Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hygro - майстор
Цената в случая наистина не е най-важното - като си форумец, ще ти свърша работа с термокамера и безплатно... ако мога да ти я свърша. Термографията е прекрасен метод и наистина разширява неимоверно диагностични възможности на специалиста, но дори и тя не е способна на чудеса. Шири се мнението, че термокамерата е едва ли не лек за всякакви болести и с нея може да се гледа като с рентген, а тя е само уред за измерване и визуализиране на температури - нищо повече от това. С колегата сме подбрали някои по-изразителни снимки, които илюстрират възможностите на технологията, но на практика локализирането на теч с помощта на термокамера далеч не винаги е възможно. Именно неоправдано високите очаквания на много клиенти ме карат вече да не приемам обекти с локализация на течове. По причини от физичен характер съществуват редица ограничения:
  1. Термокамерата може да наблюдава единствено собственото повърхностно топлинно излъчване на обектите, както и отразеното от тях излъчване на други обекти. За структури в дълбочина може да се съди само косвено, от предизвиканите промени в повърхностната температура. Температурният отпечатък на зазидани тръби си наблюдава само, ако през тях тече флуид с различна температура или поради външни причини съществува интензивен температурен градиент.
  2. С термокамера течове могат да се локализират ако:
    • Изтичащият флуид има значително различаваща се от околната среда температура и околната среда позволява образуването на достатъчен температурен градиент, необходим за точната локализация на точката на изтичане.
    • От навлажнената повърхност има достатъчно интензивно изпарение (околният въздух трябва да не е с много висока влажност), за да предизвика наблюдаемо снижение на температурата - поне 0,03-0,05°C. Обилно овлажнената повърхност създава обширно еднородно температурно поле, което също затруднява локализацията. Оптимално приложение за метода са влажни зони, незабележими с невъоръжено око.
    • Намиращата се в капилярите на материала течност променя топлопроводимостта му така, че при въздействие с топлоизточници се образуват зони с различна температура.
    • Намокрената повърхност може да има различен коефициент на чернота от сухата, но това се вижда най-често и с просто око.
    • Наблюдаваната повърхност е достатъчно еднородна и да няма изкривяващи картината резки температурни градиенти, предизвикани от топлоизточници, слънчево греене, структурни елементи като шахти и др.
  3. При липса на изпарение повърхностната температура на влажните зони не се понижава, затова повърхности, закрити с паронепроницаем материал (фолио, фаянс, блажна боя и др.), не могат да се обследват директно. Теоретично могат да се приложат методи, които да направят влажностните градиенти наблюдаеми, но това рядко може да бъде оправдано от гледна точка на ангажираните ресурси.
  4. Използването на термокамерата при локализация на течове от геоложки характер и дефекти в хидроизолацията в приземни помещения е неоправдано. Наблюдават се обширни влажни зони, което е лишено от какъвто и да е практически диагностичен смисъл.
  5. Термокамерите са много добро средство за обследване на течове в плоски покриви без посипка, но за съжаление приложимостта им е ограничена от зависимостта от метеорологични фактори и не може да бъде извършена във всяко време.
Когато отивам на обект с теч, на колана нося винаги три уреда - термокамера, пирометър-термометър-хигрометър и влагомер за строителна влажност. Комбинираният пирометър служи най-вече за диагностициране на кондензационна влага от от термомостове и може да диференцира дали се касае за теч или кондензация точно така добре, както и термокамерата, макар и малко по-бавно. Вече доста опит понатрупах в бранша и мога да потвърдя, че дори с помощта на термокамерата да се ориентирам много бързо в ситуацията, локализацията все пак извършвам с далеч по-простия влагомер. Предвид разликата в цената на приборите, постигнатия резултат и простотата на работа, влагомерът убедително печели по точки.

ПП
Е, ако имах ултразвуков корелатор или поне стетоскоп, щях да предпочета тях :lol:
Transporterr - специалист
малко ми прилича като това дето се пие нещо и после те гледат на ренген .
все пак добро обяснение и полезно да се знае :thumbs:
hexagonbuild - помощник
Колегата Hygro, е дал доста изчерпателно обяснение на казуса с течовете.
Съгласен съм с него ,че термокамерата е само за ориентация и визуализира тръбите при подходящи условия. Аз лично разчитам на влагомерите на TRAMEX за детайлно откриване на източника и на два диелектрични влагомера TROTEC и EXTECH. Има начини да се открие теч и само с термокамера, но според мен всеки резултат трябва да бъде съпоставим с поне още два различни метода. Успеваемостта при мен, при локализация на течове е около 90%, но това се дължи и на сериозния ми опит в строителството.
По отношение на влагата в приземни и сутеренни помещения термокамерите нямат голямо приложение...
Прилагам и две снимки на теч невидим за човешкото око - визулана и инфрачервена.

Прикачен файл

IR0022811.jpg
IR0022811.jpg (53.45 KиБ) Видяна 4877 пъти

Прикачен файл

IR002281.jpg
IR002281.jpg (37.47 KиБ) Видяна 4877 пъти
medel76 - специалист
Малко старо постване но едва искам да попитам:

Възможно ли е от 5 етаж да има теч в банята и да подминава 4 тия и да идва на 3 тия етаж директно?
Как мога да го разбера това?Това се случва всяка година и ми омръзна да се разправям с комшията 4 тия ета.Той дори си направи миналото лято ремонт на банята и все казва че е не е от него,а все аз съм потърпевшата?

благодаря
Junak - майстор
Ако е панел - да, възможно е.
nikolovvd - майстор
Напълно възможно и дори съм го правил. :-D

Тема "Уред за откриване на течове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: