Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
jopena - помощник
Здравейте,
Купихме си къща в едно село и направихме септична яма на 1,60м отстояние от къщата на съседите. Отстоянието от нашата къща съшо е 1,60м. Ямата е направена от бетонна рамка, суха зидария като стената откъм съседите е изцяло бетонна(въпреки, че те са на по-високо от ямата). Има и преливник. Сега съседа почна да се заяжда, че е много близо до неговата къща понеже му отказахме да се включи към нея. Преди 20 год. в селото е започнат строеж на канализация но са направили само 1 улица.Съседите са свързани нелегално към нея(даже преди седмица разкопаха тротоара и си смениха тръбите) и след като им отказахме започнаха мръсни номерца. Казаха ми, че няма техническо изискване за отстояние при подземни съоръжения.

Ако някой е по запознат би ли споделил опит, информация?

Благодаря.
Каналски - специалист
Уфф , то няма лошо и тук да питаш, ама потърси и някъде другаде.
Примерна извадка от ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА (ЗУТ) старо издание:

Код: Избери всички

Чл. 47.
(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3м от границите на имота.
Чл. 195.
(5) Кметът на общината може да задължи със заповед собствениците на обекти по ал. 1 или 2 да премахнат, преобразуват или ремонтират неподходящи по местонахождение, разположение, вид и материали огради, гаражи, второстепенни, селскостопански и временни постройки, септични ями, канализационни съоръжения, насаждения, както и да извършат необходимите работи в интерес на сигурността, безопасността на движението, здравеопазването, хигиената, естетиката, чистотата и спокойствието на гражданите.
romanpm - майстор
И аз съм на тръни , но засега нямам проблем и все пак да попитам Каналски не ги ли забраниха изобщо ямите ? :? Мисля че са разрешени само пластмасовите цистерни за вграждане които "пчеличката" изсмуква на повикване като се напълни :sad:
Каналски - специалист
romanpm написа:
...
В тази Тема малко се писа по въпроса -> dir.bg | Клуб "Инженери"
Аз не мога да кажа твърдо как са издържани нормативно нещата в БЪЛГАРИЯ !
От моя гледна точка, четири-пет човека със "нормално" изпълнена двукамерна септична яма и заустване във филтрационен кладенец, не могат да "осерат природата". Виж, ако са някакви Маниаци на "битова химия" нямам вече идея как стоят нещата ....

Тема "Законност на септична яма. Проблем със съседи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: