Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте приятели ,поради липса на каквато и да е вода на вилата се принудих да търся такава ... И така,имам стар кладенец добре направен с бетонни гривни на 14 м дълбочина но от 5-6 години няма постъпление на вода,държи 20 см на дъното и това е.Затова се принудих да правя сондаж не ми се наложи да търся човек за намирането на вода тъй като човека с багетите съм аз :rolleyes: намирал съм не веднъж и съм се доказал поне пред себе си.
Намерих точка на която се пресичат три жили през около 10 метра съответно 10,20,30м.
Реших че парите който бих дал на фирма за сондаж с диаметър 140-160мм. Поне до 20-тия а със водния стълб 25-ия метър мога да използвам за да зглобя машина за сондиране и след 2 месеца вече имах такава смея да твърдя че се получи доста добре принципа на работа е ударен с тръба 400мм.
Отворът който се получава е 500-550мм. Нямам възможност да се занимавам само с това и работата се протака във времето от Уикенд на Уикенд някой пропускам и така след месец и малко в момента съм на 11-тия метър излезе първата вода слаба е но е там
И ТУК ИДВА ВЪПРОСЪТ???
Трябва да продължа още поне 13-15м но вече имам някаква вода от 10-тия а както казах нещата се случват бавно и се притеснявам от срутване .
Почвата е глина пасък мергел
Ще съм благодарен на всякакви
мнения
Съвети
Предложения
Опит .....
БЛАГОДАРЯ
miroki - майстор
То горната почва не се е срутила 11м, мергела не вярвам. Вземи си тръба като решиш да спираш.
Та какво точно питаш, как да укрепиш? Дали да продължиш?
Може ли снимка на сондата, че и аз имам да правя подобна гимнастика. Тази дали ще дере стените ако укрепиш предварително? Желонка ли е някаква?
пон май 20, 2024 4:14 pmmiroki написа:
То горната почва не се е срутила 11м, мергела не вярвам. Вземи си тръба като решиш да спираш.
Та какво точно питаш, как да укрепиш? Дали да продължиш?
Може ли снимка на сондата, че и аз имам да правя подобна гимнастика. Тази дали ще дере стените ако укрепиш предварително? Желонка ли е някаква?
Питам им ли вероятност от срутване и какво евентуално бих могъл да направя ?
След появата на слаба вода тъй като тези 11м. Съм ги пробил на сухо но трябва да продължа още надолу имам тръба но ще я поставя след 20-тия метър а тези 15м. който ми остават със моето свободно време ще отнемат още месец два .... ? Като по горе написах теренът е с лека денивелация пясък с мергел и глина * отворът е с диаметър 500мм.
За снимки ще се опитам да кача дано успея

Прикачен файл

IMG-647b68230bf6fd5a6661adcaaf559a68-V.jpg
miroki - майстор
Да, разбрахте от снимката. Няма как да сложиш тръби и да докопаваш.
Всички първо копаят после тръбите. Мергела ще е долу и едва ли ще падне. Единствено при ръчното е обратното.
Аз търся нещо спираловидно да издълбая 3,50. Че по спомен водата в другия парцел беше на толкова. И ако няма силна вода, тогава с лопатата. За начало и Ф 20 см. ми стигат.
Видях дори вариант с бензинов свредел и пренаправено свредло. Но няма от къде да намеря такова.
пон май 20, 2024 6:34 pmmiroki написа:
Да, разбрахте от снимката. Няма как да сложиш тръби и да докопаваш.
Всички първо копаят после тръбите. Мергела ще е долу и едва ли ще падне. Единствено при ръчното е обратното.
Аз търся нещо спираловидно да издълбая 3,50. Че по спомен водата в другия парцел беше на толкова. И ако няма силна вода, тогава с лопатата. За начало и Ф 20 см. ми стигат.
Видях дори вариант с бензинов свредел и пренаправено свредло. Но няма от къде да намеря такова.
Просто си направи
miroki - майстор
Издадох си желязото. Има и доста майсторлък в направата. Да не говорим, че нямам и бензинов свредел.
kr1100 - майстор
вт май 21, 2024 3:17 pmmiroki написа:
Издадох си желязото. Има и доста майсторлък в направата. Да не говорим, че нямам и бензинов свредел.
С подходящи тръби по диаметъри. Но задължително с по 2 отвора на тръба на разстояние поне 5 см и на 90 градуса. Болтовете високоякостни / в КРЗ -то имат такива/.
Но с моторен е опастно да не ти изпочупин ръцете като те завърти при среща на свредлото с голям камък или дебел корен. То и с нормалното свредло на моторния е така .Леко подаване по дълбочина и макс. средна газ.
Иначе копай яма 1х1х1м и надолу със свредела.
hidrazin - майстор
пон май 20, 2024 6:34 pmmiroki написа:
Аз търся нещо спираловидно да издълбая 3,50. Че по спомен водата в другия парцел беше на толкова. И ако няма силна вода, тогава с лопатата. За начало и Ф 20 см. ми стигат.
И що 20 см а просто не набиеш надупчена тръба с шило/връх?
Все пак са някакви си 3,5 метра.
Аз съм така от време ОНО само че с набита на 6,5 метра тръба.
:partyman:
miroki - майстор
Да събера потопяема помпа. Ти какъв диаметър заби? И до къде се правят дупките? По рано беше пробито с нещо като желонка. 6-7 см. отвора към 10 изглеждаше. Колкото да се види има ли вода. Не е копано под вода. И беше затиснато с един камък. Само дето изораха двора с трактор без да ме питат. И сега не знам къде е. Освен по багетите.
Та ще почвам отново. Накрая ще хвана лопатата. Но още се ослушвам.
hidrazin - майстор
ср май 22, 2024 11:00 ammiroki написа:
Да събера потопяема помпа. Ти какъв диаметър заби?
О, аз нищо не съм забивал.
Сондата е още от дядо ми. По нашия край масово са такива.
Тръба цол и половина и на върха заварено струговано шило/връх.
Първите към 60-80 сантиметра надупчени със свредло 6мм - към 50-тина дупки. Не повече.
Това се забива на определена дълбочина според региона. При нас е около 6 метра.
И започва изпомпване ... С водата излиза калта/пръстта и пясъка а отдолу остава само камънака.
Оформя се нещо като каверна/дренаж/подземен резервоар ... където се събира водата.
Но при теб не знам каква е структурата на почвата в дълбочина.
Все пак ако копнеш дупка 1 метър и от там надолу със свредел направиш още метър - ще ти остане само метър и половина за набиване.
С големия чук и напред... Че то коловете за доматите ги забивам на 50-60 санта бре.
Примерно:





Но тоя набива доста повече от твоите 3,5 метра.
Аз ако знам че вода има 3,5 метра, ще ги изкопая с лъжичка за кафе. :-D
:partyman:

Тема "Моля за съвет за Сондаж ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: