Всички въпроси за вилата.
vlax - майстор
нед фев 14, 2021 5:24 pmДимитър....... написа:
Браво за начинанието,обаче:тези кинти дето са спестени от геодезист след време може да ви изядат главата.На дъртия може и да не му харесва,но идва човека с колчетата и където покаже уреда там,може пък той да навлиза в твоя имот-знаеш ли! Преди години си купих парцел(за овощна градина),познай колко недоволни бяха съседите като разбраха че трябва да си свиват дворовете с по1,5 метра.Успех в начинанието!!!
Затова написах това
нед фев 14, 2021 5:21 pmvlax написа:
И още по-важното опънал си телена ограда между имотите.
:partyman:
kban - помощник
Здравейте,
всичко си продължава и до днес с доста нови неща там :)
Геодезист така или иначе извиках поради други причини следващата година.
На всичко отгоре минаха и картографираха от общината и дигитализираха всичко.
Снимаха оградите както са и така нанесоха в кадастъра.Ощетиха ме с 2 метра спрямо старата скица от към гърба на имота , но пък съм доволен заради лявата ограда, за която ще стане дума по нататъка в разказа :)


И така ..
дойде октомври, лешниците пристигнаха и спазвайки препоръките от производителя, бяха успешно засадени за 1 ден.
Прикачен файл:
24 (Copy).jpg
Прикачен файл:
25 (Copy).jpg
Тази година нямаше какво повече да се направи.. стана студено, а малко след това заваля и сняг.

Прикачен файл:
26 (Copy).jpg

Така приключи 2016та .. и като бонус същата година се появи и наследника на всичкото това след време :rolleyes:
Andri01 - майстор
"... се появи и наследника на всичкото това след време :rolleyes:" Ето в това смисъла всичко в деня ти!! Да ти е здрав,да расте и да стане ЧОВЕК! Да ви радва всеки ден и час,даже и като прави бели! Мерата я зае..и ,за нея има време ,но до тука-още виднъж "голямо браво"! След време-там предполагам ще се изнесете ?! :partyman:
kban - помощник
Дойде 2017г. Нямах търпение да се затопли за да почна да ходя пак на село и да продължавам с проектите.
Докато стане февруари вече бяха почнали да се въртят някакви варианти за нещо за живеене там.
Идеи имах за бараката да разширявам, да купя фургон, каравана или къща контейнер.
За последния вариант се отказах като видях цените и ми се сториха неоправдано високи за този вид постройки.
И най-важното .. пари на куп .. йок :?
Още ме ми беше доузряла идеята за къща, та реших че ще си посадя зеленчуци нещо .. да има да се забавлявам.
За целта, равната част от двора трябваше да се доизпипа.
Разчистих остатъците от мястото където беше бараката и извиках багер да вади корени, че изкочиха едни акации с по 5 метра корени :-D
Прикачен файл:
27 (Copy).jpg
Прикачен файл:
28 (Copy).jpg
Прикачен файл:
29 (Copy).jpg
Багера свърши хубава работа, и почнах да мисля за напояването.
Почна се едно четене, лутане , питане .. помпа каква .. хидрофор ли .. ще вдигне ли водата до горе .. герана смятам, дълбочина гледам,тръби изчислявам... абе готин филм.
В крайна сметка реших че до всяко дръвче ще има индивидуално капково.. като основните магистрални тръби ще са ф25.
Смятам аз брой колена, тапи, тройници, микротръби, муфи, дюзи ... отидох да купувам и се загледах и в маркучите за капково... викам си .. така и така ще правя и зеленчукова градина .. ще поливам и нея .. ама кой да ходи да я полива ... еми .. автоматично ще е :cool:
Купих си лепачка за полипропиленови тръби за смукателя в герана и се почна :)
Помпата си я избрах читава за да не я мисля. С електронен пресостат. Една от важните и характеристики беше че може да работи без проблем спъната на изхода на 1 бар заради капковото.
Темата с поливането е доста обширна и ако някой иска някакви специфични подробности ще отговоря с обяснения и снимки :)
Лонг стори шорт.... събрах материалите и леко полеко почнах да действам.
Прикачен файл:
30 (Copy).jpg
Прикачен файл:
31 (Copy).jpg
kban - помощник
Презастраховах се и от към смукателя сложих и поплавък да изключи помпата ако падне нивото под зададеното и да не остане въздух, нищо че помпата си има защита от въздух и спира ако свърши водата, но не исках да остава на сухо смукателя.
Тук герана е в тестов режим ..
Прикачен файл:
32 (Copy).jpg
Държи кубик и половина вода, но се пълни бързо.. така че всичко е точно.
Взех си двоен таймер за 2 кръга като идеята беше .. единия кръг за дръвчетата, другия за градината.
Прикачен файл:
33 (Copy).jpg
Почнах да редя в шахтата нещата .. като доста време след това видях че на филтрите не им е там мястото .. но не съм имал проблем :finga:
Прикачен файл:
34 (Copy).jpg
Започнах с напояването на бъдещата градина, защото още нямаше нужда на дръвчетата, а и голямата хамалогия с около 300 метра тръби не беше минала :)
Прикачен файл:
35 (Copy).jpg
Прикачен файл:
36 (Copy).jpg
След като засях няколко реда салатки, моркови, репички, лук, и чесън .. положих и тръбите за дръвчетата ...
kban - помощник
Ето я градинката от високо ..
Прикачен файл:
37 (Copy).jpg
А това ми беше идеята за индивидуално поливане на лешниците.
Прикачен файл:
38 (Copy).jpg
Прикачен файл:
39 (Copy).jpg
Прикачен файл:
40 (Copy).jpg

После се оказа че не е най удачното,че не бях предвидил буреняка,който в последвтвие тръгна като луд :D
Чудех се какви да ги върша още и понеже бях на вълна поливане... реших че и райграс ще има тестово, който съответно трябва да се полива / не думай / :D
Та .. заделих си местенцето около герана посях райграс и айде пръскачки /изкачащи ама разбира се .. няма да се излагаме я :D /
Прикачен файл:
41 (Copy).jpg
kban - помощник
В общи линии 2017-та мина без други грандиозни промени.
Градината даде хубава продукция без особено да се занимавам с нея./био производство беше/ :D
Райграса стана и той.. но като цяло нямах много време покрай малкия и бая буреняса всичко.
Прикачен файл:
42 (Copy).jpg
Прикачен файл:
43 (Copy).jpg
Прикачен файл:
44 (Copy).jpg
До края на годината се забавлявах с ремонт на косачки / след 3-тата скапана на старо ми дойде акъла да си взема нова истинска .. но това 2018-та :) /
и разни дреболии.

Прикачен файл:
WP_20170410_003 (Copy).jpg
Прикачен файл:
WP_20170423_002 (Copy).jpg
kban - помощник
Дойде пролетта на 2018.
Цяла зима мислих какви ще ги върша и как да избегна копаенето за тръбите за поливане.
Имах идея да пробвам с мотофрезата някак си да направя канали.
Модифицирах нещата малко да стане по-тежка .. нови джанти .. тест с браздира..FAIL
Мислих някакво прикачно което да разреже почвата V образно но и там греда.
Прикачен файл:
45 (Copy).jpg
Прикачен файл:
46 (Copy).jpg
В крайна сметка се хванах за лопатата и газ :)
Прикачен файл:
47 (Copy).jpg
В тези канали не особено дълбоки положих тръбите и от там разклонение до всяко дръвче отново под земята.. като само разпръсквача излиза до дървото и полива.

Бях доволен от себе си , но дойде другия проблем , че с общ дебит на поливане от над 250 литра в минута .. няма как да поливам правилно дръвчетата поради малкото вода в герана. Разделих нещата на 2 кръга .. така или иначе градината от миналата година спря да съществува. Герана се пълни бързо и всичко беше точно .. за 1 нощ всичките дръвчета си получаваха нужната вода.

Тъй като цяла зима рових и за варианти за живеене, вече имах ясната идея че ще строя. Без особено много пари на куп.
На всички ни е ясно,че това е абсурдно , но аз без да чопля нещо не мога :) И както има една приказка .." Кои са последните думи на човек преди да вземе важно решение? - отг: Е**л съм му майката" :D ..... Почнах ! :axe:
Бях си решил,че всичко ще си е законно .. особено при наличието на сърдитите баба и дядо комшии.
Без да имам още проект реших че ще си заравня по двора за да видя с какво място разполагам за строеж.



Това беше крайния резултат.
Прикачен файл:
3 (Copy).jpg
Между другото зимата се бях запалил по биткойните ... еда вечер бях пуснал да копая някаква неизвестна валута, която я нямаше по борсите .. реших че съм изкопал достатъчно .. и я спрях на сутринта .. 4 месеца след това излезе на борсата и ми дойдоха бонус едни от най абсурдно и на майтап изкараните пари... които стигнаха обаче само за проект , всичката документация , разрешително за строеж и ... горе долу това беше :) /не ми се мисли ако я бях копал тая валута повече от 1 вечер .. но това няма как да го знае никой какво ще стане /. Както и да е .. с пари всеки може :lol: :-D
kban - помощник
Лятото мина в разправии с архитекти, проектанти, община, Чез, ВиК и всички по веригата.
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (61.12 KиБ) Видяна 1285 пъти
След дълго смятане,четене, мислене .. колкото и да ми се искаше, осъзнах че няма да мога да се справя съвсем сам и викнах фирма да задвижи проекта , като идеята ми беше поне да вдигнат основите и да задвижат документите..пък с премето щях да го мисля как да продължа.
Като цяло не бързах и това да го проточа във времето не ми беше проблем.
Началото на зимата се поосвободиха майсторите и запретнаха ръкави.

Прикачен файл:
2.jpg
Пролетта на на 2019г. имах вече готова основа.
Прикачен файл:
3.jpg
Мислих как да икономисам средства... и за това реших че ще зидам сам.
Изчетох половината форум да добия кураж.
Събрах някой лев и поръчах тухлите.
Дойдоха жегите, взех си 1 седмица отпуска и газ.. :)


Прикачен файл:
4.jpg
Първия ред беше започнат и бях много щастлив че някой ден ще мога да кажа .. ей тази тухла тук .. аз съм я слагал. :-D
Прикачен файл:
5.jpg
Радостта ми трая не особено дълго, защото се усетих че трябва да премеря първо нивата и се оказа че най-високата част от плочата хич не е там от където почнах ..
Премерих нещата и вече можеше да започна .. отново :D
kban - помощник
Прикачен файл:
6.jpg
Слънцето от обяд до вечерта ми пръскаше главата и трябваше да се взимат мерки :)
Прикачен файл:
7.jpg
В крайна сметка отпуската свърши , а аз бях стигнал до 4-тия ред :rolleyes:
Викнах едни момчета да доиззидат тухлите и да излеят колоните, и пояса.
Нещата леко полеко се случваха без особено мое участие.
Прикачен файл:
8.jpg
Прикачен файл:
9.jpg
В крайна сметка на това ниво аз се разделих с майсторите и вече не мислех и да викам :)
Предстоеше ми покрив. Реших че сам ще го правя. По проект къщата е с двускатен покрив с малък наклон / с идеята да не правя плоча или гредоред, а да ползвам покрива за таван на стаите /
Прикачен файл:
10.jpg

Поръчах дървения материал , и пак се почна едно четенеееееее ....
Между другото , човек ако иска да се научи и да направи нещо, което никога не би си помислил че може сам да направи ... този форум е точното място. 90 % от нещата с които се преборих следващите почти 2 месеца прочетох тук как да ги направя.

Тема "От джунглата до ? Или как се представи едно IT на село, без да има представа с какво се захваща :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: