Всички въпроси за вилата.
Здравейте, от известно време ми се прииска да си имам някакво бунгалце близо до гората.
Намерих подходящо място във местната вилна зона и на поносима цена. Закупих го. Оградено е
и има постройка една стая с полу вкопана маза и тераса с удостоверение за търпимост. Има ток
и партида ВиК. Около 1 декар е много спокойно място. Недостатък са последните 300 метра от пътя,
тъй като е сравнително лош( но все пак с бмв минавам, но на мокро не мога да обърна :lol: ).
Първоначално мислех за някакво бунгалце, но после реших да е малка виличка от тухла. Все пак
и да е по бюджетно, защото в момента и парите са кът и затова ще се напредва бааавно в тази тема.
Засега съм в процес на вадене на документи за разрешително за строеж.
Най- голям проблем ми е водата тъй- като съм на някакъв стар водопровод и последна къща най- висока
точка и няма капка вода при мен. ВиК ми предлагат водопровод за моя сметка около 350 метра по
продължение по пътя за включване до новия водопровод. Обаче реших да пробвам първо със сондиране.
Един местен "шаман" с багети ми посочи местото с най- силен "сигнал" и там предстой да пробвам.
За целта съм спретнал една самоделна установка с електродвигател взаимствана от руснаците за водно
сондиране. Вчера изкопах ямите за водата. Качих един бидон 1000 литра, защото ще ми е нужна вода
за сондирането и качвам с джипа вода в туби от минерална вода докато го напълня. Купих си моторна коса китайка,
изкара сезона(3 косения само) и моторен свредел за дръвчета и помощ за копането. Общо взето се налага засега
да действам с бюджетни решения. За прекарване на материали засега разчитам на верния Уаз.

Прикачен файл

IMG_20211114_124311.jpg

Прикачен файл

IMG_20211114_124253.jpg

Прикачен файл

IMG_20211114_124248.jpg

Прикачен файл

IMG_20210307_152147.jpg

Прикачен файл

IMG_20210307_152120.jpg
И товарната машина

Прикачен файл

IMG_20191012_143052.jpg

Прикачен файл

IMG_20211114_124755.jpg
kborisov - специалист
Аз все я отлагам сондата. При мен техника не може да влезе и трябва да е ръчно.
Засега вземам вода от един поток, но в жегите пресъхва и трябва да се съобразявам. Та сондата ми предстои.
Ако имах ВиК на 300 метра, изобщо нямаше да се замисля, но няма.
Ще следя с интерес.
kr1100 - майстор
300м може и сам да си ги изкопае или с помощници и полага РЕ тръба. Вик -ато само да го включат.
Но пък от гледна точка на самостоятелност и сондажа не е лошо решение в предвид постоянните покачвания на цената на водата.
А пък и на ремаркето може да качи 1 малко багерче . Има и собственици на багерчета ,които ходят по обекти със собствено ремарке или бус с багерчето.
Да споделя опита със самоделната сонда. Засега не особено успешен.
В първоначалния вариант за около 4 часа пробих 5 метра, след което достигнах
по - твърд слой и двигателя при натиск спираше. Извода 1.1кв монофазен е пре-
калено слаб за целта. Във версия 2 на установката сложих бензинов двигател
Акме 9кс, направих си на струга ремъчна шайба за коляновия вал и съединител
както е на мотофрезите с опъване на ремъка. Така с по - високата мощност и
също така, и тегло за по добър натиск пробих още метър, и просто спря да про-
бива, и само да си върти на едно място при видимо натоварване на двигателя.
На моменти като захапе и ремъка буксуваше. Като извадих тръбите и сондажната
глава за 6 метра режещите ръбове от въглеродна стомана бяха заоблени до неу-
знаваемост, ясно защо не пробива вече.
За версия 3 на машината е замислено следното:
1. Модифициране на главата с остриета от волфрамов карбид както са фабричните.
2. Преминаване от ремък 17мм към 22мм за по добро предаване на мощността.
3. Стойки за добавяне на допълнителни тежести за по добър натиск ако се налага.

П.П. Вече имам разрешение за стореж :)

Прикачен файл

IMG-7943ecb88e5552655526fd6cb2888d27-V.jpg

Прикачен файл

IMG_20211214_203711.jpg

Прикачен файл

IMG_20211209_210432.jpg

Прикачен файл

IMG_20211206_131619.jpg
kborisov - специалист
На колко очакваш да е водата? Наоколо няма ли комшии със сонди?
При тебе изглежда равно на снимките. При мене, комшиите дупчиха, и двамата изкараха вода след 20-я метър, но те са на баира отгоре и наоколо имат скат 15-20м.
Снимката лъже, има голяма денивелация. И аз съм също на доста високо и под мен има скатове по десетина метра.
Комшии няма много около мен, но когато минавам покрай други вили виждам кладенци в дворовете. Под пътя има скат десетина метра и там има каптаж на от чешма от склона, така че има някаква надежда за успех. А не знам всъщност на колко метра ще излезе(ако въобще излезе), имам направени 20 метра щанги, стига да може да се пробива бих направил и още ако е нужно.
ZEDYCUS - майстор
Защо не помислиш за хващането на дъждовни води. Имаш един бидон 1000 литра, вземи още няколко намират се по 120-150лв и хвани водата от улуците. Има системи за прочистване да може да се ползва поне за миене след хлориране.
Миналата година имах проблем с вик на вилата за около година, заради теч и докато го отстранят бях на дъждовна вода. В планински район съм и нямаше от къде да хвана друг щранг, на най висока точка съм, техника за сондаж също не може да стигне на мястото. Вече оправиха проблема и ползвам водата само за поливане.
Изображение
Изображение
По- добре е от нищо, но не е решение на проблема. Квадратурата на покрива на сегашната сграда е малък и няма да мога да събирам значителни количества вода.
Времето се позатопля, а аз продължавам да водя неравна борба със сондирането. :lol:

След като направих някой подобрения по сондажната установка, направих и ново триперково
сондажно длето със диаметър 100мм, и остриета от волфрамов карбид(на снимките се вижда състоянието
му след прокопани 14 метра от него). Така сравнително лесно достигнах 20 метра дълбочина.
Следващия ми опит ще е да разширя сондажа на 200мм със старата глава, само трябва да и напоя
и на нея правилните пластини. Общо взето има някакъв напредък.

Ето и кратко видео на работа на установката: https://www.youtube.com/shorts/e7s3OFJSaGk

Прикачен файл

pic3.jpg

Прикачен файл

pic2.jpg

Прикачен файл

pic1.jpg

Тема "Желание за малка виличка - от идея към бъдещо изпълнение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: