• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте, имам потапяща помпа райдер за мръсна вода с изход от два цола. Кладенеца, в който искам да я ползвам е 10 м. дълбочина и върви доста ситен пясък. Тази помпа ми е много мощна и свършва супер бързо водата. Въпроса ми е има ли начин да редуцирам диаметъра на 1 цол, ако да на какво отстояние от помпата да го направя за да не я товаря и последно трябва ли някакъв възвратен клапан на системата страхувам се там да не падне при спиране пясък и да го задръсти
Чираче - майстор
Ако потапящата помпа е вибрационна, НЕ Я ПОЛЗВАЙТЕ за кладенец.
шоп - майстор
чет юни 09, 2022 6:44 pmЧираче написа:
Ако потапящата помпа е вибрационна, НЕ Я ПОЛЗВАЙТЕ за кладенец.

Къде сте виждали вибрационни помпи за мръсна вода?:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не вдявам как може човек с големи претенции за техническа грамотност, хай левъл инджинер ръйш ли, да се изказва толкоз неподготвен :cool: . Потапяща помпа за мръсна вода с 2" изход, дали била вибрационна :shock: ! :prayer: :weedman:
шоп - майстор
чет юни 09, 2022 5:43 pmX6500692H написа:
Здравейте, имам потапяща помпа райдер за мръсна вода с изход от два цола. Кладенеца, в който искам да я ползвам е 10 м. дълбочина и върви доста ситен пясък. Тази помпа ми е много мощна и свършва супер бързо водата. Въпроса ми е има ли начин да редуцирам диаметъра на 1 цол, ако да на какво отстояние от помпата да го направя за да не я товаря и последно трябва ли някакъв възвратен клапан на системата страхувам се там да не падне при спиране пясък и да го задръсти
Където Ви е удобно можете да сложите един кран и да дроселирате дебита. Това е потопяема помпа, възвратен клапан не е нужен още повече при наличието на пясък.
krasi92 - майстор
чет юни 09, 2022 6:44 pmЧираче написа:
Ако потапящата помпа е вибрационна, НЕ Я ПОЛЗВАЙТЕ за кладенец.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:. Че и КРЕЩИ. Имам една май три цола с пожарникарски маркуч. Може ли поне нея да ползвам. Не е вибрационна но има доста вибрации при засмукването на пясък.
kborisov - специалист
"Едно питане от любител" - класически пример за лошо заглавие.
kozl - майстор
А какво значи "за мръсна вода"?
В смисъл за фекална с раздробител или с подсилено работно колело за да издържа по-дълго на абразив във водата.
То логично е, да е дренажна помпа с пластмасово работно колело. Полиетилена издържа продължително при вода с пясък.
И понеже съм ползвал дренажни центробежни помпи в строителни ями и основния проблем е заклинване на работното колело. Получава се от тънки подълговати камъчета, които някакси се провират през решетката на помпата.
А щом работи с вода с пясък най-вероятно помпата е центробежна и както писаха ползвай спирателен кран да регулираш дебита. Крана няма да навреди на помпата, но маркуча от помпата до крана трябва да може да издържи налягането на помпата, което предполагам е под 2 бара. И по-специално връзките.
И ако ще "скопяваш" дебита редуцирай диаметъра на маркуча. Транспортирането на пясъка зависи от скоростта на водата. Като намалиш дебита пада и скоростта и в някакъв момент маркуча може да стане утайник и да се напълни с пясък. А по-малкият диаметър на маркуча означава по-голяма скорост в него, сравнено с маркуч с по-голям диаметър за еднакъв дебит през двата маркуча. Па може и 1/2 или 3/4" да ползваш ако дебита те устройва.
nikolson - майстор
При потапящите помпи не е ли противопоказано да се ограничава дебита след нея?
шоп - майстор
нед юни 12, 2022 8:23 amnikolson написа:
При потапящите помпи не е ли противопоказано да се ограничава дебита след нея?
Ако е центробежна или периферна-няма никакъв проблем.
У нас с потопяема помпа поливам зеленчуковата градина и отделно захранвам 6 изкачащи разпръсквача. Налягането се движи между 2 и 4 бара.
  • 1
  • 2

Тема "Едно питане от любител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: