• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте
Направих кладенец миналата година месец май.Дълбочина от повърхността до дъното 7.20 м , височина на водния стълб 0.55 м(при завършването).През сухото миналогодишно лято имаше проблем.Постоянно се налагаше да обезвъздушавам хидрофора.Дори и при малка консумация.Неподсредствено след направата хидрофора рабореше постоянно 70 мин преди да засмуче въздух.
Не стана по-голям воден стълб,понеже според кладенчарите започна да се свлича,а и точно предната вечер дядото ми каза как един негов приятел като правил кладенец се случило срутване и един кладенчар предал богу дух.Така че не посмях да настоявам за още дълбане.
Смукателя на хидрофора съм сложил в пластмасова кофа ,която е надупчена на около 25 см височина.
Съседа има кладенец от 2 години.Намира се на около 8 м от моя и досега нямаше проблем дори и да си пои тревата денонощно.Е,сега и той има същия проблем.
Въпросът ми е дали е възможно да удълбоча кладенеца при условие,че изграден с кладенчови блокчета.Суха зидария.

Днес четох нещо за абисински кладенец.
Дали пък това не е възможно вътре в кладенеца.
Ако някой е правил или виждал нещо подобно,моля за съвет.


П.С. Миналата година едни цигани ми поискаха 2000 лева за да разградят кладенеца,да поставят 2 бетонни пръстена,издълбаят още 1 метър и отново да наредят блокчетата. :x
tinalex - специалист
Удари сонда в средата.
tinalex написа:
Удари сонда в средата.
Не става!
Питах сондъори и казаха,че е невъзможно.
Може и да става с големи сонди,но тези до 400 мм не могат.
tinalex - специалист
Много кофти.Май ще трябва да викате циганите.Другият вариант е сонда на друго място.
emil_v r - майстор
Атсок , какво е абисински кладенец?
Какъв е светлият отвор сега долу, тия блокчета са едни дъговидни сегменти ли?
Каква е пръстта последните 2 метра - чакъл, глина ?
Равна ли е местността наоколо другите съседски кладенци колко са дълбоки и на колко м . им е водата?
emil_v r написа:
Атсок , какво е абисински кладенец?
Какъв е светлият отвор сега долу, тия блокчета са едни дъговидни сегменти ли?
Каква е пръстта последните 2 метра - чакъл, глина ?
Равна ли е местността наоколо другите съседски кладенци колко са дълбоки и на колко м . им е водата?
Светлия отвор горе е 85 см,а мисля,че долу е към 80 см.
Точно така.Блокчетата са дъговидни.7 блокчета правят един ред.Външен размер 105 см,вътрешен 85 см.
Съседът има кладенец на около 8 м от моя,но водния му стълб е повече от моя-около 1 м.
Терена е наклонен,но не много.
Последните 2 м бяха камънак примесен с пясък.Камъните ги къртиха с къртач и ги вадеха на парчета от по 2-3 кг.


Абисински кладенец получава името си от страната където първо е бил използван от английска експедиция в началото на 19 в.Класическата конструкция на абисинския кладенец представлява тръба с диа 1 цол и дължина до 15 м,на долния край на която е направен филтър:перфорация и решетка с "мали очи".На горния край на тръбата се монтира помпата.
Ограничената употреба на абисинския кладенец се обуславя от дълбочината на пиезометрическото ниво на водата(т.е. нивото на водата след откриването на водоносния слой),водата не трябва да е по-ниско от 8 м.При това самоя сондаж на "абисинския кладенец" може да бъде и по-дълбок,например 10-15 и повече метри.
Притока на вода практически не зависи от диаметъра на ползваната тръба или бетонните пръстени.
tinalex - специалист
Аз също съм с малък дебит.Имам подземна шахта до кладенеца-6куб.м.Пълни се с таймер денонощно през лятото.Така винаги имам вода на разположение.Така съм 5 години.
emil_v r - майстор
Гледай сега Атсок , забрави за Абисинският кл. дай си скайпа да ти обесна по микр. понеже е трудно с малко думи .
Трябва да се изкопае още 2м и бетонира на място ,не е трудно .
Проблемът е че всяко недомислие се заплаща с живот , и има некой предпазни мерки които трябва да се вземат .
Даже като се замисля аз не бих се доверил на случаен човек какъвто съм аз в случая.
nikolov333 - майстор
Да отбележа ен-тата годишнина от смъртта на темата с нещо от руснаците.. гледам, че при тях масово правят такива..







И сравнителни обяснения за абисинския и сондаж с обсадна тръба..

  • 1
  • 2

Тема "Абисински кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: