• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
vlax - майстор
чет апр 08, 2021 10:37 pmhidrazin написа:
Я кажи колко метра е тоя път?
Около 50 м
:partyman:
hidrazin - майстор
пет апр 09, 2021 12:09 amvlax написа:
Около 50 м
Бая си е ако си решил да го правиш сам. :?
Само с насипване нищо няма да стане. Още по-зле ще е с фрезован асфалт.
Ако го насипеш с фрезован асфалт или баластра/филц ще го отмие дъждът а гумите ще го изхвърлят и ще станат коловози.
За такъв наклон единственото евтино и здраво решение е калдъръм - ЦЪК.
Казваш че е "Правен е преди 50 години" и отдолу имало ситни камъни?
На снимката от дясната страна сякаш се виждат редени като бордюр камъни?
Ако е така е възможно просто върху направената от камък настилка да се е наслоила почва и чимове трева които са покрили настилката.
Ако е така (имаш основа) е нужно само възстановяване:
- Премахване на горния слой до основата от камък - тънка стружка с бобкатче.
- Насипване на тънък слой фракция трошен камък (не речна, обла баластра а трошен камък) - мисля фракция до 40 мм е достатъчна.
- Валяк (желателно с вибрация).
- Насипване на сипица/отсявка 0-4мм - това е най-дребното при трошенето на камък.
- Валяк (желателно с вибрация).
Сипицата като минат няколко валежа става като слаб бетон и държи камъните да не "бягат".
Ама това ако наистина имаш основа/път от камък правен някога.
Ако не - нов калдъръм и фугите между камъните запълнени с дребен чакъл и сипица.
Ми вземи да разкриеш/разкопаеш едно малко петно за да видиш какво е отдолу.

Прикачен файл:
1111.jpg
1111.jpg (94.01 KиБ) Видяна 4120 пъти

:partyman:
vlax - майстор
пет апр 09, 2021 12:11 pmhidrazin написа:
Бая си е ако си решил да го правиш сам. :?
Финансово ще съм сам,а физически може би фирма с техника и аз със приятели.
пет апр 09, 2021 12:11 pmhidrazin написа:
Само с насипване нищо няма да стане. Още по-зле ще е с фрезован асфалт.
Ако го насипеш с фрезован асфалт или баластра/филц ще го отмие дъждът а гумите ще го изхвърлят и ще станат коловози.
Както по-горе споменах,сега наблизо фрезоват асфалта на един път за ново асфалтиране.Може да се вземе,"купи" фрезован асфалт,но и аз мисля като теб,че това не е добро решение.Ще е от ден до пладне,ще остане само блъскането и хамалогията.
Малко повече да поясня.Проблема е в това,че пътя доста се е вкопал за тези 50 години и средата на пътя/с тревата/ опира в пода на колата ми ,която не е ниска.
Особено на завоя от снимката.След завоя пътя е прав и не толкова вкопан.Най-вече проблема е в участъка на завоя,дори и при мокро време,ако успея този участък да го преодолея,после правия участък все пак успявам да го кача.Аз не съм специалист,може и да греша,но за мен вариантите са няколко.
1 вариант.Изтъргване средата, където е тревата между коловозите и подравняване.Под тревата има камъни каквито се виждат на коловозите.Но така ще падне нивото на пътя.Евентуално си остава така или се насипва отгоре нов слой с някакъв материал.
2 вариант.По средата с тревата остава,само се насипват коловозите с някакъв материал.Разбира се,че след след всяко насипване ще се валира и трамбова.
3 вариант.Участъка на завоя да кажем 10-15 метра,след подготовка до здрава основа, прави се кофраж ,арматура и отлива с бетон.Останалия прав участък се запълва с някакъв материал.
4 вариант.Участъка на завоя да кажем 10-15 метра,след подготовка до здрава основа,се поставят бетонни траверси.Останалия прав участък се запълва с някакъв материал.
Под някакъв материал също може да се има в предвид и минерал бетон.
Ето две снимки на коловозите от близо.Същия материал е по средата под тревата отдолу.

ПП И накрая да отбележа,че в една моя скица на местото пътя е отбелязан като Полски път,но е собственост на общината.И така да се каже не мога да си разигравам коня както си искам на чуждо място,не че общината ще си мръдне пръста да го ремонтира. :-D
:partyman:

Прикачен файл

333.jpg

Прикачен файл

222.jpg
kr1100 - майстор
чет апр 08, 2021 10:36 pmkrasi92 написа:
Една европейска улица. Браво. За фрезования асфалт ако не се натъпче с валяк до 2 години го е отнесла природата. Къде е правена снимката. Мястото ми се струва познато
На противопожния край на България. :-D
kr1100 - майстор
пет апр 09, 2021 6:02 pmkr1100 написа:
чет апр 08, 2021 10:36 pmkrasi92 написа:
Една европейска улица. Браво. За фрезования асфалт ако не се натъпче с валяк до 2 години го е отнесла природата. Къде е правена снимката. Мястото ми се струва познато
На противопожния край на България. :-D Мчито си е европейска улица бре младеж. Има даже име на генерал, номера и чак и улично осветление. Като запали уличното - става ден. :mrgreen:
Ето фото от "улицата " от днес.

Прикачен файл

IMG_20210409_125148669.jpg

Прикачен файл

IMG_20210409_125002175.jpg
radius - майстор
Еми така е по вилните зони. Затова избрах село.
шоп - майстор
пет апр 09, 2021 5:50 pmvlax написа:

Малко повече да поясня.Проблема е в това,че пътя доста се е вкопал за тези 50 години и средата на пътя/с тревата/ опира в пода на колата ми ,която не е ниска.
Според мен пътя е много здрав! Вкарваш се в излишни филми.
Ако пода на колата опира вкарай един грейдер, челен товарач или бобкат според каквото има под ръка да заравни коловозите.

Другия вариант е: докарай един Зил трошен камък. Като го изсипе равномерно по пътя с лопата разхвърляш по и в коловозите. Все пак само 50 метра е.
vlax - майстор
пет апр 09, 2021 8:33 pmшоп написа:
Другия вариант е: докарай един Зил трошен камък. Като го изсипе равномерно по пътя с лопата разхвърляш по и в коловозите.
Минерал бетон по-добре ли е вместо трошен камък?
:partyman:

ПП Замислих се,че Зил не съм виждал отдавна,а младите които четат темата не знаят какво е това Зил.То и казарма няма да видят на живо. :)
:partyman:
Индианец - специалист
пет апр 09, 2021 8:41 pmvlax написа:

ПП Замислих се,че Зил не съм виждал отдавна,а младите които четат темата не знаят какво е това Зил.То и казарма няма да видят на живо. :)
:partyman:
Знаем, знаем.( Поне аз де..)
Зил 130,131, джуганите, газките също :lol: ...
Корави машини са.
hidrazin - майстор
пет апр 09, 2021 8:41 pmvlax написа:
Минерал бетон по-добре ли е вместо трошен камък?
По-добре е. Ама само ако ми кажеш разликата между двете - минералбетон и трошен камък с подбран зърнометричен състав. :-D
Че то - предложих ти трошен камък уплътнен със сипица. Демек по джендърски - минералбетон (за да ти вземат овече кинти).
пет апр 09, 2021 5:50 pmvlax написа:
3 вариант.Участъка на завоя да кажем 10-15 метра,след подготовка до здрава основа, прави се кофраж ,арматура и отлива с бетон.Останалия прав участък се запълва с някакъв материал.
Искаше евтино... :? Тва го нямаше в конспекта. [-X
Па ти казвам - при здрава основа вземи да заравниш като махнеш не само високото по средата ами да стигнеш до основата.
Махаш всичката пръст и чимове дето са се насадили.
Настилаш с трошен камък (ако щеш и с минералбетон :-D ) и сипица с валиране.
Забравяш за десетилетие.
Успех!
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на черен път" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: