Всички въпроси за вилата.
Mitashki_MM - специалист
Привет на всички - от години отлагам едни работи по вилата свързани с направата на алейки и площадки из двора. Планира се да се покрият с плочи от гнайс. Няма да минава нищо тежко по тях, желанието ми е просто да не хлопат и що годе да си държат плоскостта и линиите. Допреди няколко часа си мислех, че тая работа е свързана с яко копане и изнасяне на почва и набутването като основа на няколко самосвала чакъл и пясък. При мен друг проблем е, че имам само една точка в долната част на двора където камиона може да разтовари баластрата и другото ще трябва да го разнасям с количката нагоре. Днес обаче ми попадна клипчето на някакъв англичанин, който твърдеше, че огромна част от хамалогията за тия цели може да се спести ако направо си омешваш на место почвата с цимент:



Глупости ли говори или за такива цели където не се гони някаква супер здравина тоя метод може да свърши работа?
MamaMy - майстор
То може и без цимент да бъркаш. Викат му у нас кирпич. Това пич са абсолютни тъпотии. Да разсипваш почва за да правиш боклуци. Направи си пътеките като хората и не се занимавай с тъпотии. Тука едни ентусиасти с дървесни кори правиха. Абсолютна пародия. Викни си едно багерче за един ден, поръчай си баластра и почвай от камарата нататък. Отливаш 10м, почиваш си един ден и после следващите 10м. Тъкмо ще прекарваш материала по новите пътеки. Ако искаш да минеш по-тънко намери големи камъни и ги нареди предварително за основа. После редиш арматурната мрежа и заливаш отгоре. Прави ги поне с 4 пръста бетон. Ако само ще отбиваш номера по-добре не ги почвай.
chapara - майстор
Глупости разбира се!
Повата каквато и да е има свойствата да променя обема си. От тук на там разсъждавай😉
hidrazin - майстор
Заздравяване на строителните почви

Ноооо... и тук си пише че на такова не подлежи хумусът, някои глинести и осолени почви.
Принципно цимент и органика (хумус, дърво, листа, трева ...) хич не се обичат.
В края на краищата ако гнайса е дебел може да направиш калдъръм но и той си сака пръча... както и козата.
:partyman:
P.S. Англичаните днешно време не блестят с кой-знае колко акъл...
schuldiner - майстор
Някъде в средата на клипа човекът каза нещо, с което съм горе-долу съгласен: "Гражданското инженерство не е точна наука", в смисъл правилата не се спазват абсолютно стриктно. С мярка, естествено! Аз съм бъркал бетон за плоча на дворен кенеф от чернозем - стои си от 25 години, няма проблем, освен че е кафеникава, в тон с предназначението:)
Така уплътнената пръст със сигурност ще надига камъка при замръз, но ако върху циментираното положиш пясъчна възглавница и чак върху нея плочите без фугиране, вероятно няма да има проблеми.
Аз съм "ЗА" експериментите.

ПП Преди някой да ме обвини, че съм похабил чернозема - става въпрос за Промишлена зона Варна-Запад. Там всичко е чернозем, за съжаление замърсен химически от много години...
kozl - майстор
Оно в Англия и канализацията им по фасадата е от външната страна. Явно не мръзне.
Дори и да се стабилимира някаква почва с цимент, лесно ще се разруши при циклично замръзване, размръзване.
Бетона също страда от замръзване, особено ако е изливан забъркан с повече от оптималното съдържание на вода.
nikolson - майстор
За "качествата" на тази смес смятам, че има значение и вида на почвата. По-глинеста, или смолиста ще е по-зле от песъчлива.

Аз обаче не виждам причината да се прави. Авторът да каже, колко м3 смята, че ще са му нужни.
Mitashki_MM - специалист
Благодаря на всички за вниманието и мненията
@MamaMy - сещаш ли се в коя тема тука е описан класическия метод за правене на бетонни дворни пътеки - там с дълбочина, засипки, трамбовка, армиране и наливане - аз търсих колкото можах ама не го намерих.
@Chapara - тука доколкото разбрах с 15-ина % цимент в микса се получава нещо като скелет от цимента и пясъка, който си е в почвата и така се това ново чудо си държало някакви свойства. Ясно ми е, че няма как да има показателите на чист бетон ама за градински цели не знам и доколко е необходимо.
@hidrazin - за съжаление не успявам да отворя линка за Заздравяване на почвите в строителството - статия на БАН ли е това? В моя случай наистина става дума за доста плитка и песъклива канелена горска почва с минимално количество хумус и органика. Само от едната страна на къщата, където е било нахвърляно почвата е по-дълбока но със същия химически състав.
@schuldiner и kozl- специално в тоя район зимите са доста меки - сняг пада веднъж на 3-4г, та може би циклите на замръзване и размръзване няма да са толкоз чести, че да компрометират материала
@nikolson - ами на око ги докарвам към 90м2 като площ - ако ги смятам по 20см дълбочина се връзват 18 кубика
stamenov1 - специалист
Преди години във форума е писано за льосо бетон .
viewtopic.php?f=19&t=28067&start=10

Попаднах и на една статийка.
https://fondeco.ru/bg/stabilizaciya-gru ... nye-etapy/
nikolson - майстор
За мен това количество (18 м3) е достатъчно да извикаш бетон помпа. За ден ще си готов.

Тема "Почвобетон - има ли такова животно?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: