Всички въпроси за вилата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
нед авг 25, 2019 7:01 pmESPACE написа:
Ако ги прави като тези от първата снимка, какви диагонали да слага? С диагонали е най икономично откъм материал, но той гони друг дизайн, където няма нужда от тях.
Няма нужда, само ако са изпълнени определени условия, които пък покачват цената. Защо го карате човека да прави тежки и скъпи порти, като може да мине с по един диагонал на крило. И диагонала не влошава естетическото излъчване на вратите!!!


Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (59.49 KиБ) Видяна 1960 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Чираче - майстор
Носещия контур на крилото трябва да е направен така, че при отваряне и затваряне да не се люлее като пране на простор. Което означава, че вертикала на крилото, към което са заварени пантите трябва да не се усуква. Горния и долния хоризонтал да не се огъват. За естетика се прави от еднакъв профил. Тежестта на крилото зависи от избора на профили и от дизайна. Но отварянето е много лесно с публикуваната от мен панта, независимо от тежестта.
Andri01 - майстор
На първата снимка крилата са по около 1м.,не по 2,20!! При дължина 2,20 винаги ще има провисване.
gnt69 - майстор
пон авг 26, 2019 8:57 amAndri01 написа:
На първата снимка крилата са по около 1м.,не по 2,20!! При дължина 2,20 винаги ще има провисване.
Зависи от майстора, моите са по 2.30 широки, с автомати Бенинка дето не ги харесваш, без съчми в пантите както препоръча Чирачето пък вече 14 години ги ползвам без провисвания и без проблеми. :partyman:

Прикачен файл

porta.jpg
Andri01 - майстор
За "Бенинга" имах в предвид конкретно показания модел! Имам лични наблюдения от автоматите та съседа ми. Дистанционото отваряне става на тласъци,аварийното/ръчно-с ключа/ е голяма мъка. Аз съм с НС автоматика ,но на плъзгаща врата :).
gandonov - специалист
@dragonn2 мислил ли си за вариант с плъзгаща врата?
На снимката със старата ти врата не се вижда дали имаш свободно място за такъв вариант.
Но принципно, плъзгащите врати нямат проблем с увисване, по-лесни са за изработка, по-леки и доста по-прибрани (не изискват свободно пространство за отваряне на крилата).

Другата ми идея е за "пълнежа" на портата:
Моята е 4 метра. Рамка от квадратен профил + "пълнеж" от оградни пана.
Съжалявам за качеството на снимките, но такива намерих.
Прикачен файл:
dv-1.jpg Отляво е пешеходната врата.Вдясно е портата, което е леко отворена. Цялата порта се плъзга вдясно.
Прикачен файл:
dv-2.jpg Тук се вижда по-отблизо пълнежа на вратата.
dragonn2 - специалист
Автомати няма да слагам. Това е порта на заден двор, не се търси красота в дизайна, а по-скоро функционалност.
В момента портите са доста тежки и трудно се отварят дори с две ръце. А относно диагонала - мисля да сложа, понеже сигурно ще използвам профили с дебелина 3мм, че се притеснявам да заварявам върху 2мм... не съм 100% сигурен още. Ориентирал съм се към профили 40х40 или 50х50, та сигурно ще си тежи.
От къде мога да купя такива панти със съчми?
Гледах в практикер някакви струговани и мислех такива да сложа:
Прикачен файл:
20190825_171748.jpg

@gandonov - за съжаление няма място за плъзгаща порта, иначе много ми харесва как е станала твоята. Да, замислям се и аз точно за такива платна да сложа, че решетките трябва да са доста на гъсто и ще стане още по-тежка (кокошките не трябва да минават :) ).
Може ли да дадеш малко подробности в какви размери купи платната, трябваше ли да ги наставяш?
gandonov - специалист
Оградните пана май бяха с размери - дължина 2,5м, височина 1,70м., прахово боядисани.
Нещо подобно - https://marmag.bg/produkti/ogradni-sist ... 00-usileno
Рамките са правени според размерите на платната. Цялата конструкция се получи мноло лека и удобна за ползване. Портата се отваря и затваря с два пръста. :-)

Не съм сигурен за точните размери защото не съм на вилата, но следващия уикенд мога да направя снимки и да взема точни размери.

2 бр оградни пана са предостатъчни в твоя случай.
Andri01 - майстор
Може да вземеш от тези панти ,които показваш на снимката. Намираш 4бр. съчми,подходящи по диаметър,намаляваш с ъглошлайфа мъжката част така,че да влезе съчмата и тя да легна на мъжката част и да опре и горе,в женската. Т.е. да се получи около 1мм. луфт между двата части. Така вратата ще лежи на 4-те съчми.
gandonov - специалист
@dragonn2 - хрумнаха ми още няколко идеи за твоята порта. :-)

Няма смисъл от големи инвестиции, щом ще е порта предимно за кокошки.
1. Затова - двукрила лека конструкция с пълнеж на крилата от оградни пана или даже PVC оградна мрежа.
Някаква такава:
Изображение

2. Относно "провисването":
Може да сложиш по едно колело на всяко крило. (в този край на крилото, където е катинара)
Така крилото ще се търкаля по земята и няма да има никакво натоварване върху пантите.
... дано стана ясно какво исках да кажа. :-)

EDIT: Нещо подобно имам предвид:
Изображение
Последна промяна от gandonov на пон авг 26, 2019 12:37 pm, променено общо 1 път.

Тема "Съвет за изработка на метална порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: