• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, от скоро имам странно пукане на бойлера при започване на нагряване аристон велис ево 80, който е монтиран хоризонтално и е от 5 месеца. Обадих се за рекламация и след оглед ми казаха, че имам високо налягане в системата и след измерване се оказа, че е 6 бара. След това ми казаха, че е високо и се налага да монтираме регулатор на налягането. След монтажа при нагряване на бойлера почна да се покачва до 8 бара и си ги държи до пускане на водата от някой смесител. Започна да ми капе от клапана на бойлера, преди монтажа на регулатора не капеше, просто ако имаше някоя капка. Какво да направя дали да не го махнем регулатора ? Благодаря предварително.
LazarGanev - "Велик майстор"
:-D Чувал съм, че жена, вода и ръжда тръгнат ли, нямат спиране. Просто настрой регулатора на по-ниско налягане. Той преди бойлера ли е монтиран или след водомера? В регулатора има вграден възвратен клапан и той не позволява да се връща вода към водопровода, затова капе. Дренирай си предпазния клапан и не се кахъри
kozl - майстор
пон ное 28, 2022 1:00 amAngel34 написа:
Здравейте, от скоро имам странно пукане на бойлера при започване на нагряване аристон велис ево 80, който е монтиран хоризонтално и е от 5 месеца. Обадих се за рекламация и след оглед ми казаха, че имам високо налягане в системата и след измерване се оказа, че е 6 бара. След това ми казаха, че е високо и се налага да монтираме регулатор на налягането. След монтажа при нагряване на бойлера почна да се покачва до 8 бара и си ги държи до пускане на водата от някой смесител. Започна да ми капе от клапана на бойлера, преди монтажа на регулатора не капеше, просто ако имаше някоя капка. Какво да направя дали да не го махнем регулатора ? Благодаря предварително.
Изглежда предпазният клапан на бойлера е 3в1. Този клапан е двупосочен. В кеклата на обратния клапан има вграден предпазен клапан, който отваря когато налягането в бойлера стане с около бар повече от това в тръбите за студена вода. Целта е разширения обем на загрятата в бойлера вода да се влее в обема на тръбопроводите за студена вода и по този начин да не капе през чучура на комбинирания клапан. И вероятно за това не е откапвало от чучура на клапана.
Обаче след монтажа на редуцир вентила налягането в бойлера се е повишило щом е прокапал от чучура на комбинирания клапан.
Щом пишеш за налягане 8 бара, предполагам има манометър след редуцир вентила.
Та и аз да попитам какво налягане показва манометъра докато тече малка струйка топла вода от смесител и къде е монтиран ред.вентила? Ако е непосредствено преди бойлера може пукането да е спряло, защото да е било по причина пускане на студена вода от смесител нейде из целия водопровод :?

По мое мнение и не само, когато се инсталира редуцир вентил преди него трябва да се монтира филтър. Малки твърди песъчинки са в състояние да предизвикат пропуски в кеклата на редуцир вентила и налягането пак ще се вдига като няма консумация.
А може би е спрял да пука :?
В крайна сметка съдейки по това, че предпазния клапан капе през чучура си, то налягането е досигнало максималното работно за бойлера. Та се чудя каква е ползата от келепира с редуцир вентила като няма файда :-D
Регулатора е монтиран веднага след водомера. Когато пусна водата веднага пада на2.5 бара. Не виждам никаква файда от този редуцир след като ми надува системата на 8 бара, преди е било 6 бара и не капеше от бойлера. След като бойлера почне да капе сваля налягането на 7.5 бара. Най-вероятно ще е по-добре да го махнем ли ? Не виждам никаква полза от него като цяло освен да регулира входящото налягане само.
radius - майстор
По принцип е много тъпо регулатор на налягане, при липса на консумация да позволява повишаване на налягането, но съм го чувал и от други места. Не знам дали е дефект или някои така работят.
ESPACE - майстор
Естествено че ще се повишава когато загрява бойлера. В регулатора има възвратна клапа, а преди предпазния клапан е връщал във водопровода и налягането е било равно на това в него. Пукането може да е от варовик по нагревателя. Никакъв смисъл не виждам в твоя случай от този редуцир вентил. По принцип се слагат когато налягането е над 8 бара и постоянно тече предпазния клапан.
Явно по-добре ще е да го махнем защото няма никакъв ефект. Всеки втори е майстор вече и затова така се случва. Кой да знае , че се монтира след 8 бара. Пукането също си продължава.
kozl - майстор
пон ное 28, 2022 11:09 amradius написа:
По принцип е много тъпо регулатор на налягане, при липса на консумация да позволява повишаване на налягането, но съм го чувал и от други места. Не знам дали е дефект или някои така работят.
Всички са така след като се повреди уплътняването на кеклата. Все едно кеклов кран след N затваряния и почва да капе в затворено положение, защото се наранила кеклата. И така капка по капка вир - налягането без консумация се вдига.
ESPACE написа:
В регулатора има възвратна клапа
То регулаторът на налягане и предпазният клапан са на принипа на обратната клапа - кекла с пружина. За това регулатора на налягане работи и като обратна клапа.
А щом има кекла посоката на движение на водата трябва да е такава, че да избутва кеклата от затвореното и положение.
krasi92 - майстор
Не го махайте а го настроие на 4 атмосфери. В инструкцията на бойлера си пише за какво налягане е направен бойлера. Повечето са до 6 атмосфери но има и такива до 8.Ако налягането на водопровода е до 6 атмосфери в 4 часа сутринта спокойно може и без регулатор.
пон ное 28, 2022 5:11 pmkrasi92 написа:
Не го махайте а го настроие на 4 атмосфери. В инструкцията на бойлера си пише за какво налягане е направен бойлера. Повечето са до 6 атмосфери но има и такива до 8.Ако налягането на водопровода е до 6 атмосфери в 4 часа сутринта спокойно може и без регулатор.
Беше измерено на обяд 6 бара. Но просто майстора ме е подвел яко. И водомера е на много кофти място монтиран е с 300 зора не знам как ще се елиминира.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Високо налягане на водата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: