Всички въпроси за вилата.
sean-john - специалист
Здравейте колеги,имам стара тема за един навес,но тя вече не е актуална защото си направих зимна градина която е пригодена и за лятото и за зимата.Има изградено парно и доста дограма...сега идва и въпроса ми.

Имам една стена която е само с дограма от долу до горе,ПВЦ със стъклопакет,както споменах имам изградено парно достатъчно мощно да стопли помещението при -10C (при толкова е тествано,по надолу незнам).Това не е за целогодишно ползване,а само за поводи празници и когато ми е кеф като цяло...не се живее там.Парното е съставено от преработени климатични тела с цел бързото затопляне когато има повод и камина с водна риза.

Идеята ми е точно пред дограмата да направя една кутия по цялата дължина (6 метра) примерно 30х30см дървена в която да инсталирам от тръбните радиатори,целта е да направи "завеса" и да спре частично студеното което идва от дограмата като усещане?

Изображение

Прикачен файл:
IMG_20210311_180818.jpg

Дали ще се получи? Не ми трябва да топли помещението е само да притъпи студа който влиза от стъклата?

Камината има достатъчно мощност да и закача 6 метра тръбен радиатор,това не е проблем.

Благодаря!
Последна промяна от sean-john на чет мар 11, 2021 7:05 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Ще стане. Но помисли за някакъв вентилатор ,да обдухва на горе топлия въздух. Иначе ще топли до към половината и нагоре вече ще изстива въздуха. Дупчиш кутията отгоре / или прорези/,като отворите се увеличават по размер с отдалечаването им от вентилатора.
sean-john - специалист
Тя кутията ще е за декорация и ще е от ламперия която имам останала и ще се върже с всичко останало.Ще оставя между дъските разстояние примерно по 2-3см,както и ще предвидя да не е затворена отдолу за да взема студения въздух.

Вентилатор честно казано не ми се слага,в смисъл става по сложно,а ефекта незнам дали ще е налице в предвид,че кутията няма да е кутия а декоративна "решетка".
sean-john - специалист
Даже разгледах сайт на една фирма която явно ги произвежда,има различни размери и реших да сложа 2 реда един до друг ,така ориентировъчно ще стане широко 30см и високо 15см което в моя случай е по добре...няма да ми заема толкова от стъклото и в същото време мощността ще е двойна.
Andri01 - майстор
Важно е на горе какво и ДО къде ще отива-топлият въздух! Но ти си решаваш все пак. Успех :) :partyman:
preslav - майстор
Ще стане и ще има осезаем ефект.
шоп - майстор
Вече си направил замазката и едва ли ще ти се реже и кърти за да си монтираш подови конвектори. Разбира се самоделни, защото фабричките са безумно скъпи.
Това по принцип е най-елегантното решение за да не загрозяваш гледката през тези хубави френски прозорци.

Може да помислиш и стенни отоплителни первази. Доста са компактни и няма да грозят.
Последното за което се сещам е монтирането на тавана на топловъздушни завеси.

И накрая ако визията няма да те дразни и това което си го намислил ще върши работа.
Успехи!
sean-john - специалист
Благодаря на всички,дадохте ми нужния кураж който ми трябваше за да се навия да го направя,щом ще има ефект ще съм много доволен.

За другите варианти колега шоп който предлагаш са свързани с повече финанси,а за съжаление аз не разполагам с такива...абсолютно всичко си го правя сам и имам още много работа до завършването на тази глезотия,която по принцип не ми е по джоба,но мерака беше по голям от възможностите ми :-D .

За въздушните завеси аз имам нещо подобно от другата страна където са пак само прозорци френски,две климатични тела към парното,но ми се иска ефекта на пасивното отопление където го няма въртенето на въздуха...Тази зима направих парното и затворих отвсякъде помещението,стопля се много добре от 10C вътре до 22C го прави за около 1 час,но след като климатичните тела са горе и те малко или много вземат от топлия въздух,иска ми се нещо пасивно долу ниско което да притъпи студа който се усеща като си близо до стъклата...

Сега сметнах по данните дадени от сайта на тези радиатори,ако взема такива от 1 цол тръба и сложа обща дължина от 12 метра (на 3 места по 2 реда по 2 метра) излиза,че ще отдават грубо 7КВ топлина,което ми звучи доста добре...бих могъл като се затопли помещението да спра част от трите климатика който го топлят,което ще е още по добре.

Цената както споменах е най определяща,случайно ми хрумна тази идея като видях в една обява такива радиатори (ама от онези на няколко етажа по височина) и си викам абе няма ли някъде само едноредов...и само радиаторите ще са ми около 300лв което за мен е приемливо,вече няколко крана,тръби и самата "кутия" не са проблем.

А за загрозавянето пред прозорците мисля,че дори ще се получи ефектно една "кутиика" 15-20см висока и 30см широка,ще е като естествен стопер някой пиян да не пробва да мине през прозорците :-D :-D ,аз ще я направя тези дни и ще сложа да видя как стои дали ще ме дразни и така...

Тема "Зимно/лятна постройка(градина)-Отопление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: