• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всички въпроси за вилата.
valentyno - напреднал
Здравейте, имам един парцел във вилната зона на Сливен, в който имам 15 метров сондаж, вече две години го ползвам с потапяща помпа (бибо), като целта ми за момента е поливане. Та мисля си, че вече е време да осъвременя нещата и да направя една чешма, като захранването ще е от същия сондаж. Замислил съм да пусна една дълбочинна помпа, филтър (20 микрона) разширителен съд и след съда чешмата. Не съм на ясно с датчици, пресостати и т.н., дали има някъде изписано, че да се образовам и да се опитам да сътворя нещата сам. Ще съм благодарен за всеки съвет.
Последна промяна от valentyno на пон яну 17, 2022 7:05 am, променено общо 1 път.
preslav - майстор
Предполагам имаш предвид хидрофорна с-ма?
Чешмата за какво ще се ползва, ако е само за миене на ръце и да се напълни кофа с вода не е нужно да имаш сложна система, а ти трябва само резервоар (бидон или друг съд с подходящ обем) и автоматика за допълването му от съществуващата помпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Съществуващата вибрационна помпа е вредна за сондажа и колкото по-бързо се отърве от нея, толкова по-добре
valentyno - напреднал
Извинявам се за заглавието, коригирах го (автоматично поправяне), да точно това имах в предвид. Относно чешмата, ще се използва за измиване на ръце и в случая за поливане. В момента имам бидон, който използвам за миене, но е неудобно. Трябва да е на високо, налягането е недостатъчно, в случая се нагрява от слънцето и т.н. Идеята ми е на 50 см. под нивото на земята да прекарам тръба, която да е изолирана, а под чешмата да имам шахта, в която да сложа хидрофорен съд около 50 литра (гледам, че има за около 100 - тина лв.), а преди него филтър. В случая зимата, да не се налага да източвам цялата система, а само тази, която е над земята. За самата помпа ще се сложи поплавък, за нивото, на съда манометър и пресостат или някакво готово управление. Точно тия електрическите елементи, не са ми наясно, какви да бъдат, как да се вържат, защото гледам пазара изобилства, а разликите са големи. Водата още не съм изследвал, така че за друго към момента не мога да я планирам.

п.п. вибрационната помпа беше уж само за проба, даже се чудя как още работи, тази пролет ще я махна, но любопитно ми е защо пък да е вредна?
floydogi - специалист
Вредна е заради вибрациите които предава на сондажната тръба - може да я разруши.
За електрическата част - пусково табло за помпа, от него кабел до пресостата, и оттам до помпата. Самият пресостат се слага на разширителния съд. Като се вдигне налягането до настроеното ниво - изключва помпата. Като падне под другото настроено ниво - включва. Пусковото табло има защити за помпата - под или пренапрежение, работа на сухо и т.н. Елементарно е.
feikot - специалист
Вибрационния тип помпи не са подходящи за тръбни сондажи не защото ще ти счупят тръбата, а заради принципа им на работа-именно клапанният. С увеличените вибрации,по-фината фракция се намества,сляга и съответно запушва порите на сондажа.

Това което искаш е друго и има много различни варианти и вариации. Можеш с потопяема помпа,която да изпомпва в резервоар,от него хидрофор да захранва чешми и пр. така ще имаш налягане и дебит, но имаш 2 помпи. Можеш потопяема (истинска) с пресостат, това е по-непретенциозен вариант, една помпа и това е.
Втория вариант се прави при достатъчен дебит на сондажа,първия при не толкова.

floydogi това, което казваш вече се нарича електронен пресостат,който даже ти предпазва помпата от работа на сухо. Всичко изброено от тебе е събрано тук https://www.onlinemashini.bg/elektronen ... epc02/3656
lpoik - специалист
На колко метра е водното огледало? Ако нее под 8 метра можеш да теглиш само с хидрофора.
valentyno - напреднал
пон яну 17, 2022 2:18 pmlpoik написа:
На колко метра е водното огледало? Ако нее под 8 метра можеш да теглиш само с хидрофора.
В смисъл, на колко започва водата ли? Сондажа е 14,5 метра, водата започва някъде на 10-тия метър. До колкото знам Хидрофорите засмукват от около 8 метра, няма да е ефективен. Същото си мислех и като пусках "бибото", но както казах, вече 2 години с него поливам, но се усеща, че е на предела на възможностите си. Видях и тези хидрофори, дето са с "ежекторна система", но тук из форума прочетох, че не са особено продуктивни. За това се спрях на сондажна винтова помпа и така.
resistbody - майстор
Пускай една потопяема с пресостат и си готов, даже не ти трябва разширителен съд... е ако я пуска чешмичката да си миеш ръцете често ще цикли помпата и ще и намалиш живота... тогава едно съдче 24-50л ще те оправи..
valentyno - напреднал
пон яну 17, 2022 5:13 pmresistbody написа:
Пускай една потопяема с пресостат и си готов, даже не ти трябва разширителен съд... е ако я пуска чешмичката да си миеш ръцете често ще цикли помпата и ще и намалиш живота... тогава едно съдче 24-50л ще те оправи..
Ами даа, точно това си мислех и да направя, но и да вкарам тръбите в една изолация, че да ползвам чешмата и зимата. Благодаря за отворите, все пак, ако има някой с други предложения, с радост ще ги изчета и анализирам. =D>
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Хидрофорна с-ма с дълбочинна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: