Всички въпроси за вилата.
шоп - майстор
нед май 29, 2022 4:00 pmVerm1n написа:

Това на някаква графика ли го гледате
Гледам го от линка, който сте проложили.

Много ясно си пише Н макс 54метра.
И с чук да я удряш тази помпа дори като чисто нова повече от 5.4 бара не може да направи.
Последна промяна от шоп на пон май 30, 2022 6:24 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това, дето пише "Работно налягане до 8 бара" е, че толкова издържа корпуса - ако случайно от някъде дойде по-високо налягане, а иначе напора е 54м (като нова, сега не се знае), което е около 5,4 бара и не е проблем да работи с електронен пресостат
Verm1n - помощник
Даа, нещо елементарно съм пропуснал.

Хмм, от хидрофора до най-високата точка на водопровода е 3-4м, което е някъде под 5бар. Това пак е високо(в апартамента съм на 2-2.5, съответно съм свикнал на толкова, квартал със стар водопровод), трябва да се сложи и регулатор значи. Става 2-3 пъти по-скъпо и не съм сигурен дали си струва постоянното налягане. Досега на хидрофора съм на 2.7 - 3.5 и е поносимо в банята.
шоп - майстор
нед май 29, 2022 5:00 pmVerm1n написа:
Даа, нещо елементарно съм пропуснал.

Хмм, от хидрофора до най-високата точка на водопровода е 3-4м, което е някъде под 5бар.
Не разбрах какво искате да напишете, но стълб вода с височина 10м долу в основата има около 1 бар налягане. Така че, когато вашата помпа качва на 3-4 метра височина загубата е само 0,3-0,4м.

Не виждам проблем за вашата помпа. 5 бара налягане е прекрасно, дори и най-евтините механични пресостати имат настройка на колко бара да включват и изключват. Настройте го да кажем на 2,5 да включва и на 4 бара да изключва и си пийте бирата:-)
Verm1n - помощник
пон май 30, 2022 6:29 amшоп написа:
нед май 29, 2022 5:00 pmVerm1n написа:
Даа, нещо елементарно съм пропуснал.

Хмм, от хидрофора до най-високата точка на водопровода е 3-4м, което е някъде под 5бар.
Не разбрах какво искате да напишете, но стълб вода с височина 10м долу в основата има около 1 бар налягане. Така че, когато вашата помпа качва на 3-4 метра височина загубата е само 0,3-0,4м.

Не виждам проблем за вашата помпа. 5 бара налягане е прекрасно, дори и най-евтините механични пресостати имат настройка на колко бара да включват и изключват. Настройте го да кажем на 2,5 да включва и на 4 бара да изключва и си пийте бирата:-)
Сега съм с механичен, ставаше въпрос че @LazarGanev, ме попита защо не сложа ел. пресостат вместо отделна защита против работа на сухо. Просто налягането ще остане доста високо и ще трябва да слагам и регулатор.

Сега съм с малък хистерзис на хидрофора 0.8 - 0.9(заради банята) и точа към 7-8 литра преди да включи помпата, евентуално ще увелича хистерзиса и ще сложа само регулатор преди банята, за да се елиминират изцяло пулсациите.
kotarankat - специалист
Ето това Ви решава голяма част от проблемите. Има защита от работа на сухо, има защита от претоварване на помпата, задаване на горна и долна граница, защита от често вклюване на помпата и т.н.
https://www.google.com/search?q=coelbo+ ... =625&dpr=1
Разбира се не е най-доброто, но на цена от 120 лв. има широк набор от функции.

Edit:
Да добавя, че аз съм със следната комбинация - от сондажа сондажната помпа пълни 1 м3 съд. Управлява се от споменатия в по-горните постове поплавък (25-30лв.). От буферния съд хидрофора захранва къщата (на около 40 метра хоризонтално и 4 метра вертикално) и се използва за напояване на градината. Хидрофора си го сглобявах аз, не е готов от магазина. Пресостата ми е Swithmatic 2 като включва на 2,5 бара и изключва на 4 бара.
lpoik - специалист
Здравейте, да не пускам нова тема. При мен се появи един проблем с пресостата, той е от простите с голяма и малка пружина насроен на 1бар включва и 3 изклюва и така вече година без проблем, но сега започна да прави номера. Като вдигне на 3бара изключи за момент и пак включи. Направи ми впечатлеие, че пада манометъра за момент на 2бара. Мъчих се да насройвам нищо не се получава. Има друг проблем, постянно дърпа въздух по малко, от никъде не капе и държи налягане. Пресостата може ли с насройка да се оправи или нов. :?
LazarGanev - "Велик майстор"
пон май 30, 2022 8:56 amVerm1n написа:
Сега съм с механичен, ставаше въпрос че @LazarGanev, ме попита защо не сложа ел. пресостат вместо отделна защита против работа на сухо. Просто налягането ще остане доста високо и ще трябва да слагам и регулатор.
E, няма да остане високо - 5 бара не е високо, идеално е
krasi92 - майстор
пон май 30, 2022 1:59 pmlpoik написа:
Здравейте, да не пускам нова тема. При мен се появи един проблем с пресостата, той е от простите с голяма и малка пружина насроен на 1бар включва и 3 изклюва и така вече година без проблем, но сега започна да прави номера. Като вдигне на 3бара изключи за момент и пак включи. Направи ми впечатлеие, че пада манометъра за момент на 2бара. Мъчих се да насройвам нищо не се получава. Има друг проблем, постянно дърпа въздух по малко, от никъде не капе и държи налягане. Пресостата може ли с насройка да се оправи или нов. :?
Смукателя провери. Ако е проблем в смукателната част може да ти скъса нервите докато го откриеш.. Разширителен съд имаш ли.
lpoik - специалист
пон май 30, 2022 4:58 pmkrasi92 написа:
пон май 30, 2022 1:59 pmlpoik написа:
Здравейте, да не пускам нова тема. При мен се появи един проблем с пресостата, той е от простите с голяма и малка пружина насроен на 1бар включва и 3 изклюва и така вече година без проблем, но сега започна да прави номера. Като вдигне на 3бара изключи за момент и пак включи. Направи ми впечатлеие, че пада манометъра за момент на 2бара. Мъчих се да насройвам нищо не се получава. Има друг проблем, постянно дърпа въздух по малко, от никъде не капе и държи налягане. Пресостата може ли с насройка да се оправи или нов. :?
Смукателя провери. Ако е проблем в смукателната част може да ти скъса нервите докато го откриеш.. Разширителен съд имаш ли.
Имам разширителен съд, той си е с помпата. Смукателната част съм я гледал никаде не пуска. Проблема е че помпата е на 10 м от сондата хоризонтална тръба с наклон към сондата ако това има значение. :?

Тема "Автоматизация на хидрофор и сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: