Всички въпроси за вилата.
chapara - майстор
20см.дебел бетон за дворна пътека???
Я намали на 50%🤔🤫
Mitashki_MM - специалист
Да де - мислих си за бетон 10-12см ама нали и той трябва да стъпи на слой пясък и трамбован чакъл под него - та така ги докарах до 20-23см общо. Възможно е да говоря глупости - за това питах дали в някоя друга тема я няма скрита "класическата рецепта" за дворни пътеки и площадки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юли 03, 2023 7:50 pmMitashki_MM написа:
Да де - мислих си за бетон 10-12см ама нали и той трябва да стъпи на слой пясък и трамбован чакъл под него - та така ги докарах до 20-23см общо. Възможно е да говоря глупости - за това питах дали в някоя друга тема я няма скрита "класическата рецепта" за дворни пътеки и площадки.
Ти си мъж, обичаш да ти е дебело и твърдо и вечно... Аз разбих натрупаното от баща ми, наслагвано и изравнявано, изхвърлих камион едри парчета, в резултат нивото на двора ми слезе с педя, настлах всички налични скъпоценни метали и залях с бетон, под 5-8 см, ръчно бъркан, с фуги, 1,5% наклон и 15 години не е мръднал. Само някои фуги съм префугирала ;-) Слой пясък, па трамбоване, съм пропуснала, нали това ми е стогодишен градски имот, все сме го утъпкали, мисля
chapara - майстор
Ако изобщо се вслушаш в мойта препоръка, заиграй се в подравнявсането на почвата, без да откопаваш излишно, нивелации и всичко.
Монтирай си бордюри, по които после с ,,чап" да си теглиш бетона. Мяташ наелон, да не дърпа влага от почвата. Арматура и 10см.бетон, евентуално с пластификатор.
Да речем 8,9 кубика. Пръста, остатък разхвърляй из градината.
MamaMy - майстор
пон юли 03, 2023 1:43 pmMitashki_MM написа:
@MamaMy - сещаш ли се в коя тема тука е описан класическия метод за правене на бетонни дворни пътеки - там с дълбочина, засипки, трамбовка, армиране и наливане - аз търсих колкото можах ама не го намерих.
Имаше една много хубава тема, но не помня на кой беше и не я намирам. Правеше пътеките директно в райграса. Изрязва правоъгълник примерно 5-10 метра, изчиства тревата и малко от пръстта, реди найлон и отлива с малка бетонарка. В момента на отливане ползваше щампа за бетона и пътеките ставаха като редени плочници.
MamaMy - майстор
При мен старите пътеки са правени с парчета тухли от строежа. С годините тухлите са дръпнали влага от почвата отдолу и са поомекнали. Сега плочниците се цепят точно където са тухлите защото там е останало тънко и зимата като се скове и се цепи. Заливането отгоре с нов слой 3-4 см с мрежа помогна за 5 години и пак са почнали да се цепят. Трябва да се изрине всичко и да се направи на ново, но с еднородни материали. Камъни и бетон. Тухли и керемиди нямат място там.
kr1100 - майстор
MamaMy истински добре опечени керемиди не поемат влага.
MamaMy - майстор
Така би трябвало да бъде. Знам,че има каменинови тръби, но явно има разлика и в състава и в изпичането на глината когато става дума за водоустойчивост. Аз лично оставих цигла стояла на покрива 80 години в една стара тенджера с вода и след месец беше се напоила и се беше надула. Гланцирания повърхностен слой се отлюпи и падна при изваждането. Вътре изглеждаше много поресто. Приличаше на дунапрен. Не беше нарочен опит. Случи се във водата за кучето.

Тема "Почвобетон - има ли такова животно?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: