Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Тани - модератор
Приемам извиненията , въпреки че нямаше нужда да се извиняваш.А честно казано не жиждам и колегата Каналски а се е заяждал , но нека да не захващаме тази тема , че няма да свърши добре!

Та за водомерите.Кои са по-добри не мога да кажа , защото мнението ми ще е субективно , но мога да ти отговоря за цолажа. Резбата на самия водомер наистина е 1 цол но на нея се завиват холендри 1 цол на 3/4 цол и реално на тях се свързва тръба 3/4
bisoft - специалист
Да най-вероятно е така : 1" е холендъра, аз пробвах още в магазина (Baumaxx) а на кутийката пише 3/4" , ОК;
А при дължините м/у изходите на водомера има ли някаква разлика (всички ли са еднакви ?)
Благодаря все пак ...
bisoft - специалист
За водомера : пишат 3/4", а на изводите е 1", но холендрите за него са 3/4" към 1"; другите водомери 1/2" са по 3/4" на самия водомер и с холендри 1/2" към 3/4" на водомера ...
Дължините на 3/4" са 13 см, майче това за всички от този вид е така ?!
Каналски - специалист
bisoft написа:
За водомера : ...
:) много сложно/объркващо е (не за мен)!
В крайна сметка, има Каталог и се гледа в каталога. Всеки производител може да кривне малко и да се получат странни ситуации. Но мисля, че за повечето водомери всички си спазват "някакъв стандарт" за дължината на тялото.
Но например има конструкция водомери без холендрови връзки :) и пр. и пр. най-добре да се гледа Каталога.
bisoft - специалист
Приятелю Каналски,
Аз като по-прост човек, както ме познавате, човек лаик отивам да си купувам в магазина 1" водомер, защото естествено така ми е казал моя водопроводчик (в моя случай това съм си пак аз; НАПРАВИ СИ САМ ?!) и какво гледам, там НЯМА 1"-ви водомери има само 1/2" и 3/4" - какво правя , питам или пробвам сам ... е та днес така и направих - започнах да меря, даже спорих с един "колега" който си взе 1/2" водомер, ами си мисля, че утре ще го върне, защото и той не разбра какво купува ? Трябват разяснения, приятелю ??? но аз мисля, че за себе си разгадах неясността, което естествено споделих, нещо лошо в това ?!
bisoft - специалист
Така и така сме на темата, посъветвайте ме от кой вид водомер да си купя : има едни "сухи", циферблата не се мокрел ?! има едни H/V както за топла, така и за студена вода; някои казват, че за топла вода били с по-хубави уплътнения, както при тръбите - за топла са по-хубави ... Аз ще го използвам за студена, на открито в шахта ? Благодаря предварително !
LazarGanev - "Велик майстор"
Щом е в шахта трябва да е мокър
bisoft - специалист
Е то шахтата е много добре водо и термо изолирана, пък и водомерът е качен "горе" на ниво кота-0. И все пак каква е разликата на "мокрите" от "сухите" ?
В крайна сметка взех BONIGA, чешски, на външен вид готин, с въртящ циферблат - 35лв. де да знам; монтирах го - не се наморкя таблото; в магазина не пише да е "сух" ?!
LazarGanev - "Велик майстор"
Не съм сигурен дали ще го одобрят за в шахта.
Каналски - специалист
Малко обобщение от моя гледна точка, на неспециалист по водомерите:
- Мокри водомери, такива в които отчитащият механизъм има контакт с измерваната течност. Според мен "стара" конструкция. Вероятно относително стабилна механична точност, просто механизма не разчита на някакво индиректно предаване на "механична информация". По мое наблюдение са само за хоризонтален монтаж и лошото е че замърсяването на течноста се отразява на визуалният достъп за отчитане и пр.
- Сухи водомери, такива в които отчитащият механизъм няма контакт с измерваната течност. Според мен "по-нова" конструкция. Различните конструкци са измислени и тествани и сертифицирани, няма място за съмнение. Позволява възможност за практически монтаж на 360°. Има конструкции които позволяват подмяна на отчитащото устройство без демонтаж и спиране на водата.
Заключение:
Не съм чувал някое експлоатационно дружество да предявява претенции за мокър или сух водомер, но България е страна на чудесата! При избор на водомер се съобразява работният му диапазон на отчитане и конструктивни особености свързани с монтажа и отчитането.
Последна промяна от Каналски на вт юли 14, 2009 10:43 am, променено общо 1 път.

Тема "проблем с водомер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: