Всички въпроси за вилата.
Johny - майстор
Тани написа:
Johny това сега ли го измисли или говориш от опит? От къде да си купя Депрон 20-30 мм ? Защо според тебе по-добре външна , отколкото вътрешна?
Защото така казват специалистите:
http://marisanbg.com/termoflex.php - обърни внимание на температурната крива
http://venives.dir.bg/_wm/pbasic/?df=4444
Депрона не е 20-30мм., но аз изброих и други материали. Ето какво казват хората за Депрона:
Ние имахме мухъл само в едната стая, тази на сина и от както налепихме депрон от вътрешната страна не мухлясва. А преди все миех с доместос и пак мухлясваше. Сега с депрона (6мм) стените не изстиват и не се получава конденз, затова и мухъл няма. Ние сме налепили само на външните стени , които изстиват и се получава конденз. Тази година мухляса само затворения балкон, но днес го измих и ще го облепя с депрон. Надявам се другата зима и там да не мухлясва.
http://forum.bg-mamma.com/index.php?PHP ... msg1510801
Значи, моята специалност не е строителство и в часност-топлоизолация, но...
Когато решихме да санираме нашата панелка, аз изчетох маса мнения по въпроса. Това, което ви посочих в предния пост, смятам за меродавно, защото навън в момента е - 14, -15 С, а аз се топля в хола с една печка "TESY"/климатика ми отказа още преди Нова година/. Работи на 1kW и даже отвреме на време я изключвам, защото ми става горещо. Нощно време с нищо не отоплявам хола и сутрин е 17-18 С.
Та на въпроса: апартамента ми е краен и съм го изолирал с 50 мм. стиропор, като тези под и над мене са по същия начин.
И между другото, не искам с никого да споря, защото както казах, не съм специалист. Но разултатите са такива, кавито вече ви казах.
По въпроса с мухъла: В кухята си имах мухъл в ъглите, където е железобетон. В същият ъгъл, но стената с "YTONG"- нямаше мухъл. След санирането с мухъла приключих тотално.
8180 - майстор
Johny написа:
И между другото, не искам с никого да споря, защото както казах, не съм специалист.
Това е похвално. И аз няма да споря (и аз не съм специалист), но ще ти обърна внимание, че влизаш в противоречие със сайтовете, които САМ цитираш. Отделен въпрос е, че и самите сайтове си противоречат.
Хвърлих им едно око и никъде не срешнах:
1.ИЗВОДА:
Johny написа:
Най-добрата изолация е отвътре и отвън. Отвън стиропор - >= 50мм.: http://www.austrotherm.com/bg/main6/sub2/11718/ , а отвътре депрон-20-30 мм., фибран или разните подобни.
2. ТВЪРДЕНИЕТО, че 6мм материал (измежду познатите ни) може да се нарече топоизолация. Цитатът от форума http://forum.bg-mamma.com просто го пропускам. Там (поне преди година) имаше САМО ЕДНО лице (по-скоро две с едно име), чието ПСЕВДОкомпетентно мнение се приемаше за ЕДИНСТВЕНО меродавно.

Доколкото разбирам от описаното, собственият ти положителен опит в санирането също се отличава от препоръките ти.
Johny - майстор
8180
Ти нямаш ли си друга работа?! Как не ти омръзна да се заяждаш и да се правиш на УМЕН? От всичките писания, аз взех рационалното зърно и съм доволен. В момента пия водка с доматен сок :drinkers: , топло ми е :hot: , а ти вече си ми досаден :oops: . Като си такъв специалист, кажи кое е правилното, а не само да следиш за точки, запетайки и несъответствия. Идеята на този форум е как да си помогнем, а не да се правим на УМНИ и ВЕЛИКИ. Освен това по същество с нищо не доказваш, че знаеш правилното решение. Опитвайки се да покажеш знания и разбиране, трябва да се аргументираш. Иначе всичко казано са КУХИ :furz: фрази без покритие. А ако искаш да се заяждаш :kotz: с мене-има си лични. Може и да ти отговоря. В крайна сметка аз споделих опита си какво казват другите по въпраса, а всеки за себе си нека решава дали ще му е от полза.
От твоят пост само едно не разбрах - как да се борим със студа и мухъла. Ще имаш ли добрината да ме освтлиш по въпроса? :?
Тани - модератор
Хей по-полека с тона! Нека критиката да е градивна и не обръщаме спора в кавга!
Опитвайки се да покажеш знания и разбиране, трябва да се аргументираш. Иначе всичко казано са КУХИ furz фрази без покритие.
Johny не можах да разбера какви са аргументите ти че
Ако не може да се направи и от двете страни изолация, то е по-добре отвън, отколкото отвътре.


Не се заяждам , но не съм напълно съгласен с тебе и като ми кажеш аргументите си , че кажа къде МИСЛЯ , че бъркаш , но може и аз да греша и ти или някой друг аргументирано да го докаже! И аз съм съгласен , че един факт значи много повече от 10 мнения и когато фактите говорят.........
Johny - майстор
Тани
Ти на това "градивна" критика ли му казваш?!
Не сме на профсъюзно събрание. И за кое ме критикувате? Че цитирам какво казват други СПЕЦИАЛИСТИ, или че казвам какво съм направил и какви са резултатите от това. Или според тебе трябва да цитирам само местни/от форума/ светила, за каквито някои се мислят.
Ти да си видял тези критикари да правят нещо по различно от това да се заяждат и да се правят на ВЕЛИКИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО ВСИЧКО. Тук си пропуснал запетайка, там стилът ти бил неправилен. Това не било правилно, онова не било вярно. Не съм специалист, но еди кое си не е вярно. Е това на какво ти прилича. Искаш ли да си направя труда да ти извадя от форума колко много постове има с една единствена цел-заяждане/критика по твоему/. И колко хора са "във всяко гърне мерудия"- без да имат нужните познания и практика. Разбирам от електричество и само на тази тема споря с всеки СПЕЦИАЛИСТ, а когато не зная-питам.

Мислех ,че пиша на български, или някой не умее да чете:
Защото така казват специалистите:
http://marisanbg.com/termoflex.php - обърни внимание на температурната крива
http://venives.dir.bg/_wm/pbasic/?df=4444

Прикачен файл

Температурна КРИВА!.jpg
Температурна КРИВА!.jpg (96.03 KиБ) Видяна 3984 пъти
tinalex - специалист
Значи,за вилата вътрешна,за апартамента-външна.
Тани - модератор
Предимства:

* добра топлинна изолация
* значително намаляване на разходите за отопление
* отсъстват топлинни мостове, тъй като топлинната изолация обгръща цялата къща
* акумулиращият потенциал на стените се използва пълноценно
* здравословен и комфортен начин на живот породен от благоприятният и равномерен климат в помещенията
* пълноценна топлинна защита и през лятото, изравняваща климата в помещенията
* благоприятно протичане на температурната крива
* липсва разрушаването на строителните елементи породено от температурните разлики



Недостатъци:

* няма

Понеже си пропуснал края на " факта" си позволих да го допълня , за да се видят и останалите предимства и да се "видят " недостатъците на външната изолация и .... изненадааа ! Ми то нямало недостатъци! То това било най правилното решение! И понеже аз обичам да защитавам мнението си с факти , а не с други мнения ето малко факти:


Факт номер 1 :

Приемаш всяко мнение , което се различава от твоето като заяждане и си мислиш , че има някаква конспирация и всички са против тебе! Повярвай ми , дори да ми покажеш мненията на 100 метереолога и да ми се кълнеш че отвън е топло няма да промениш факта че термометъра показва -10 градуса !

С колегата 8180 сме спорили по тази тема , но за разлика от тебе той използваше формули и цифри и по този начин ми показваше къде греша! И двамата сме признавали грешките си , защото всеки греши , затова аз ценя мнението му , защото знам , че би го доказал и ако му докажа , че греши , ще се съгласи с мен и обратното !



Факт номер 2 :

Препратката която си дал е рекламната страница на материал за ВЪНШНА изолация!



Факт номер 3 :

Вследствие на факт номер 2 не може да се приеме че написаното на страницата е ПЪЛНАТА истина! Нали не вярваш , че
Недостатъци:

* няма
Факт номер 4 :

В подкрепа на факт 3 :

Вътрешно изолирана стена:


Предимства:

* намаляване на разходите за отопление при помещения, които се отопляват рядко и за кратко

Хубаво са го написали хората , но "случайно са забравили" да го споменат като (основен) недостатък на външната изолация! Е нека аз да го добавя като следващ :


Факт номер 5:

УВЕЛИЧАВАНЕ на разходите за отопление при помещения, които се отопляват рядко и за кратко. За сметка на това обаче се увеличава и времето за затопляне на стените и като допълнителна екстра може да се отбележи , че в общия случай стените така и не се загряват за времето на ползване на помещението! Става въпрос за кухня или баня например!

Факт номер 6:

Положението с външната изолация значително се подобрява за помещения , които се отопляват за повече време , като спалнята например . Там стените ПОЧТИ се стоплят сутринта, което за съжаление съвпада с изключването на отоплителния уред! Тогава започват да се използват споменатите акумулиращи свойства на стената и тя акумулира студа за да може да се погрижи за имунната система на стопаните си , като ги обгръща с нежни студени низходящи течения от студените стени . Последните са особено осезаеми при легла и спални които са плътно до стената!

Факт номер 7:

Топлината не се интересува , че ти си хвърлил маса пари за външна изолация и искаш тя (топлината) да се акумулира в стената , а следва физичните закони и бяга на тавана , който при липса на вътрешна изолация не е особена преграда за нея и тя топли... съседите!

Факт номер 8:

Твоите "специалисти в твърдението
Правилно монтирана, системата за топлоизолация ТЕРМОФЛЕКС® намалява разходите за отопление и за охлаждане с около 30 %.
са забравили да споменат , че това би било вярно за къща цялата изолирана , включително и таваните и няма прозорци!!! Това би било вярно , и за ОБЩИТЕ разходи на блока ви ако ЦЕЛИЯ е изолиран. На практика обаче , в една стая само една или две стени са изолирани и обикновено на тях има прозорци. Ако прозореца заема половината площ от стената , то практически ефект от външната топлоизолация не трябва да бъде очакван!


Факт номер 9:

При много ниски температури е почти невъзможно да затоплиш с климатик студено помещение без вътрешна изолация. Климатика работи с часове ,преди да може да загрее стените и да изключи и обикновено през това време е събрал необходимото количество лед , което намалява КПД-то му и въобще не може да стопли помещението и съответно да изключи за да влезе в режим. При вътрешна изолация (истинска, а не от Депрон) за броени минути климатика изключва и влиза в режим .Първоначално работи по-често и за повече време ( 15-20 минути) ,докато стопли мебелите , но след час или повече в зависимост от дограмата и дебелината на изолацията включва рядко и на практика има възможност при необходимост да се саморазмразява повече време , отколкото работи за отопление и по този начин да не събира лед!


Какви са основните изводи от тези факти!

Външната изолация е подходяща при постоянно обитаване блокове с парно и на къщи , който се обитават денонощно.Не е подходяща за помещения , които се обитават за няколко часа на ден или още по-рядко , като вили и подобни.

Вътрешната изолация е подходяща за помещения , които трябва да се стоплят за броени минути. Подходящи отоплителни уреди са всички , които могат автоматично да поддържат определена температура .Постигат се значителни икономии на средства за отопление в сравнение с външната изолация, при която трябва да топлим и стените и съседите! Недостатък е по-бързото изстиване на помещението след спирането на отоплителния уред.

Най-добър ефект се получава при комбинирането на външна и вътрешна изолация. Този вариант незнайно защо дори не е споменат от "специалистите" на цитираната страница!


Сега разбра ли Johny , защо не съм напълно съгласен с тебе ! Не защото мнението ти е грешно , а просто непълно! За всеки конкретен случай си има специфично решение!

Забравих да спомена , че за добрия микроклимат в жилището, препоръчвам вътрешната изолация да е с вата , пароизолация и гипскартон , защото гипскартона поема влагата от помещението ,когато е прекалено влажно и я отдава , когато въздуха стане сух и по този начин се явява естествен регулатор на влажността! Също така е препоръчително , за повишаване на акумулиращите (на топлина), механичните и акустичните качества на стените и таваните да се положат два пласта гипскартон.
Johny - майстор
Eто тук човека ти го е казал:
tinalex написа:
Значи,за вилата вътрешна,за апартамента-външна.
Аз съм с външна изолация и съм доволен. Прочети какво съм писал по-горе. Съседът отсреща е с вътешна и не му е достатъчна. Нищо не съм пропуснал-толкова се вмества на страницата с нормален по големина шрифт. Но акцента беше вурху катринката.
Не ти отива да се вживяваш толкова в някои подробности. Моите резултати са ето такива:
Johny написа:
Значи, моята специалност не е строителство и в часност-топлоизолация, но...
Когато решихме да санираме нашата панелка, аз изчетох маса мнения по въпроса. Това, което ви посочих в предния пост, смятам за меродавно, защото навън в момента е - 14, -15 С, а аз се топля в хола с една печка "TESY"/климатика ми отказа още преди Нова година/. Работи на 1kW и даже отвреме на време я изключвам, защото ми става горещо. Нощно време с нищо не отоплявам хола и сутрин е 17-18 С.
А с вашите цитати и точки ставате вече смешни.
За по-евтино би могло да се положи стереопор/казва се стиропор/ и отвътре, НО ЗАЕДНО С мерки срещу пародифузията, обяснена от Тани.
Не се изхвърляйте бе хора с учени фрази. Кажи го с думи прости, че всеки да те разбере. А дебелата вътрешна изолация намалява и без това мизерната жилищна площ/за някои/.
Не зная как е при тебе, но през отоплителният сезон в къщи отоплението работи non stop. Тази тема вече ми стана банална и смятам, че поднесена по този начин, за никого от тези, които питат, няма полза. Независимо кой крив и кой прав. Ако някой е пчерпил знание и идеи от цялото бръщолевене, да каже.
А аз имах по-добро мнение за модераторите. Че са много добри специалисти в дадена област, а не всезнайковци, както някои от нас. И че са малко по-широко скроени, а не......
С това приключвам по темата.
Последна промяна от Johny на вт яну 08, 2008 2:12 am, променено общо 2 пъти.
Тани - модератор
И аз не виждам смисъл да "споря" с тебе , все бягаш от физиката , а наблягаш на психологията , която е много далече от разискваната тема! Факта , че климатика ти е неизползваем , а ти си доволен .... Явно този недоволния от вътрешната изолация или има по-високи критерии от тебе или е с некачествено изпълнена изолация (с Депрон например)

Не виждам нищо лошо човек да е всезнайко в добрия смисъл на думата. За да е "широко скроен" , човека трябва да има много добра обща култура ( всезнайко :-D )

Много лесно е да лепнеш етикет на някого , какъв би ти паснал на тебе по тази тена?

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... highlight=

Надявам се да изтриеш обидните квалификации в мненията си по-горе!
Последна промяна от Тани на пон яну 07, 2008 2:43 pm, променено общо 1 път.
Palawnik - специалист
ОФФ топик
Johny написа:
А аз имах по-добро мнение за модераторите. Че са много добри специалисти в дадена област, а не всезнайковци, както някои от нас.
Задълженията на модераторите да следят дали се спазват правилата на форума. Щом администратора няма забележки и не ги сменя значи трябва да са точно такива.

Тема "мухъл?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: