Всички въпроси за вилата.
Verm1n - помощник
Здравейте, дойде време да се опитам да направя водопровода на една малка вила с двор да работи автоматично.
Досега от сондата се поливаше и се пълнеше резервоар, от който се захранваше хидрофора(Той работеше само за банята).
Сондажната помпа е WILO TWU - 4, хидрофора пак е на WILO, резервоара е 500л.
Идеята ми е да се сложи едно такова табло https://www.google.bg/search?q=mp-s1&so ... 4&dpr=1.25 (MP-S1 PLUS) и да му се върже електрически поплавък. Съответно автоматично да се пълни резервоара.
Чуденията ми са няколко:
1.Резервоара е далече от сондата, дали е проблем че кабелът на електрическия поплавък ще е 30-40метра ?
2.Инсталацията на къщата е двужилна с заземена нула, а таблото иска и отделно маса. Сега на таблото което ползваме сме му вързали маса от заземяването на уличен стълб, което не ми харесва много.Вилата е планинска и почвата е 30 до 60см и забиването на колове не знам дали ще се получи.Какво е най-удачно?
3.Искам да сложа и защита от работа на сухо на хидрофора ( за всеки случай),електронен пресостат не ми върши работа, съответно дали да е такъв тип защита https://fluida.bg/products/automation-a ... ow-switch/ или https://argo-market.com/Products/Details/1916#?
4.Дефектнотокова защита трябва ли, предпазители има отделни за помпата и хидрофора(оразмерени са според товара), и двете са скрити, няма досег и хора и животни?

Тези са нещата, които не са ми ясни, просто каквото и да питам хора,които се занимават с това или близко до това, получава различни отговори.
Благодаря предваритено. :)
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 29, 2022 8:53 amVerm1n написа:
Тези са нещата, които не са ми ясни, просто каквото и да питам хора,които се занимават с това или близко до това, получава различни отговори.
Благодаря предваритено. :)
Е, ти ако си мислиш, че тук няма да получиш различни мнения, се лъжеш. Ето моето:
1. Няма проблем, ако е правилно оразмерен
2. Зануляване е достатъчно
3. Не знам защо не ти върши работя електронен пресостат, много по-добър от механичния е. Иначе и двата показани варианта на защити стават
4. Не
Verm1n - помощник
нед май 29, 2022 9:24 amLazarGanev написа:
нед май 29, 2022 8:53 amVerm1n написа:
Тези са нещата, които не са ми ясни, просто каквото и да питам хора,които се занимават с това или близко до това, получава различни отговори.
Благодаря предваритено. :)
Е, ти ако си мислиш, че тук няма да получиш различни мнения, се лъжеш. Ето моето:
3. Не знам защо не ти върши работя електронен пресостат, много по-добър от механичния е. Иначе и двата показани варианта на защити стават
Всяко мнение е важно, тук може да се получи дискусия ако се наложи обаче.
Иначе за 3. Като е взимана помпата на хидрофора преди години е преоразмерена за нуждите ни, работното и налягане е 8бар, което е твърде много.
Ел. пресостати пък които могат да се регулират са вече цифра. Затова съм се спрял на варианта механичен и отделно защита.
LazarGanev - "Велик майстор"
Какъв е модела на хидрофорната помпа, че ми стана интересно?
Verm1n - помощник
нед май 29, 2022 10:51 amLazarGanev написа:
Какъв е модела на хидрофорната помпа, че ми стана интересно?
https://www.onlinemashini.bg/pompa-samo ... 5-em/15292
Не е първа младост, но е сравнително безшумна.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще избиват предпазните клапани на бойлерите, но с регулатор на налягане би трябвало да се оправи проблема
шоп - майстор
нед май 29, 2022 10:35 amVerm1n написа:
Като е взимана помпата на хидрофора преди години е преоразмерена за нуждите ни, работното и налягане е 8бар, което е твърде много.
Нещо много си се объркал. Посочената от теб помпа не може да вдигне повече от 5.4 бара и при това налягане дебита ще е точно 0, нула, зиро...
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, шопа е прав
шоп - майстор
нед май 29, 2022 8:53 amVerm1n написа:

Идеята ми е да се сложи едно такова табло https://www.google.bg/search?q=mp-s1&so ... 4&dpr=1.25 (MP-S1 PLUS) и да му се върже електрически поплавък. Съответно автоматично да се пълни резервоара.
Чуденията ми са няколко:
1.Резервоара е далече от сондата, дали е проблем че кабелът на електрическия поплавък ще е 30-40метра ?
2.Инсталацията на къщата е двужилна с заземена нула, а таблото иска и отделно маса. Сега на таблото което ползваме сме му вързали маса от заземяването на уличен стълб, което не ми харесва много.Вилата е планинска и почвата е 30 до 60см и забиването на колове не знам дали ще се получи.Какво е най-удачно?
3.Искам да сложа и защита от работа на сухо на хидрофора ( за всеки случай),електронен пресостат не ми върши работа, съответно дали да е такъв тип защита https://fluida.bg/products/automation-a ... ow-switch/ или https://argo-market.com/Products/Details/1916#?
4.Дефектнотокова защита трябва ли, предпазители има отделни за помпата и хидрофора(оразмерени са според товара), и двете са скрити, няма досег и хора и животни?

Ако прочетеш инструкциите на таблото за което говорш ще рабереш, че то има функция за защита от работа на сух ход. Само трабва първоначално да си ги калибрираш. От години ползвам такива табла включително и у нас и съм много доволен. Моя буферен съд е също 500 литра, няма проблем да наставиш кабела на поплавъка и 50-100 метра с 2,5 мм2 меден проводник. Ел поплавъка прекъсфа фазата на сондажната помпа. Поплавъка от снимката е удачен, евтин ( около 20-25 лв) и ги ползвам безпроблемно. Включително и у нас.
У нас ел инсталацията също е двупроводна и съм обединил нула и земно. За ДТЗ нищо не мога да кажа, нямам такава.

Прикачен файл

поплавък.jpg
поплавък.jpg (36 KиБ) Видяна 2420 пъти

Прикачен файл

табло.jpg
табло.jpg (95.44 KиБ) Видяна 2420 пъти
Verm1n - помощник
нед май 29, 2022 3:32 pmшоп написа:
нед май 29, 2022 8:53 amVerm1n написа:

Ако прочетеш инструкциите на таблото за което говорш ще рабереш, че то има функция за защита от работа на сух ход. Само трабва първоначално да си ги калибрираш. От години ползвам такива табла включително и у нас и съм много доволен. Моя буферен съд е също 500 литра, няма проблем да наставиш кабела на поплавъка и 50-100 метра с 2,5 мм2 меден проводник. Ел поплавъка прекъсфа фазата на сондажната помпа. Поплавъка от снимката е удачен, евтин ( около 20-25 лв) и ги ползвам безпроблемно. Включително и у нас.
У нас ел инсталацията също е двупроводна и съм обединил нула и земно. За ДТЗ нищо не мога да кажа, нямам такава.
За защитата на таблото знам, там не е толкова проблем защото вода в сондата има. Става въпрос за защита на хидрофора, ако по някаква причина спре сондажната помпа.
Иначе точно това ме интересуваше дали работи и дали е надеждно. Поплавъците ги продават с кебел 3x1 или 3x0.75м2, ще сложа поне 1,5м2, защото някъде около 30м трябва да го удължа.
нед май 29, 2022 3:05 pmшоп написа:
нед май 29, 2022 10:35 amVerm1n написа:
Като е взимана помпата на хидрофора преди години е преоразмерена за нуждите ни, работното и налягане е 8бар, което е твърде много.
Нещо много си се объркал. Посочената от теб помпа не може да вдигне повече от 5.4 бара и при това налягане дебита ще е точно 0, нула, зиро...
Това на някаква графика ли го гледате, не ги разбирам изцяло всичките, може и да сте прави, искам да знам ако някъде не съм догледал.
Пробвал съм я само до 5 бара, но тогава само да видя едни положени тръби с връзки дали нямат течове.(само обезвъздушаване), не съм мерил дебит

Тема "Автоматизация на хидрофор и сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: