• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
kborisov - специалист
Ако някой има търпението да го изгледа:
вт апр 05, 2022 8:33 amschuldiner написа:
Укрепването се прави след изграждането на конструкцията. Колкото е необходимо - толкова! За целта трябва да си предвидил и най-неприятния вариант, т.е. пълноценни диагонали от върха на всеки ъглов стълб под ъгъл близък до 45 градуса в двете равнини на стените. Цигански скоби, планки по десетина см, коси подпори само по ъглите горе... не помагат особено при лост с рамо 2,50 към 0,10-0,20.
Ако си се спрял на кутии, бих те посъветвал да увеличиш сечението на стълбовете, за да не се налага стоманата да обхваща до 1/4 от височината им. В смисъл, колкото по-корава е гредата, толкова по-къса може да е кутията в основата. И не трябва да има никакъв луфт, което се постига с яки болтове и материал, който да не се разсъхва.

ПП На мен асмалъкът ми е така - 5ца винкел, забит на метър в пръстта, метър нагоре, винтове през него в гредата, след метър още една такава греда, между тях през 40 см четири 20см дъски с по 6 винта 6х60, на ъгловата част - същото. Не само че ходя по него, за да подрязвам, ами и люлка има, която без проблем ме издържа. Не е грозно и изяжда само по метър на стена.

Това са планките за монтажа на гредите:


15см са високи а самата им основа е също 15см, отвора е 10см като за гредите
Това с диагоналите някак си не ми се иска да го правя. От едната страна имам детска площадка, от другата имам хамаци под върбата, от третата ми е директно срещу входа на къщата и четвъртата страна е полянка с градински люлки и барбекю.
Снощи гледах видеа в ютюб, точно на такива самоносещи конструкции, имаха диагонали само докато стане готов, после ги свалиха и си остана така. А дори гледах ,че използва доста по слаби планки, тип обърнато "П" с по 2 винта.
Не съм строил до сега дървения, но не са ли паянтите тези които крепят този тип конструкции?

Идеята е да няма стени и да можеш от навеса да тръгнеш към едно от 4 места около него.
Утре ще дойде бетона за плочата, имам подготвени шпилки които да бетонирам за тези планки.
brum - майстор
Паянта какво точно е? Защото до сега не го бях чувал като термин...
вт апр 05, 2022 5:27 pmbrum написа:
Паянта какво точно е? Защото до сега не го бях чувал като термин...
Това са диагоналните подпори които се слагат на 45 градуса на всяка колона поп или вертикална греда.
Така ги наричаме в нашия край. Опаянтяване е когато заздравяваш кострукцията.
brum - майстор
Същата работа вършат, но си трябва смятане за да се види какви трябва да са. "Паянтите" са малка версия на това към което те насочват. И или отиваш при конструктор да ти изгови проекта, или слагаш нещо и се надяваш да не падне.

Тук няма кой да ти гарантира дали са достатъчни или не. Могат просто да се дадат мнения и насоки.
PIP - майстор
Това дето го искаш става, но с по-големи сечения. 10х10 колони на 2.5-3м дължина/височина са си летви, същото се отнася и за столиците и ребрата. Зарязванията, които искаш да избегнеш са от съществено значение за стабилността на конструкцията против осуквания и залитания.
BLUEPUPIL - майстор
вт апр 05, 2022 5:09 pmtushez написа:
Идеята е да няма стени и да можеш от навеса да тръгнеш към едно от 4 места около него.
Малко долу, плюс малко горе и си готов:
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (29.07 KиБ) Видяна 2012 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (70.3 KиБ) Видяна 2012 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (87.58 KиБ) Видяна 2012 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (108.25 KиБ) Видяна 2012 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
6.jpg
Прикачен файл:
7.jpg
7.jpg (38.94 KиБ) Видяна 2012 пъти
Прикачен файл:
8.jpg
Прикачен файл:
9.jpg
Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (22.72 KиБ) Видяна 2012 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Ако долу „П“ профила е по-висок и як,
вбетониран или с вбетонирани
анкери, може горе да няма железа.
Прикачен файл:
11A.jpg
11A.jpg (38.27 KиБ) Видяна 2011 пъти


Крие се с уширение:
Прикачен файл:
11.jpg


Може и само с леко наклонени колони:
Прикачен файл:
12.jpg
Прикачен файл:
14.jpg
Прикачен файл:
15.jpg
Изглежда страхотно всичко по снимките.
"Ботушите" които имам са на същият принцип.
Това с срязването на гредите и вграждането им с метални планки е много добро!
Аз реших ,че ще жертвам част от навеса, ще направя зид, 1м. по едната дълга страна и до половината на по двете от къси. Ще сложа още по една опорна колона на дългите страни и диагонали от зидарията до ъглите.



Бялото е зидария. :)
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на двускатов навес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: