• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
adfed - напреднал
Много благодаря за подробния отговор, мисля, че ми се изясни :) Само въпросът с помпенето остава, ще проуча какво се предлага на пазара.
Здравейте,
понеже рядко се случва хората да споделят, когато намерят решение на свой проблем - реших да споделя моя опит с направата на пречиствателна станция (а не септична яма). Живея в къща и преди години следях темата много отблизо, защото исках да изградя лична пречиствателна станция за отпадни води. След много четене разбрах на какъв принцип работи и как ТОЧНО трябва да се реализира. Принципа на работа повтаря азотния цикъл в природата (часовете по биология в училище или малко търсене в интернет). Искам да изкажа огромни благодарности на ФЛО за ценните му коментари по темата.

Има и една фирма, която предлага пречиствателни станции работещи на същия принцип (звучаха като (био)логичен камък, или нещо подобно :-D ) ама нали нямам право да правя реклама. Има много клипчета в интернет как точно изглежда тяхната конструкцията и как работи. Моята е копие на тяхната.

Годината беше 2019. Вече имам 4 години наблюдения и смело мога да заявя, че работи, че наистина е пречиствателна станция, а не просто 2 бидона. На изхода на пречиствателната излиза бистра вода без мирис (на вкус не мога да кажа :rolleyes: ) Около пречиствателната станция не мирише!

Самата пречиствателна станция е много проста за реализация. Прилагам и снимки на конструкцията.

Ще си дам и малко обяснения:
Фаза 1 (белия бидон) отходните води се изливат в него и той трябва да е толкова голям, че "материала" да престои там около два дена. т.е. ако, като домакинство консумирате 10 куб.м. вода на месец, това прави 0,34 куб.м/ден т.е. "първа фаза" трябва да е поне 0.7 куб.м. (колкото повече - толкова повече). Моят е 2 куб.м. В този бидон не трябва да постъпва свеж въздух. Все пак не трябва да е "херметически" затворен, и трябва да му се даде възможност "да диша". В него от анаеробни бактерии се извършва процеса нитрификация.

Фаза 2 (синия бидон) нитрифицираната вода се "промива" през материал с голяма повърхност (в моя случай чувалчета с керамзитени топчета подредени на скари от алуминий - за да не корозира с времето. После един приятел ме попита защо просто не ги наредя в пластмасови касетки за ягоди :? - Що не ме попита по-рано бе Джого ??? ) Между скарите трябва да има малко разстояние, за да може въздуха да циркулира свободно. Тук се извършва денитрификация - преобразуването на нитритите в нитрати от аеробни бактерии.

След това изливате водата "в дерето" бактериите в почвата довършват азотния цикъл и преобразуват нитратите в атмосферен азот.

Има още малко подробности, които не се виждат на снимките:
- Канализацията на къщата продължава нагоре и излиза на покрива с одушник. Това отново си е общо положение, за да се не получава вакуум в тръбите при работа на канализацията. Често се смята за излишен лукс, ама не е.
- Вентилацията със свеж въздух не трябва да се смесва с вентилацията на Фаза 1 (макар при мен да изглежда, че е точно така). По предписание вентилацията на двете фази трябва да се извършва с отделни тръби. Аз съм ги обединил, но осигурявам принудителна вентилация 24/7 с канален вентилатор през одушника на покрива на къщата. Това от една страна осигурява постоянен поток на свеж въздух през Фаза 2 и пречи въздуха да се върне "назад" и по този начин да се смесят вентилациите на двете фази.
- Връзката между входната тръба към Фаза 1 и вентилацията на Фаза 2 трябва да е над нивото на входния материал, защото иначе ще навлезе директно във Фаза 2.
- Водата от Фаза 1 се взима под повърхността, на около 2/3 от височината, като във вертикалната тръба имам четка, която играе ролята на филтър. В противен случай "душа" на Фаза 2 ще се задръсти (почиствайте филъра периодично, за да си нямате неприятности)
- Между Фаза 1 и Фаза 2 има сифон, за да спре свободното навлизане на въздух във Фаза 1.
- "душа" на Фаза 2 трябва да е много добре нивелиран, за да се осигури равномерно поливане на керамзита, максимален обем керамзит впрегнат в работа и максимална ефективност.
- Капака на Фаза 2 (парчето което изразах, за да поместя вътре скарите) после бе върнато обратно, "херметизирано" с уплътнение за прозорци и закопчано с неръждаеми ключали - вижда се на снимките.
- На снимките се виждат още тръби, но това са дренажите на къщата. Финално изхода от Фаза 2 е заустен в една от дренажните тръби. Би трябвало да се вижда на снимките.

Захранване с бактерии не е необходимо. Където има храна има и кой да я яде, но е важно в пречиствателната станция да не се изхвърлят "тежки" химии и хлорни препарати. Това може да убие бактериите. Тоалетна хартия също - целулозата се разгражда бавно и може да задръсти системата.

И още нещо - който има омекотител за вода - той не се зауства в пречиствателна станция от този тип (каквото и да ви обясняват, защото на мен и това се опитваха да ми обяснят !!!). В САЩ това дори е забранено и гаранцията на пречиствателна отпада, ако някой си позволи този "лукс" ! Причината е много проста - образува се слой солена вода в долната част на Фаза 1 (солената вода е по-тежка от сладката, а изхода от Фаза 1 е на високо), намалява полезния обем и отделно подсолява Фаза1. Бактериите, които ни трябват за "магията" не могат да живеят в солена вода и нещата не отиват на добре.

Целия този панаир "живя" 4 години с веменен покрив от фибран (важно е през зимата системата да не замръзне). В момента му се прави истински покрив и стени от термопанели (моето мероприятие всъщност ме напомни да напиша този "отчет").

Надявам се да съм бил полезен :)

Прикачен файл

IMG_20200920_123509.jpg Входната тръба към Фаза 1 и вентилацията на Фаза 2.

Прикачен файл

IMG_20200920_123249.jpg Връзката между двете фази и сифона за блокиране на въздуха

Прикачен файл

IMG_20200919_180144.jpg "душа" през който водата се разпределя равномерно върху керамзита

Прикачен файл

IMG_20200906_110031.jpg Скарите във Фаза 2 с торбичи керамзит - "медията" за аеробните бактерии

Прикачен файл

IMG_20200905_130650.jpg Фаза 2 с входа за чистия въздух и конструкцията за скарите с керамзит
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юли 28, 2023 12:02 pmnenov79 написа:
...пречиствателна станция (а не септична яма)....
Благодаря!
Какво влиза в това нещо? Има ли утайник?
kr1100 - майстор
Off Боже колко много мъка има.
schuldiner - майстор
Отлично си се справил и много добре обясняваш! Само ми е странно защо покриваш с фибран, а сега с термопанели, вместо да заровиш с пясък, примерно.

ПП Предполагам бетончето има и друга функция, освен да огради инсталацията. Щото ако е само за нея... цялата сметка май ще е повече от купешка.
пет юли 28, 2023 4:44 pmn_a написа:
пет юли 28, 2023 12:02 pmnenov79 написа:
...пречиствателна станция (а не септична яма)....
Благодаря!
Какво влиза в това нещо? Има ли утайник?
Ако не се изхвърлят "мизерии" утайката е от биологичен произход и с времето се разглажда. Естествено с времето се натрупва някаква и през няколко години ще се налага източване на Фаза 1. Но е много важно да не се изпомпва цялата утайка, а да се остави поне малко, защото от там ще се навъдят новите бактерии. В противен случай ще трябва повече време докато системата се рестартира и заработи отново.
пет юли 28, 2023 8:51 pmschuldiner написа:
Отлично си се справил и много добре обясняваш! Само ми е странно защо покриваш с фибран, а сега с термопанели, вместо да заровиш с пясък, примерно.

ПП Предполагам бетончето има и друга функция, освен да огради инсталацията. Щото ако е само за нея... цялата сметка май ще е повече от купешка.
Бетонното корито го имаше от по-рано. От там минават и дренажите. Има и допълнителен бидон за събиране на вода. Иначе си прав. Най-лесно и подходящо е да се зарови и да се остави достъп само до капаците за сервизиране. Ама аз отначало и не знаех как ще заработи и дали няма да ми се наложи да се преправя в движение. Нали ми е "за сефте" :) Отделно - това корито е в края на двора и долната му стена се явява и граница на имота и подпорна стена. Надолу е дере.
adfed - напреднал
Мислех си, че ще е хубаво на двата края на свързващата тръба да се сложат мрежички, за да е сигурно, че няма да преминат твърди отпадъци към втория контейнер или пък топчета към първия. Би било доста ужасно, ако се озова с фекално-стиропорена смес в който и да е от тях :rolleyes: За мое учудване обаче такъв елемент (свръзка за тръба фи 50 с мрежа) май не съществува? Дайте акъл с какво да го направя.
вт сеп 12, 2023 8:29 amadfed написа:
Мислех си, че ще е хубаво на двата края на свързващата тръба да се сложат мрежички, за да е сигурно, че няма да преминат твърди отпадъци към втория контейнер или пък топчета към първия. Би било доста ужасно, ако се озова с фекално-стиропорена смес в който и да е от тях :rolleyes: За мое учудване обаче такъв елемент (свръзка за тръба фи 50 с мрежа) май не съществува? Дайте акъл с какво да го направя.
И това е направено. Водата от първия бидон се взима от 2/3 височина с вертикална тръба, която след нова излиза навън. Във виртикалната част има сложена нещо като четка за т.чиния. Периодично трябва да се проверява и почиства. Да речем веднъж годишно. НЕ слагайте мрежички, че много бързо се задръстват и няма да се оттървете от почистване (от опит на мой приятел) !!! Керамзита/стиропорените топчета няма как да се "върне" назад, защото е в суха среда и не плува. Водата от бидон 1 преминава гравитачно през него
adfed - напреднал
ср сеп 13, 2023 3:16 pmnenov79 написа:
Водата от първия бидон се взима от 2/3 височина с вертикална тръба, която след нова излиза навън. Във виртикалната част има сложена нещо като четка за т.чиния.
Благодаря! Тоест вътре в белия бидон преди сифона има кривка и вертикална тръба, в която е четката, правилно ли разбирам? Как ги вкарахте вътре в бидона и как точно става почистването? А дългата вертикална тръба точно под сифона за какво служи? Визирам втората снимка.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: