• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
mkocev - специалист
Въпреки, че не става въпрос за вилата, пускам темата тук, тъй кат изглежда че "навесните теми" са в този раздел :)

Трябва да направя козирки над две външни врати.
И над двете врати има по 30см еркер и 90см стреха на покрива един етаж по-нагоре, но се оказват недостатъчни.
Целта ми е да предпазя вратите от мокрене (предимно в долния край) и натрупване на сняг по праговете и част от площадките пред вратите.

Тъй като в случая леки и прозрачни козирки ще изглеждат най-добре, реших да ползвам метал и поликарбонат.
Никога не съм работил с поликарбонат и не знам какво му е поведението (колко се огъва, провисва ли с времето и т.н.).
Търсих правила за монтаж, като най-вече ме интересува, през какво разстояние трябва да се подпре и захване за скарата, но не открих задоволителна информация.

Издадеността на навесите напред, ще бъде около 1.00-1.10м.

Единия навес трябва да е широк (или дълъг) около 2.30-2.50м, а другия 1.20-1.50м.
И двата ще са прави (без извивки) и с наклон около 18 градуса.

Това, което си мисля, че мога да направя е следното.

Метална конструкция с ребра например 80х20х2мм (или 80х40х2мм, а може и по-малки), които да стърчат напред със съответния наклон, затапени или с пластмасови тапи или със заварена ламарина.
Цвета на конструкцията ще е антрацит - RAL7016
Ребрата ще са през 40-50см, като на едната козирка ще се оформят 3 полета по 40-50см, а на другата 5-6 полета.

Тъй като целта ми е освен да върши работа и да изглежда добре, ми се ще да избегна класическия вариант с правоъгълна рамка с ребра и завинтен отгоре поликарбонат.
Реших, че мога да ползвам алуминиеви завършващи профили, които да захвана с винтове по средата на ребрата и да вкарам поликарбоната в тях.
Отпред и отзад също мога да затворя плоскостта с алуминиев профил, така че да се получи рамка.
Мога да оставя профилите с натурален цвят (небоядисани), а мога и да ги пръсна прахово с цвета на конструкцията, това ще го реша накрая.
Поликарбоната ми харесва повече, когато е поставен с каналите успоредно на стената (перпендикулярно на ребрата).

Това, което не знам е, дали по този начин поликарбоната ще е достатъчно издържлив на огъвъне в средата, тъй като ще се получи поле 90-100см на 40-50см., което ще е захванато (и ще се носи) само в двете дълги страни. По късите, не знам дали профила е достатъчно корав, за да придаде някаква устойчивост на огъване.

Гледам в нета най-разпространите огънати навеси с алуминиеви конзоли и при тях, положението е горе-долу същото, само дето са огънати и профила в предния край изглежда по-дебел.
Но пък гледах такъв навес с ширина 2.50м и издаденост един метър само с три конзоли...

Само да кажа, че тези конзоли не ми харесват, а в случая и няма да изглеждат добре. Затова ги отписвам като вариант.

Дебелината на поликарбоната мисля да такава, че да влезе в алуминиевите завършващи профили с ширина 1см, единствените които намерих в нета... Предполагам, че са или за 8мм или за 1см плоскост.

Както писах, козирките няма да са изложени на всичкия падащ отгоре дъжд и сняг, предимно предния край отнася това, което не е спряла стрехата, когато не вали право надолу (често :)).
Задния край ще влиза под еркера и затова не е проблем да има някой сантиметър разстояние до стената.

Ребрата ще заваря за една обща основа, за да не си играя с нивелиране на всяко по отделно, като ще пусна и по една пета, която да се захване отдолу на еркера.
Основата също ще хвана с анкери в бетона. Така захващането ще е в две различни равнини.
Елементите от монтажа ще се скрият в 10см топлоизолация, така че само ребрата да стърчат навън.

Ето схема на конструкцията:
Прикачен файл:
Навес-схема.png
Навес-схема.png (21.73 KиБ) Видяна 2768 пъти

В схемата съм показал само две полета.

Ще съм благодарен на насоки, тъй като нямам опит с точно такова изделие :)
miliad - майстор
Малко отгоре, отгоре четох.
Тези алуминиеви профили са правилното, стандартно изпълнение за монтаж на поликарбонат. Продават се там където се продава и поликарбоната, тва в добрия случай. Като допълнение са ползва и самозалепваща лента за запечатване на каналите. Тя е два вида- едната е плътна запечатваща, другата е паропропусклива за да може да излиза конденза от каналите. Именно заради конденза се препоръчва каналите да са ориентиранни по наклона на ската. На алуминиевия затварящ профил в тази част се правят дренажни отвори.
kr1100 - майстор
вт мар 16, 2021 12:31 pmmiliad написа:
Малко отгоре, отгоре четох.
Тези алуминиеви профили са правилното, стандартно изпълнение за монтаж на поликарбонат. Продават се там където се продава и поликарбоната, тва в добрия случай. Като допълнение са ползва и самозалепваща лента за запечатване на каналите. Тя е два вида- едната е плътна запечатваща, другата е паропропусклива за да може да излиза конденза от каналите. Именно заради конденза се препоръчва каналите да са ориентиранни по наклона на ската. На алуминиевия затварящ профил в тази част се правят дренажни отвори.
Малко допълнение към поста на колегата. Плътната /алуминиева самозалепваща лента б20/25 мм в форния край на поликарбона . Паропропускливата в долния край . За дренажните отвори е писал - ф 3мм. през около 30 см.
Обаче си заслужава да си помисли автора за поликарбона - дали клетъчен или плътен. При небесен катаклизъм с падащи ледени камъни втория оцелява , а първия с голяма вероятност ще се пробие. Да по-скъп е доста втория тип , но пък веднъж се слага. Все пак зависи от района и дали има всяка година градушки там.

П.П. Горе мернах за огъване на поликарбона - огъва се по каналите. Напречно се пречупва.
mkocev - специалист
Благодаря за информацията!
Значи има шанс моят замисъл :)
Основната ми чуденка е за това дали ще издържи без да провисне челото между ребрата, запечатано с алуминиевия профил.
Според мен би трябвало да държи при условие, че разстоянието ще е 40-40 и нещо сантиметра.
Опасността от силна градушка мисля, че не е много голяма, тъй като на практика навеса ще бъде под 90 сантиметовата стреха на около 3,50м по-високо, т.е. ще стърчи колкото нея и ако приемем, че тежките парчета град падат почти отвесно, би трябвало да е почти недосегаем.
Мислих за варианти с плътен материал основно защото половинката не харесва "класическия" поликарбонат. Стъклото отпадна тъй като ще е по-тежко и при такава конструкция, ако не го вкарам в канал, ще трябва да мажа силикон между него и профила. Вкарването в канал пък ще е по-трудно.
Плътният поликарбонат е вариант, но предвид цената, си мисля, че нищо не ми пречи след години, като остарее клетъчния, да го подменя с нов и пак ще ми излезе по-евтино, като се изключи разправията де :)
Може ли да дадете линк (ако има) към монтаж с въпросната лепенка и алуминиев профил, че не мога да си представя как точно се поставя. В профила или върху плоскостта и профила...

Всъщност, май схванах. С нея се запушват каналите на плоскостите. В случая, както ми се ще да са ориентирани перпендикулярно на наклона (по дължина на козирката), май паропропускливата е за предпочитане, За да може да излиза евентуалният конденз.

Намерих клипче за лентата. Май излиза, че е по-добре да се монтира с каналите напред/надолу.
Освен визуални, съображенията ми за напречен монтаж, са че ми се струва, че ще носи повече на провисване така, при условие, че няма да има напречни подпори между ребрата.
Чираче - майстор
вт мар 16, 2021 5:09 pmmkocev написа:

Значи има шанс моят замисъл :)
Не, няма шанс. Не се прави по тоя начин. Правилния е следния:
За твоя случай се правят две или три ферми, стабилно закрепени към стената от профили примерно 40/20/2. Горната част на фермата е лека дъга, а долната може да е права, може и дъга. Напречно на горната дъга се монтират профили 40/20/2 през около 30 или 40 см. Над тия напречни профили се монтира каналчестия поликарбонат с канали, ориентирани напречно на стената. И UV защитата да е от горната страна. Това е единия вариант.
mkocev - специалист
вт мар 16, 2021 6:13 pmЧираче написа:
вт мар 16, 2021 5:09 pmmkocev написа:

Значи има шанс моят замисъл :)
Не, няма шанс. Не се прави по тоя начин. Правилния е следния:
За твоя случай се правят две или три ферми, стабилно закрепени към стената от профили примерно 40/20/2. Горната част на фермата е лека дъга, а долната може да е права, може и дъга. Напречно на горната дъга се монтират профили 40/20/2 през около 30 или 40 см. Над тия напречни профили се монтира каналчестия поликарбонат с канали, ориентирани напречно на стената. И UV защитата да е от горната страна. Това е единия вариант.
Според теб защо няма да стане по моя начин?
Ще се огъне профила 80х20?
Напречните профили са ясни, че подпират и колкото повече-толкова повече, но все пак няма ли да издържи (не обилен снеговалеж и дъжд) поликарбоната монтиран по този начин ?
В крайна сметка, мога да сложа напречни подпори, но ако има шанс да "работи" и без тях, предпочитам да ги спестя.
Огъването на профила ще го пропусна, писах още в началото. Според мен, не е задължително :)

Принципно няма проблем да сменя дизайна. Просто ми се струва, че с висок и тесен профил ще стане достатъчно здраво.
Не искам диагонални подпори като на падащ сенник от двете страни на вратите, а височината на конструкцията, колкото по-малка, толкова по-добре.
Фермите са вариант, мислил съм го като възможен.

Ако мина на вариант с плътен поликарбонат, каква е подходящата дебелина за целта?

Ето нещо като това, което искам да постигна, но в случая е с плътен материал:
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... PwdbePLwx4
mkocev - специалист
Промених дизайн концепцията на навеса към по-стандартна. Приближава се до описаната от Чирачето. Още веднъж благодаря за насоките. Ще покажа резултата, като го направя.
Christo - майстор
Ето тук има малко руски клипчета. На мен лично ми бяха полезни.
https://www.google.com/search?q=%D0%BA% ... 00&bih=730
Особено този:
https://www.isolux.ru/articles/index/view/id/113/
kozl - майстор
вт мар 16, 2021 5:09 pmmkocev написа:
Опасността от силна градушка мисля, че не е много голяма, тъй като на практика навеса ще бъде под 90 сантиметовата стреха на около 3,50м по-високо, т.е. ще стърчи колкото нея и ако приемем, че тежките парчета град падат почти отвесно, би трябвало да е почти недосегаем.
Изображение

Тази традушка изобщо не падаше отвесно. Доста отвесни фасади повреди. Само за сравнение на балкона ни потроши кофата за боклук, при положени, че над нашия балкон има друг балкон. Светлата височина е 255 см.
  • 1
  • 2

Тема "Навес/козирка от поликарбонат за входна врата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: