Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Johny - майстор
Информация от извовора: по новите норми налягането трябва да бъде 6 бара, а по старите е било 8 бара. При сериозни отклонения трябва да се монтират хидрофорни уредби или регулатори на налягане.
svetliopi44 - Чирак...
:)
Последна промяна от svetliopi44 на пет ное 13, 2009 10:26 am, променено общо 1 път.
Takezo Sensey - модератор
svetliopi44 написа:
София-Опълченска 4-4,5 bar. на 6ет.
Опълченска ...хе хе , значи и аз съм там :wink: с 4-4.5 bar
pavelari - майстор
LazarGanev написа:
Павеларий, като си започнал с разясненията, да те питам - ако манометърът показва половин атмосфера - това налягане ли е или вакуум?
1 атмосфера + 0.5
или
0.5 демек вакуум в зависимост от манометъра
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% ... 1%83%D0%BC

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1% ... %86%D0%B0)

и още много в google.bg

1 атм ~ 1 bar ~ 10 m ~ 100 КРа - границата между вакуум и налягане - т.е. неутрално
Манометрите са два вида едните прибавят тази атмосфера - другите не.
Johny - майстор
pavelari написа:

Манометрите са два вида едните прибавят тази атмосфера - другите не.
Би ли подкрепил с нещо конкретно това твърдение ?!
Половин атмосфера си е половин атмосфера налягане т.е. повече от 760мм живачен стълб, което е прието за нула и служи като база за всички практически измерванив и разчети. Виж си добре първия линк.
Ето конкретно по въпроса: http://toplofikacia.hit.bg/naljagane1.htm
Master_Kenobi - V.I.P.
Брей, от един конкретен въпрос стана цял научен диспут. :-D

Павеларка, признай, брат, че тоя пък се обърка и сгреши. Разбирам ти мисълта, ама просто не си прав в случая. На всеки се случва...
pavelari написа:
...1 атмосфера + 0.5
или
0.5 демек вакуум в зависимост от манометъра
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% ... 1%83%D0%BC...
Сметката горе е очевидно грешна, пък и всички манометри мерят налягането над атмосферното. (Лазар те тури на пързалката и ти се върза.)
Като си държиш манометъра за гумите на колата в ръка, кво пише на него? "Нула", нали? А в твоя линк пише:
В техниката вакуум е всяка област, в която налягането е по-ниско от атмосферното налягане.
Така че, признай си объркването, че хиените :ug: щ`ъ схрускат, па и на мен ше ми се отвори работа да трия мазалото.
Недей, моля те! :prayer:
pavelari - майстор
А аз за да Ви туря на пързалката - няма да коментирам повече...
Понеже много искате да сгреша някъде - е... живейте с мисълта, че съм сгрешил! Да не говорим, чи има грешка и в горния пост на "електро - самурая", който постоянно ми реже главата.


Master_Kenobi , как се мери вакуум?
2v6 - майстор
mangas82 написа:
предстои ми връщане в България след някои друг месец и сам си взел вграден смесител за баня обаче в характеристиките му пишеше че работи до максимум 4 bar а сам останал с впечатление че напрежението на водата в България някъде стига и над 4 бара :?особено ако живееш в по долните етажи на някоя жилищна сграда .вярно ли е това?
В България налягането се движи от 0 (дори и по-малко) до над 10 бара. Това на един и същи адрес в един ден...

П.П. Манометрите обикновено показват относителното налягане - разликата между атмосферното и налягането в тръбата. 0 бара на манометъра означава 1 бар абсолютно налягане (1 атмосфера), като това ще означава различно абсолютно налягане между София и Варна примерно.
Абсолютното налягане по принцип не се използва в спецификациите, защото силите, които действат на стените на тръбите, съдовете, крановете и т.н. са равни на относителното налягане.
Johny - майстор
Ей Мастер, недей да бъркаш с пръст в раната на човека!
Павелари, не е тенденциозно. Само в търсене на истината. Кажи къде е граешка и ще се поправя. Честно!
И нека истината да възтържествува. Амин!
pavelari - майстор
Master_Kenobi написа:
Павеларка, признай, брат, че тоя пък се обърка и сгреши. Разбирам ти мисълта, ама просто не си прав в случая. На всеки се случва...
Сметката горе е очевидно грешна, пък и всички манометри мерят налягането над атмосферното. (Лазар те тури на пързалката и ти се върза.)
Ето това е вица!
Ми освен за налягане, манометрите се ползват и за вакуум.
Един от колегите писа, че има налягане една атмосфера - според теб при една атмосфера има ли налягане? / не говорим за 1 + 1 атмосфера/
Въпроса на ЛАЗАРЧО, който си помислиха всички, че ме е подхлъзнал беше подхлъзващ за тези, които прочетоха линковете, които дадох - те бяха с цел потапяне в лъвината /понеже аз бях само на пързалката/. Лазар попита за показание на манометър - половин атмосфера:

а.\ помпаджийски манометър за налягане: 1 /атмосферното налягане/ + показанието 0.5 - и така бях писал 1+ 0.5;
б.\ 0.5 ~ 500 mbar - това е показание за вакуум, при друг вид манометри - въпреки, че скалата е логаритмична и 500mbar не е на средата на скалата - математически това си е половин атмосфера.

Все пак изках да съм изчерпателен и точен в отговора си а някои спецове се сцепиха от кеф, че има мноооого голяма грешка, допусната от ПАВЕЛАРКАТА...

И понеже сега Лазар ще каже ама то у дома няма вакуум - задачка закачка: 3-ти вид манометър, ДИФЕРЕНЦИАЛЕН, показва 0.5 какво може да значи това - за да си пречупи малко праволинейното мислене?

2V6 - много качествен пост.

Тема "колко е налягането на водата в bar в българия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: