• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Само за статистиката.
Брата изкопа 25 метра, след което го заплаших, че ще му затрупам кладенеца ако не склони да укрепим горната част.
Влизал съм да инсталирам сондажна помпа с полиетиленови тръби.
При копането на последните десетина метра го осигурявах с въже. Имаме едно спасяване, поради скъсване на стълбичката от метална проволка. Скъса се точно на третият метър- беше изгнила от влагата. От тогава ми вика Спас.
Правих кофража на въже. Три метра и половина по надолу вече не можеше да се забие арматура в стените на дупката. На два пъти разбива по половин метър скала, докато копае. Строши един перфоратор Спарки, след което си купи къртача.
Има-няма петнайсеттина години вече.
KingLin - майстор
Miroki, не искам да звучи грубо, но ако беше заретнал ръкави да си вземеш 4-5 пръстена, до сега да си забравил. Не знам каква ти е почвата, но при всички случаи ще е по-лесно 5 метра кладенец, точно където желаеш вместо празни опити за сондаж. Не прочетох подробно всички мнения и не разбрах, защо не искаш с пръстени, но това ти е най-лесния, според мен, начин. За тоя тип сондиране от началото на темата се иска късмет да не уцелваш големи камънаци. За кладенец е по-трудоемко, но по-сигурно, а 5 метра се копат. Вода на 3.5 метра си е голям кеф. Малко копаеш и по-малко ток харчиш за ваденето ѝ. При мен сондажа е 40 метра... При баща ми в кладенеца е на 15 метра водата. Зор беше и за двете. За кладенеца сме кълцали варовикови скали по 60-70 санта дебелина... Варовика мек, къртача само се забива без да цепи камъка. Режеш с шлайфа, като мрежа и къртиш малки блокчета, така е най-лесно. Ама дано не уцелиш такова животно.
miroki - майстор
Чакам да дойде август. И пръстените. До тогава ще забия тръба да съм сигурен на колко ми е водата, за да знам колко пръстена да ми донесат. Естествено те са проблемът. Няма да е първата 3 метрова дупка която ще копая. Става дума все пак за 300лв на метър за пръстен без транспорт. Ще е доста тъпо после да плащам транспорт за още един пръстен.
Ако има приемлива вода с тръба ще си стои така. Не губя нищо, чакам времето да стане. А и ми е интересна технологията. С две думи 30 дена без да вали. Миналото лято беше перфектно с неговите 120+ дена без да вали при нас. Но имах по-важни задачи.
hidrazin - майстор
пон юни 10, 2024 8:56 pmKingLin написа:
Miroki, не искам да звучи грубо, …
ШЪ Мъ извиняФаШ ама звучи не само грубо а и некомпетентно.
Абосианските кладенци са известни от … 1869-та година.
И работят. И при това добре.И с малки разходи за изграждане.
Жокер - и моята сонда е такава. Някъде от края на 60-те или началото на 70-те.
А ти беше? Щото нещо не мога да се сетя… за това че си майстор сондьор и откривател на вода…
:partyman:
KingLin - майстор
пон юни 10, 2024 11:00 pmhidrazin написа:
А ти беше? Щото нещо не мога да се сетя… за това че си майстор сондьор и откривател на вода…
:partyman:
Не знам критическата ли те гони или със времето все по-заядлив ставаш, но нямам никакво намерение да влизам в безмислени спорове. Погледни поста на Мироки и направи разликата с твоя. Човека се аргументира, даде си отговора, не е изпадал в "засегнат съм" позиция и не дава никакъв повод да го мислим за LGBTQ(*$^*&^%#*^& и т.н. Като участваш в смислен разговор си полезен. Сега си... излишен.
hidrazin - майстор
нед юни 16, 2024 6:11 pmKingLin написа:
Сега си... излишен.
В тая тема няма нищо по-излишно от ... теб.
И к'во го съветваш? Да се омаха от копане с риск и да бъде затрупан?
Пък колко съм полезен на miroki - питай него.
Все пак важно е неговото мнение. Не твоето.
:partyman:
KingLin - майстор
нед юни 16, 2024 6:25 pmhidrazin написа:
И к'во го съветваш? Да се омаха от копане с риск и да бъде затрупан?
От думите ти личи, че не си запознат с технологията на полагане на пръстени на ръка за кладенец. Риск от срутвания няма. За плитък кладенец няма по-добра алтернатива и хамалогия по копаенето винаги има, щом целта е да се спести някой лев. Иначе с тежка механизация като това на снимката става за няколко часа.

Прикачен файл:
b.JPG
b.JPG (106.07 KиБ) Видяна 98 пъти
hidrazin - майстор
нед юни 16, 2024 9:35 pmKingLin написа:
От думите ти личи, че не си запознат с технологията на полагане на пръстени на ръка за кладенец.
Убаво. Съгласих се.
Сега бегай да му го изкопаеш. Безплатно, ей тъй приятелски. И щото съвета е твой…
Аз там съм помогнал с каквото мога. За разлика от теб.
:partyman:
KingLin - майстор
Браво, това е похвално, обаче факта, че си там и си полагал физически труд, не прави съвета ми невалиден. От моята позиция, се опитвам да помогна с каквото мога. Това не означава, че трябва да скокна като младо яре, да мина 300 километра и да хвана лопатата. Мироки си е казал условията и се съобразявам с думите му, в това, което предлагам. Не те нападам, примерно ти що не си му дал 1000 лева, да му спестиш мъките. Формата на форума е за споделяне на опит. Приключвам в темата.
hidrazin - майстор
Успех! Приключването е добра идея.
:partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Моля за съвет за Сондаж ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: