Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
animi2006 - специалист
Здравейте! Искам да си направя малък асмалък сама - 2 на 3 м. Мисля да купя винкел и да ми го нарежат в магазина. Чудя се дали мога да го набия директно в почвата или трябва задължително да го циментирам. В горната част мисля да пробия дупки и с планки да свържа хоризонталите, а после да вържа тел. Нямам електрожен. Дали може да стане по този начин?
шоп - майстор
Зависи от почвата.

Аз в момента правя една декоративна ограда и стълбовете са от метален профил 40х40х4мм
Имам градински свредел и правя дупка 1 м дълбока ф100мм, поставям стълба, отвесирам пълня с пясък и поливам с вода. Става бетон:-)
preslav - майстор
Става и с директно набиване ако не се гони експлоатация до живот.
miroki - майстор
Вместо свредел, може с лом (метален прът) забиване разклащане и се трамбова пръстта.
После се набива винкела и най-добре да се запълни с чакъл/камъни да се укрепи и да се налее цимент върху него да хване всичко заедно. 4 тухли около винкела да се оформи квадрат, да се запълни с цимент и ще държи много.
zz_stefanov - майстор
Аз по метода на ШОП'а, но сипвам бетон.

Не очаквам да живеят дълго, профилите са 2мм дебели, а и не сум ги обработвал против ръжда, освен протекта в последствие.
animi2006 - специалист
пет май 21, 2021 6:42 amшоп написа:
Зависи от почвата.

Аз в момента правя една декоративна ограда и стълбовете са от метален профил 40х40х4мм
Имам градински свредел и правя дупка 1 м дълбока ф100мм, поставям стълба, отвесирам пълня с пясък и поливам с вода. Става бетон:-)
А горе как да ги захвана? само тел ли да опъвам някак или да има и хоризонтали от винкела? И ако пробия дупки във винкела, с тел ли да ги връзвам или с планки да ги захвана с винтове? Каква дебелина винкел да търся?
kr1100 - майстор
пет май 21, 2021 12:31 pmanimi2006 написа:
А горе как да ги захвана? само тел ли да опъвам някак или да има и хоризонтали от винкела? И ако пробия дупки във винкела, с тел ли да ги връзвам или с планки да ги захвана с винтове? Каква дебелина винкел да търся?
2мм е ок , ако има 3мм още по добре. 2х3 мм не са големи дължини за провисване.
Хоризонталните горе може да ги хванеш към вертикалните с болтове М6 и гайки. Разпробиваш обаче долу на земята ,че горе си е чанч. Ако имаш стойка за дрелка още по-добре. Телове горе хоризонтално през 40-50 см, Квадрати от тела 40х40 или 50 х 50 см.
Аз ги правя по 50х50 см, че да мога да се провирам м/у теловете качен на стълба и отгоре да ги режа напролет асмите. Хем по-добър обзор има , хем и ръцете и главата не ти се измарят да гледаш нагоре и да режеш.
Може да не разпробиваш винкела, а само да кръстосаш теловете - въпрос на избор. Грундирай и боядисай още докато са долу винкелите, като изсъхнат ги разполагаш и само мацваш тука там където се е обелило .
Пак отворите разпробити долу. Става и горе , но е по-трудно и лесно се чупят свредла.
kr1100 - майстор
пет май 21, 2021 5:43 pmkr1100 написа:
пет май 21, 2021 12:31 pmanimi2006 написа:
А горе как да ги захвана? само тел ли да опъвам някак или да има и хоризонтали от винкела? И ако пробия дупки във винкела, с тел ли да ги връзвам или с планки да ги захвана с винтове? Каква дебелина винкел да търся?
2мм е ок , ако има 3мм още по добре. 2х3 мм не са големи дължини за провисване.
Хоризонталните горе може да ги хванеш към вертикалните с болтове М6 и гайки. Разпробиваш обаче долу на земята ,че горе си е чанч. Ако имаш стойка за дрелка още по-добре. Телове горе хоризонтално през 40-50 см, Квадрати от тела 40х40 или 50 х 50 см.
Аз ги правя по 50х50 см, че да мога да се провирам м/у теловете качен на стълба и отгоре да ги режа напролет асмите. Хем по-добър обзор има , хем и ръцете и главата не ти се измарят да гледаш нагоре и да режеш.
Може да не разпробиваш винкела, а само да кръстосаш теловете - въпрос на избор. Грундирай и боядисай още докато са долу винкелите, като изсъхнат ги разполагаш и само мацваш тука там където се е обелило .
Пак отворите разпробити долу. Става и горе , но е по-трудно и лесно се чупят свредла.
Бих препоръчал да бетонираш вертикалните винкели . Има и готов бетон в торби - само вода добавяши разбъркваш.
animi2006 - специалист
пет май 21, 2021 5:43 pmkr1100 написа:
пет май 21, 2021 12:31 pmanimi2006 написа:
А горе как да ги захвана? само тел ли да опъвам някак или да има и хоризонтали от винкела? И ако пробия дупки във винкела, с тел ли да ги връзвам или с планки да ги захвана с винтове? Каква дебелина винкел да търся?
2мм е ок , ако има 3мм още по добре. 2х3 мм не са големи дължини за провисване.
Хоризонталните горе може да ги хванеш към вертикалните с болтове М6 и гайки. Разпробиваш обаче долу на земята ,че горе си е чанч. Ако имаш стойка за дрелка още по-добре. Телове горе хоризонтално през 40-50 см, Квадрати от тела 40х40 или 50 х 50 см.
Аз ги правя по 50х50 см, че да мога да се провирам м/у теловете качен на стълба и отгоре да ги режа напролет асмите. Хем по-добър обзор има , хем и ръцете и главата не ти се измарят да гледаш нагоре и да режеш.
Може да не разпробиваш винкела, а само да кръстосаш теловете - въпрос на избор. Грундирай и боядисай още докато са долу винкелите, като изсъхнат ги разполагаш и само мацваш тука там където се е обелило .
Пак отворите разпробити долу. Става и горе , но е по-трудно и лесно се чупят свредла.
Благодаря! Мисля да не грундирам, а направо да боядисвам с Протекта.
kuger - майстор
Там, където винкела е в земята попълни с чакъл или каквато фракция имаш. После от парче ПВЦ тръба примерно фи 80 или каквото имаш, направи "чаши", да се подават над земята. После пълни с рядка смес цимент, пясък и вода. Няма да съжаляваш в последствие.
За горе са ти казали, редувай винкел с телове, дупките за свръзка ги прави на земята. Може да сглобиш асмалъка преди да бетонираш основите, така ще си дойде всичко на място.
Успех!

Тема "Направа на асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: