Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
chapara - майстор
Бе, я сиктир, щом напишеш пруски, без п, няма пускане. Яка демо...градация😄😄😄😄😁
pipilica - майстор
Значи Хидра не си прав за тия с багетите, имам кладенец и две сонди посочени от истински багетист и на всякъде има много вода. Преди доста време взехме една нива под наем да гледаме зеле и трябваше вода пак викнахме тоя човек и каза къде да копаем, Ф150 без обсадна тръба и бензинова помпа 2 цола работеше по цял ден. Е как да не вярваш на такива хора, не че няма и шарлатани, даже са повече, но има и такива които наистина познават.
pipilica - майстор
Скапана платформа.
Последна промяна от pipilica на съб ное 11, 2023 9:14 pm, променено общо 1 път.
pipilica - майстор
...
Последна промяна от pipilica на съб ное 11, 2023 9:14 pm, променено общо 1 път.
nеwage - специалист
Днес премислях наново нещата със сондажа и се сетих, че когато стигнаха 55+ метра и излизаше само скала, вече бях на път да им кажа да спират, когато започна да изхвърля влажна пръст - явно стигнахме жилка.
Тогава майсторите спряха машините и обядваха. Когато после, подкараха пак и надуха въздух с компресора, в дупката се беше събрала доста вода (на видето).
По моя преценка доста повече вода, отколкото сега вадя. Зарадвах се много и продължихме сондажа надолу до 68 метра

Въпросът е - дали сега не е затлачен или при затръбяването са сложили там тръба без нарези? Защото по мой спомен тръбите се редуваха - с нарези и без (от сините тръби).
Освен това не насипаха ситен чакъл около тръбата (пространството между пластмасовите тръби и дупката на сондажа), чак седмици по-късно го направих и то защото един съсед ми каза.
hidrazin - майстор
Това го бях пропуснал...
съб ное 11, 2023 10:47 amnеwage написа:
Освен това не насипаха ситен чакъл около тръбата (пространството между пластмасовите тръби и дупката на сондажа), чак седмици по-късно го направих и то защото един съсед ми каза.
Това си е направо задължително. Стига да е възможно.
Тогава независимо от редуването на тръби с и без нарези водата минава надолу към помпата - дали от външна от вътрешна вътрешна страна.
Дано успееш да си го представиш...
Сега идат дъждове. Изчакай няколко дена (след обилен валеж) и кажи как се е отразили на дебита ти.
А дано...
:partyman:
ivanovbg - майстор
Като гледам видеото водата е много малко. Както казаха моите сондьори - колкото да си измиеш очите. При мен така беше още от 13-тия метър. Като почна така се зарадвах. Викам си евтино ще ми излезе, но с тези думи ме отказаха. Едното им момче- багериста каза, че не е това водата дето е засякъл Като наближиха 25 метра казаха, че още няколко метра не стигнат ли скала ще спрат и колкото вода, толкова, щот сондата им не можела да копае толкова дълбоко в глина и пясък. След метър два стигнаха скалата и се зарадваха. Къщата почна да вибрира, нищо че бяха на двадесетина метра от нея. Началника им ми каза: Нали знаеш за Мойсей дето разцепил камъка и бликнала вода. Хубавата и силна вода винаги е под скалата, като я пробием ще видиш.
Така и стана. На 40-тия метър като бликна водата и стана страшно. Имах парник на около 4-5 метра до дупката, направо го зари с кална вода пробиха още два метра и спряха. Нямало смисъл повече. Та прав беше и багетиста и началника им.
hidrazin - майстор
съб ное 18, 2023 11:21 pmivanovbg написа:
... прав беше и багетиста ...
Без тоя мошеник/ врачка.
:partyman:
nеwage - специалист
съб ное 18, 2023 11:21 pmivanovbg написа:
Като гледам видеото водата е много малко. Както казаха моите сондьори - колкото да си измиеш очите. При мен така беше още от 13-тия метър. Като почна така се зарадвах. Викам си евтино ще ми излезе, но с тези думи ме отказаха. Едното им момче- багериста каза, че не е това водата дето е засякъл Като наближиха 25 метра казаха, че още няколко метра не стигнат ли скала ще спрат и колкото вода, толкова, щот сондата им не можела да копае толкова дълбоко в глина и пясък. След метър два стигнаха скалата и се зарадваха. Къщата почна да вибрира, нищо че бяха на двадесетина метра от нея. Началника им ми каза: Нали знаеш за Мойсей дето разцепил камъка и бликнала вода. Хубавата и силна вода винаги е под скалата, като я пробием ще видиш.
Така и стана. На 40-тия метър като бликна водата и стана страшно. Имах парник на около 4-5 метра до дупката, направо го зари с кална вода пробиха още два метра и спряха. Нямало смисъл повече. Та прав беше и багетиста и началника им.
ами не посмях по-надолу, много пара стана... каквото станало, станало. Ще пием една студена вода и толкоз...
hidrazin - майстор
Не видях някъде да си писал че сондьорите са правили еърлифт (почистване на сондажа) ?
То и няма как да са ти направили. За го направят трябва ... вода. Вода в сондажа. Всички читави сондьори го правят ама ако са намерили вода.
В твоя случай им е било пределно ясно че вода няма, но са си взели парите и са си заминали и то дори без да ти насипят чакъл/баластра около обсадните тръби.
Ако до пролетта не се появи вода, поне някаква ти остават няколко варианта:
- Никой сондьор няма да се навие да дупчи в стар сондаж но може да опиташ да направиш еърлифт. Разбира се за това ще ти трябва вода в сондажа която нямаш.
Ще си докараш 2-3 кубика. То така или иначе вече си се хванал на хорото (дал си хилядарки).
- Ако не помогне, вземи да го взривиш. Не се шегувам. Малко количество долу във водата доколкото я има.
Има фирми които предлагат такива услуги ако не можеш сам (към което не те подстрекавам, макар и елементарно :-D ).
По принцип такъв заряд прави "круша" долу под земята и уплътнява слоевете.
Но в твоя случай (когато няма какво повече да губиш) е вариант с някаква надежда че може да отпуши някой дамар.
И за накрая - задължителното което да направиш:
- Намери врачката-мошеник (багетиста) и му направи главата квадратна.
Парите няма да си върнеш но ти гарантирам че ще спиш спокойно и удовлетворен... :-D
:partyman:
P.S. Така и не разбра че се опитвам да помогна с каквото мога.
Нооооо... от мен няма да чуеш лъжи. Демек да те лъжа че ще изкараш вода когато такава няма и че багетиста "познава".
Особено когато съм го ял (преди десетилетия) от такива боклуци/мошеници и ми остана дископатия...
Ама и ти вече се убеди какви са "познавачи".
P.S.2 Докато си ровех за сондажи ми излязоха още мошеници. То много. Ето ти още едни. Пълна ИЗМАМА.
Тези са от Канзас, Мисури - естествено от САЩ... :lol: Звучи гордо а? САЩ, голямата, малка работа.


Тема "Сондаж с малък дебит - може ли да се подобри?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: