Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Каналски - специалист
Извън Темата ! с бандерол ..
:? к'во да кажа ... аз ще взема пълен стъклен амбалаж, ще спрем на изходите от Пловдив ти да вземеш "инертни материали" , ще се качим горе , ще седнем ... и ей така от 3-4m разстояние като го погледаме погледаме, решението само ще се появи или на другият ден просто само главата ще ни боли !
bisoft - специалист
Мъдър отговор,
Мирише ми повече на "мохабед" отколкото на решение, но и така става.:)
Ти от Пловдив ли си ???
xelax - напреднал
Здравейте,
случаят е следният:
наскоро в съседна къща се нанесоха нови хора и от момента, в който ги вързаха към ВИК, през определени интервали от тръбите се чува 2-3-секундно пускане на вода (все едно при мен някой е пуснал кранчето, а реално не е така). Това се отчита и на водомера - прави няколко оборота по часовниковата срелка и спира.
Понеже другата къща се намира по-нависоко да не би при тях да не достига налягане и всеки път, когато ползват вода, "разликата" да се навърта при мен (водата връща назад за 2-3 сек.) и след това тръгва при тях?
На какво се дължи проблемът и как може да се реши?
kozl - майстор
Възможно е тоя проблем да се дължи на липса на ОК (обратна клапа) или неработеща такава.
Така като точат по-гоуем дебит съседите налягането пада и ако имаш "балони" (примерно бойлер) по водопроводната ти мрежа от обема на водопровода ще върне в общия водопровод, а като спрат съседите при теб отново ще се допълни инсталацията.
Подобен ефект обаче мое да се дължи на допълване на тоалетно казанче и съвпадение на момента на наблюдението.
А в някои моменти обръща ли се посоката на въртене на маркера на водомера?
xelax - напреднал
чет авг 30, 2018 6:06 pmkozl написа:
Възможно е тоя проблем да се дължи на липса на ОК (обратна клапа) или неработеща такава.
Така като точат по-гоуем дебит съседите налягането пада и ако имаш "балони" (примерно бойлер) по водопроводната ти мрежа от обема на водопровода ще върне в общия водопровод, а като спрат съседите при теб отново ще се допълни инсталацията.
Подобен ефект обаче мое да се дължи на допълване на тоалетно казанче и съвпадение на момента на наблюдението.
А в някои моменти обръща ли се посоката на въртене на маркера на водомера?
Бойлерът се намира веднага след водомера. На входа за студената вода за бойлера има възвратен клапан, нов е и би трябвало да работи. Дали не е от него?
Не съм забелязал казанчето да се донапълва, но ще проверя.
Маркерът досега не се е въртял обратно на часовниковата стрелка.
kozl - майстор
Да ама има едни по-модерни с "диференциални" клапи, комбинирани вентили за бойлери, които и изправни пропускат и в двете посоки, та пак мое да е през клапата на бойлера. А за по-сигурно се монтира клапа на входа, примерно след водомера.
По заинтригуващо е това, че индикатора на водомера не се врътка наопаки, а би следвало ако има изпразване в обратна посока.
Има и едно явление по водопроводите ХУ, без и кратко (хидравличен удар), но ако си се вманячил в откривателство - монтирай манометър на входа и следи налягането, когато има явление на въртение по водомера :?:
jekasus - майстор
Комшиите са сложили хидрофор напряко към общата водоснабдителна инсталация за къщи във вашата махала. Обаче са "тарикати", са спестили филтъра преди възвратен клапан при тях. А може и възвратен клапан са спестили и се чудят, що хидрофора постоянно дрънчи...
kozl - майстор
И тази хипотеза работи, но в схемата па има балони :wink:

Тема "проблем с водомер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: