• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
valentyno - напреднал
Здравейте, както си личи и от заглавието, заех се да си изградя сам видео наблюдение на вилата. Търсих тема, но няма такава конкретна и прецених, че ако има една такава, всеки може да сподели опит и така да бъдем полезни и за други.
Та аз ще споделя моя скромен опит и това как със скромна сума имам вече видео наблюдение. Пазара е залят от оферти, както за камери така и от фирми занимаващи се с изграждане. Никак не искам да омаловажавам труда на хората, просто аз исках да се справя сам и да нямам допълнителна поддръжка. Става въпрос за IP безжични Wi-fi камери, които имат възможност да записват, както и в облачно пространство, така и на SD карта. Аз избрах варианта с SD карта, самото приложение е безплатно(icSee), но естествено е бъгаво, но е поносимо. За самата камера е нужно да има електричество и обхват за безжична връзка.

п.п. Ще се радвам, ако и други споделят опит, за да обогатим знания.

Прикачен файл

kameri.jpg
kameri.jpg (60.51 KиБ) Видяна 5058 пъти
DundyTheCroc - майстор
Камерите имат и стандартен RJ-45 интерфейс, а ако разстоянията не са големи по две от чифтовете на мрежовия кабел можеш да пуснеш захранващото напрежение. Не знам за колко камери става въпрос, аз лично предпочитам да има DVR, китайците предлагат и само платки на нормална цена. Щом е на вилата задължително и UPS.
Ал_ - специалист
И според мен PoE е по-добрият вариант. Наличието на DVR и UPS - също.
Ако останеш на сегашния вариант - имай предвид, че при спиране на тока, примерно, камерите невинаги успяват да се свържат към мрежата, и се налага допълнителен рестарт. В този случай ще ти е нужен и smart switch, с който да можеш да ги включваш и изключваш през телефона.
cadmaster - напреднал
Преди 3 месеца взех ето тази - https://www.jmt.bg/dahua-sd22204ue-gn-pid47035
Закачих я на стълба с таблото и е вързана с лан кабел - не е Wi-Fi. Записва на SD карта, има добър софтуер за пс и телефон. Доста съм доволен. Като се интересувах, разбрах, че софтуера е много важен и повечето евтинджоси нямат такъв за PC.
iliya_i - майстор
пон фев 20, 2023 9:27 amvalentyno написа:
За самата камера е нужно да има електричество и обхват за безжична връзка.

п.п. Ще се радвам, ако и други споделят опит, за да обогатим знания.
Ей те точно на такава камера обхвата на безжичната връзка много лесно се сваля. С брадвата по антените, от обратна страна на камерата. Освен ако не седиш 24 часа на телефона, та да я връткаш непрекъснато.

Главният и недостатък е, че е доста видима отдалече.
brum - майстор
Те за това камерите се нареждат с припокриване. Всяка камера трябва да бъде гледана от поне една друга. Ама се иска мислене и планиране за тази работа. Каква да е камерата е последният детайл. Първият е къде ще е разположена, после как ще е свързана и накрая се решава каква камера е подходяща и отговаря на нуждите.
valentyno - напреднал
пон фев 20, 2023 11:23 pmbrum написа:
Те за това камерите се нареждат с припокриване. Всяка камера трябва да бъде гледана от поне една друга. Ама се иска мислене и планиране за тази работа. Каква да е камерата е последният детайл. Първият е къде ще е разположена, после как ще е свързана и накрая се решава каква камера е подходяща и отговаря на нуждите.
Така е, затова аз планирах, поразпитах, попрочетох и се спрях на този вариант. Купих три камери за обща стойност 220 лв. с карти памет 32GB, за приложението вече писах, бъгаво е, но е поносимо, а и има доста глезотийки и настройки, стига човек да му се занимава (на английски е, но с гугъл преводача всичко се нарежда). Едната камера е на съседна къща на втория етаж (не се обитава, нямах нужда от разрешение за поставянето) хваща целия ми двор и в HD вариант е чудесно. Тук има недостатък разбира се, обхвата на сензора за движение е малък, но не може всичко да е супер. Втората камера е на беседката ми срещу първата, за да се самоохраняват, боядисал съм я кафява, за да се слива с дървесината :). Третата ми камера е на ламаринен гараж, под прожектор, боядисах я сива, защото гаража е сив.

п.п. за това и исках да споделя тази тема, защото със сигурност ще има неща, които ще са полезни за някой, а и ще има такива, за които няма да съм се сетил и ще се дообразовам.
valentyno - напреднал
пон фев 20, 2023 9:01 pmiliya_i написа:
пон фев 20, 2023 9:27 amvalentyno написа:
За самата камера е нужно да има електричество и обхват за безжична връзка.

п.п. Ще се радвам, ако и други споделят опит, за да обогатим знания.
Ей те точно на такава камера обхвата на безжичната връзка много лесно се сваля. С брадвата по антените, от обратна страна на камерата. Освен ако не седиш 24 часа на телефона, та да я връткаш непрекъснато.

Главният и недостатък е, че е доста видима отдалече.
Всяка камера може да бъде механично повредена, въпрос на недоброжелатели, така че....! Така или иначе, камерите са ми ясни, че няма да ме спасят, но са една доза успокоение, и мога да хвърлям по един поглед от време на време.
hkrachunov - напреднал
Ако имаш нет на мястото, има достатъчно облачни услуги, които предлагат записи.
miroki - майстор
Може да се ползва и софтуер за компютър, така ще записва вместо на NVR. Включително дистанционно.
https://www.robicam.bg/software/
  • 1
  • 2

Тема "Видео наблюдение за вилата - направи сам!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: