Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте.
Въпроса ми е следния:
Може ли с монтиране на хидрофорна помпа,да се захранва малка къща с две семейства.Има собствен водоизточник в близост(кладенец).
Ако е визможно, какво е необходимо, за да се направи.
Тани - модератор
Възможно е разбира се! Че нали това е едно от основните и предназначения!

А за инсталирането ще ми трябва малко повече информация:

1.Има ли изградена водопроводна инсталация в къщите?

2. Свързана ли е тя към централния водопровод?

3. По какъв начин искате да ползвате помпата:
- постоянно
- ръчно превключване
- когато няма вода- автоматично превключване
- когато няма вода - ръчно превключване
Има изградена водопроводна мрежа, действаща, свързана е с централния водопровод.
Помпата искам да ползвам постоянно, само когато спира тока да минавам на сега съществуващата връзка -към ВиК.
Водоизточника е кладенец, отдалечен на около 10 м. от най-близката връзка за чиста вода.Водата няма да се ползва за пиене.
Благодаря ви предварително за компетентните отговори!
pavelari - майстор
трябва ти помпа с напор 20м /2 бара/ и дебит поне 1литър в секунда. съда е добре да е 50 литров. зави си каква помпа ползваш, не е редно да теглиш от дълбочина над 7-8 метра, защото водния стълб се прекъсва и няма да може да засмукате вода. препоръчвам ръен режим на пускане след като дойде тока - с двубутонна кнопка, контактор и термозащита за мотора на помпата за да имате възножност да завъртите съответните кранчета. също не е зле да се сложи някакво реле за защита от работа на сухо със сонди, които се потапят в кладенеца
Тани - модератор
А , изчезнал ми е отговора! Дано авторът на темата го е прочел преди да се затрие!
Тани, не съм ти прочел отговора, съжалявам, ако не те затруднявам.....
pavelari- мисля да купя готова хидрофорна помпа-Gardena или Danfoss, но мисля, че и на двете помпи съда е по-малък от 50 л.
Готовите варианти на тези помпи не би ли трябвало да са снабдени със съответните защити?
pavelari - майстор
не хидрофорите имат само пресостат за контролиране на налягането - след това идва ред на щепсела и от там направо в контакта. Ако искаш защити допълнително според ситуацията. Е все пак може да попаднеш на някакъв по "разчупен" вариянт със защити, но аз за такива не съм чувал. Ако имаш въпроси пиши - ще помагам, та ако трябва и да помагам физически при монтажа :)
Тани - модератор
Ами идеята за автоматично включване е следната . Монтира се (след водонера разбира се :-D ) един нормално отворен електрически клапан за вода , след него тетка на която през единия изход продължава инсталацията на къщата а на вругия се монтира един нормалнозатворен клапан. Свързваш бобинките на клапаните заедно и се получава така , че като подадеш ток(дойде тока) на клапаните се спира притока на вода от централния водопровод а се пуска водата от помпата . Ако не ползваш ръчно пускане на помпата , което ти е препоръчал pavelari , можеш да ги включиш към който и да е контакт и системата си работи автоматично.Ако слагаш контактор мисля че ще е добре той вместо при помпата да е в къщата близо до клапаните . В такъв случай клапаните се свързват към помпата.

Лично мое мнение е че няма смисъл от такъв контактор. pavelari каква му е идеята ?

При ръчното превклюючване на водоизточниците, просто заменяш клапаните с кранове и вършиш работата на автоматиката :-D . Даже единия кран в този случай отпада , защото така или иначе си го имаш преди водомера!

Успех с начинанието и пиши за резултата!
pavelari - майстор
Тани написа:
Лично мое мнение е че няма смисъл от такъв контактор. pavelari каква му е идеята ?
идеята е, че помпата се задвижва от електромотор чиито пусков ток е много голям и може да скапе контактната система на клапаните или релетата и да стане сакатлък. за това е хубаво да има контактор, чиято намотка да се прекъсва от контактите на всички защити
Тани - модератор
Явно неправилно съм разбрал и съответно неправилно съм задал въпроса! Ставаше въпрос за ръчното пускане след като дойде тока! Защо е необходимо?

Тема "Хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: