Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, предстои ми смяна на инсталацията в апартамента и реших да я изградя с такива тръби с алуминиева вложка, но възникнаха 1-2 въпроса. Чудя се какви точно инструменти ще ми трябват, понеже четох по форума, че става без инструменти максимално бързо и лесно. Един колега ме убеждава че са нужни ножици за рязане на тръбите и калибратор, като рязането конкретно на тръбите било доста трудно без ножиците. Ако може да изкоментирате малко по-подробно по въпроса, ще бъда много благодарен.
masteradmin - майстор
Аз ги режа с ножовка. Трябва ти само гаечен ключ(май беше 17) и водопровен или френски ключ.
masteradmin - майстор
а забравих недей да стягаш много хамалски, защото има една шайба (тази от жълтия метал)дето се врязва много яко в тръбата и веднъж я пробих. По добре да прокапе от някъде и да затегнеш малко след това.

Прикачен файл

01b.jpg
01b.jpg (91.17 KиБ) Видяна 7108 пъти
Мерси за инфото:) А по въпроса за прокапването от металните части /тройници и т.н./ когато минава топла вода нещо да кажеш, че в другите теми бяха писали, че се случвало. Някаква изолация нещо да ги увия?
masteradmin - майстор
Аз съм правил 2 инсталации за парно с тях, там има голяма топлина и налягане и не са мръднали много съм доволен.
pavelari - майстор
за полиетилена има почлници и муфи - пручи как се борави с тях
Тани - модератор
el_barbudo написа:
......и реших да я изградя с такива тръби с алуминиева вложка, но възникнаха 1-2 въпроса. Чудя се какви точно инструменти ще ми трябват
Колега Павелари , чети по добре въпросите преди да даваш съвети или поне гледай картинките :-D :-D :-D , да не вземем да направим някой сакатлък! А иначе аз си ги режа направо с ножа! И съм забелязал ,че на някои модели колена и тетки е по-лесно да вкараш тръбата като само леко развиеш без да ги разглобяваш напълно! Иначе си е направо мъка :wallbash: , особено ако е на неудобно място
zap - помощник
Има и пружини за огъване.. Иначе има опастност да пречупиш тръбата някъде на някоя чупка.
Тани - модератор
на знам заради многослойната структира ли, но много трудно ще я пречупиш.Огъва си се перфектно и без пружина не е като медните тръби, а когато се наложи има и колена все пак!
zap - помощник
Явно съм кадърен - чупя ги без проблем.. :-D
Имам предвид, че се прегъва на дадено място и се получава гаден ръб а не че става дупка.. :? А колената са задължителни за прав ъгъл, но не исках да го заявявам така, че сега ще ме емнат баш майсторите :lol: :cool:

Тема "Полиетиленови тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: