зидаш и затваряш :idea:

Успехи!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон окт 29, 2018 5:20 pmшоп написа:
пон окт 29, 2018 2:33 pmn_a написа:
по-добро откъм пари е дебело OSB и върху него нек аси реди ламперията. 4см дюшеме не съм виждала не помня от кога
Не препоръчвам ОСБ за открито. Въпреки, че ще е под навес при дъжд и вятър всичко ще е мокро. Зимата целия под ще е в сняг. Като се разтопи става мазило с ОСБ то.

Успехи!


Малко странно ти е мнението за OSB. На доста места съм го виждала голо навън, с години. Русенска община ме тормози повече от 10 години с едни грозни сглобяеми бараки, дето всяка година от ноември до април са на площада......
А, като е отдолу няма да го пече, няма и да го вали. Мен единствено ме притеснява визията му, но пък носи на варосване или пръскана мазилка, та за таван си е супер
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на чардак" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: