Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
boyo - специалист
Здравейте, имам въпрос към тези, които са добре запознати със законовите норми и изисквнаия. В момента ремонтираме жилище в сграда строена много отдавна - подменяме ВиК инсталацията. Действащите в момента изисквания за проектиране на сгради са различни от тези, които са били валидни когато тази сграда е построена. Въпросът ми е, длъжен ли съм да приведа сградата в съответствие с новите закони? Ако го правя, то тогава променям съществуващата инсталация - отклонявам се от проекта , който е правен едно време и в такъв случай не би ли било незаконно от тази гледна точка? Или поне би трябвало да взимам разрешително, да се одобряват промените от днск и т.н. Става въпрос, че законът е за сгради, които сега се проектират, а не за готовите, нали?
pavelari - майстор
как ремонтирате сградата и кой ви възложи това, ще има ли документация за това събитие и най-вече ако стане злополука или авария ще има ли доказателства за вашата намеса....

преценете дали изобщо е редно да се захващате с този ремонт.

иначе ако сте се хванали и сте заложили цена в количествена сметка може спазването на новата нормативна уредба да ви увътри яко.

стандартите са скъпи и се отриват трудно . . .
Ако сградата е построена до 07.05.1987г. се явява търпим строеж и е достатъчно да се сдобиете с удостоверение за търпими строежи от общината. След което си подменяйте ВиК инсталацията спокойно, тази дейност е в обхвата на "Текущ ремонт" по смисъла на закона и не е под разрешителен режим, стига с това да не променяте предназначението на помещенията. Във вашия случай по големия проблем ще са майсторите май.... УСПЕХ!

Тема "норми и законови изисквания" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: