• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
marciano - напреднал
Здравейте.Предстои ми направа на ограда на вилата,която ще е по съвместимост и подпорна стена.Предпочитам да имам план от архитект и за направата ще потърся фирма,но преди това искам да имам информация за приблизителна крайна цена,защото финикийските знаци са ограничени и ако направата надхвърли това,с което разполагам ще изместим проекта в близкото бъдеще.Направил съм и груб чертеж на това,което искам,за да е по-лесно при обяснението.
Улицата до имота е под наклон и от кота 0 има разлика от 0,7-1,8 метра,като целия е дълъг 13 м.Основата на стената/ограда ще е с размери 13х0,6х0,4 със Бетонни колони 0,25х0,25 на всеки 2.60 м.Основата и колоните ще са от армиран бетон,като разстоянието м/у тях може също да е бетон или бетонни блокчета.И тук е първи ми въпрос,кое е по-добре-блокчета или да лея бетон?
Въпрос 2-Как вървят цените за работа,зидане или наливане на бетон и направа на кофраж на м2,става въпрос за село на 20-на км от Пловдив?
За колоните някъде четох,че желязо N14 е добре,но какво да ползвам за основата и за бетона м/у колоните?
Написал съм кубатурата на основата и панелите,както и квадратурата на панелите,ако ще се зидат с блокчета,вместо да се налива бетон.
Наясно съм,че никой не може да се ангажира с цена,но идеята ми е да преценя дали да почвам с наличните пари.Колко би струвало план от архитект,ако не е някаква фрапираща цена от порядъка на 1000 лв,бих поръчал такъв,дори и да не започвам сега със строежа.
Благодаря


Прикачен файл:
1.jpg
Снимка на мястото
1.jpg (72.7 KиБ) Видяна 5862 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (68.39 KиБ) Видяна 5862 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Основа
3.jpg (53.07 KиБ) Видяна 5862 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Схема на оградата с квадратура и кубатура.Наклонената черта е пътя
4.jpg (67.81 KиБ) Видяна 5862 пъти
nikolov333 - майстор
При мен основата за ограда-подпорна стена с основа 0.4м на 0.6 и размери над нея д.65м в.1.4м и ш.0.25м за труд ми взеха 4000лв.и желязо и бетон още по 4000, т.е. общо 12000, но колоните още не сме ги направили..

viewtopic.php?f=47&t=61892&start=60#p992495
marciano - напреднал
Здравейте.Засега се спрях на следната арматура за подпорната стена,моля ако имате забележки да ме коригирате.За колоните и поясите N14,а за основите и самата стена/ограда арматура N12 направена на квадрати 20х20 см.Някой може ли да даде разбивка на цени за труд за кофража,наливането на бетона и връзването на арматурата,както и колко приблизително би струвал арх.проект?
BLUEPUPIL - майстор
Типа на подпорната стена, дето
си избрал (обърнат L-shape) е
кошмар за всеки колега и
обикновено се прибягва към
нея единствено при строеж по
границата на имота, комбиниран
с невъзможност да се копае в
парцела на комшията.
В останалите случаи петата се
завърта, за да влезе под склона
и после се насипва.


Прикачен файл:
10.jpg


При избрания от автора на темата
тип подпорна стена опасността от
преобръщане и подхлъзване е
значителна; Затова ширината
на основата е решаваща с-щу
преобръщане. Може допълнително
да се прибави и „зъб“ с-щу
подхлъзване.


Прикачен файл:
20.png
20.png (3.05 KиБ) Видяна 5647 пъти


В конкретният случаи и според
означенията на чертежа, тъй
като имаме променлива височина,
следните размери са абсолютния
минимим:

Height=180 Base=100;
Height=140 Base =80;
Height=100 Base =60см.


Прикачен файл:
30.jpg


За височината на основата,
ширината на стената и
армировката, като се вземе
решение съобразно дадените
размери. :drinkers: :rolleyes:
marciano - напреднал
Стената ще е в границата на имота,защото в съседство с улицата.Височината от 1,80 е само от кота терен до улицата,оттам още 60 см нагоре и става 2,40 м.Предполагам,че тогава base ще е поне 1,50 м?По-добре ли стената да се изпълни от бетонови тухли,с колони между тях и пояс между колоните.Няма как да направя обърнато Т,защото трябва да разбутам улицата,а се ползва доста.Основата ще е с пета против преобръщане.Остава въпроса за цените.Цена от 25 лв/м2 за едностранен кофраж,0,40 лв/кг връзване на арматура актуални ли са>Колко е на м3 наливане на бетон като работа и колко би струвал приблизително арх. проект?
BLUEPUPIL - майстор
В ъгъла (Н=180см), ако няма
да има подпорна стена към
съседа, направи едно ребро.


Прикачен файл:
40.jpeg
40.jpeg (11.37 KиБ) Видяна 5630 пъти
Последна промяна от BLUEPUPIL на ср авг 26, 2020 5:59 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL - майстор
ср авг 26, 2020 5:23 pmmarciano написа:
Височината от 1,80 е само от кота терен
до улицата, оттам още 60 см нагоре и става 2,40 м.
Предполагам,че тогава base ще е поне 1,50 м?
И аз така го разбрах. За подпорната стена
е важен хоризонталният натиск от пръстта,
която в случая достига до 180см; Надграждането
отгоре на ограда увеличава теглото и е
благоприятно по отношение на преобръщането;
Единствено при земетръс с посока на вълните
близка до перпендикуляра спрямо надлъжната
ос на подпорната стена, може да има проблеми,
ако елементите са по-тънки и/или основата не
е достатъчно широка и тежка (насипна пръст над
нея за допълнително тегло).
BLUEPUPIL - майстор
ср авг 26, 2020 4:50 pmBLUEPUPIL написа:
...следните размери са
абсолютния минимим:

Height=180 Base=100;
Height=140 Base =80;
Height=100 Base =60см.
Който може да се достигне
само след прецизни сметки,
иначе размерите ще трябва да
се поувеличат. :shock:


Имах един колега, който за подобен
тип стена тръгваше от размери, при
които стената и основата са с еднакви
височина и ширина- равнобедрен
триъгълник, ако няма „зъб“. :prost: :feuer:
BLUEPUPIL - майстор
:idea: Ето я традиционната подпорна стена
за „безпроектно“ изпълнение :arrow:




Прикачен файл:
50.jpg
Прикачен файл:
60.jpg
BLUEPUPIL - майстор
:arrow: Улицата е тясна и като че ли няма достатъчна ширина за тротоар, което може да направи възможно, добре натоварен самосвал или камион превозващ, да речем тухли или бетонни блокчета, да се озове на 50см от подпорната стена и да упражни значителен хоризонтален натиск върху горната и част, опитвайки се да я преобърне. Ако това допускане е реалистично и ако се съобразим с него, ще трябва да поувеличим дадените размери дефинирани от мен като „абсолютен минимум“. :bear:
  • 1
  • 2

Тема "Подпорна стена/ограда-малко помощ за приблизителни сметки и разходи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: