Всички въпроси за вилата.
chicho_mitko - специалист
Прикачен файл:
IMG_20210129_141229.jpg
,
Прикачен файл:
IMG_20210129_141251.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210129_163910_HDR (1).jpg
Здравейте, поредната стара селска къщурка и въпроси относно ремонта. Едноетажна, 4.5 на 10 м. външен размер. Покрива е двускатен . Намира се близо до гр. Плевен и ще се ползва основно за отмора през лятото и чат-пат през зимата. Започнат е покрива, прави се от бригада. За дъските вината е моя, явно не съм ги съхранил както трябва. Та докато ме нямаше са ги наковали с "чернилката". Гредите са обработени, между тях ще има изолация и евентуално гипсокартон. Имам като за начало няколко въпроса:
1. Как да премахна чернилката в този случай, с "Бохемит" за мухъл или белина. А с горелка и обгаряне дали ще стане (евентуално с пищова за горещ въздух)?
2. Има процепи м/у дъските, ако ползвам каменна вата между гредите през тях мишките да не си направят спалня. Вариант е да накова отдолу ОСБ 9мм
и тогава ватата и финиша (още не съм определил точно какъв ще е), но ако има някакво по-бюджетно решение ще се радвам да го споделите. Грешка ли ще е ако върху дъските отгоре се залепи битумна мембрана от по-ефтината? Говоря за хоризонталната част за предпазване от проникване на гризачи. Ето няколко снимки, при развитие ще снимам още.
schuldiner - майстор
ММ-да, и в Плевенско зидарите правят покриви...
Кажи на циганчетата да махат дъските, да махат и гредите. Първо дървен пояс 10х10 над бетоновия, после 14-ките, после шлайфат или рендосват дъските до относително чисто, бохемит две ръце, коват ги, над тях паронепропусклива мембрана, топлоизолация /свободно лежаща минерална вата двайстина см/ и да подкарват покрива. Получаваш видим гредоред за таван с отлична топлоизолация.
Ако се налага да има попове към билната столица над светъл отвор, да дублират напречната греда и попът да стъпи върху две по 14х14. Оспех с колегите!
chicho_mitko - специалист
М'да, няколко пъти си препрочетох темата, въпросите ми бяха свързано основно с "чернилата" по дъските и изолирането с ОСБ залепено към тях заради мишките. Нямам намерение да изолирам върху тавана а отдолу - между гредите. С 5 см. вата и гипсокартон (не е окончателно), а от гредите ще останат видими едни 7-8 см. Къщата е доста стара и няма нито една стена под прав ъгъл. Та се налага в действие да включа и зидаро-мазачи, и кофражисти и всякакви специалисти. Гредите са анкерирани, между тях е иззидано, стените отгоре са обкрайчени с анкерирани греди 8Х10 върху които ще легнат ребрата. И само като допълнение - не, не е циганска бригада и не съм търсил евтино решение. Не става въпрос за нов строеж, а за стара къща с постоянно излизащи проблеми. До тук каквото е свършено няма как да се върне назад, ако има предложения оттук нататък ще се радвам да ги споделите. Ако не за мен, то на някои друг ще са полезни.
Прикачен файл:
IMG_20210201_105926.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210201_105918.jpg
Тия дни ще снимам пак, за сега толкова.
schuldiner - майстор
ОК, грешката е много груба, нетипична за отговорни хора. За тавана и топлоизолацията си е Ваше решение, няма лошо.
Чернилката е повърхностна плесен, на този етап няма увреждане на материала. Като изсъхне дъската, точно тази плесен пада лесно. Щом няма да се вижда, достатъчно е да се измете и не се притеснявайте, че остава сиво. После бохемит.
chicho_mitko - специалист
Малко снимки от свършеното до сега. Взех нови дъски, "черните" ги прибрах за друго приложение. Ребрата са на 60 см. разстояние и между тях към подпокривното пространство е отворено. Майстора каза, че така се прави. Проблем ли ще е ако ги затворя, оставени са две прозорчета за проветрение - виждат се на снимките. Както казах къщурката е доста крива - едната дълга стена е с 50 см. по-къса от другата. Към двора ще има пристройка, та поради това там няма да слагам засега челни дъски.
Прикачен файл:
IMG_20210204_124310_HDR_1024x768.jpg
IMG_20210204_124310_HDR_1024x768.jpg (116.35 KиБ) Видяна 2510 пъти
Прикачен файл:
IMG_20210204_164209_1024x768.jpg
IMG_20210204_164209_1024x768.jpg (106.35 KиБ) Видяна 2510 пъти
Прикачен файл:
IMG_20210204_164123_1024x768.jpg
IMG_20210204_164123_1024x768.jpg (82.24 KиБ) Видяна 2510 пъти
Прикачен файл:
IMG_20210204_123854.jpg

Прикачен файл

IMG_20210204_124114_HDR_1024x768.jpg
chicho_mitko - специалист
Реших да не затварям между ребрата за да може лятото да има по-добра вентилация и дъските по скатовете да изсъхнат (много са мокри). После ще ги затворя с дъски за да не влизат животни като мисля да оставя 1 см. процеп за вентилация (между дъските на ската и хоризонталните греди). На правоъгълните отвори ще има решетки поради същата причина. За изолация и измазване ще почака! Жиците остават така засега докато имам готовност да се занимавам с ЧЕЗ, за да ми ги пуснат отстрани или както там става. Електромера е вътре в къщата, но тези неща ще почакат.
djogobg - специалист
Не пречи да сложиш някаква мрежа между ребрата - метална - хем ще се вентилира, хем няма да влизат катерици.
chicho_mitko - специалист
Добра идея, най-вече заради лястовичките. Има такава 5 метра на 10 см. алуминиева. Ще сложа непременно.
chicho_mitko - специалист
Здравейте, като за начало се извинявам, че започнах темата и нямаше продължение. То имаше, ама не е за разправяне. Schuldner ги усети "майсторчетата" във въздуха, аз малко по-късно, но вече нямаше какво да се направи. Не можех да ги изтърпя и секунда повече, след като осраха всичко остана аз да дооправя каквото мога. Безсмислено е да се коментира свършеното, започвам малко по малко от по-важните неща. Ще сложа снимки за илюстрация на положението и няколко въпроса като за начало.

1. След като разкова всичките дъски от тавана мисля да накова дюшеме отгоре и гредите да останат видими. Ако махна поповете докато го правя дали да очаквам проблеми? Преди това мисля да изрежа по две дъски и да ги накова на ребрата за да подпрат временно билната греда. Нещо като буквата А. След това ще сложа върху накованото дюшеме по средата цяла греда, на която да стъпят новите попове. Поправете ме, ако бъркам нещо. Преди това ще обработя отдолу дъските по ската с "Бохемит".
2. Искам да повдигна пода с поне 10 см. отдолу е пръст и мисля да наредя стари тухли на около 1 см. разстояние една от друга и да ги "фугирам" с цимент и пясък. След като стегнат отгоре ще сложа мрежа и поне 5 см. замазка. Има ли смисъл да разстеля в/у земята да речем хоросан с канчок цимент или да ги наредя в/у пясък?
Това е засега, други въпроси в движение. Ще се радвам на всякакви мнения.

Прикачен файл

IMG_20210521_140631.jpg

Прикачен файл

IMG_20210521_155641.jpg

Прикачен файл

IMG_20210521_155718.jpg

Прикачен файл

IMG_20210521_155752.jpg

Прикачен файл

IMG_20210521_155850.jpg
BLUEPUPIL - майстор
пет май 21, 2021 6:56 pmchicho_mitko написа:
Ще се радвам на всякакви мнения.
Тухлите под пояса, трябваше да са плътни единочки!
Все щяха да се намерят за 3-4 реда.

Тема "Стара селска къща - ремонт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: