Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Каналски - специалист
Mandela_77 написа:
Мноооого бях щастлив!
Това е всъщност ... май :-) А извода е -> докато не го направиш няма да разбереш :-)
kborisov - специалист
Би било добре да е малко по с практическа насоченост (тип: прави 1, прави 2 ...) че всеки е специалист по нещо си, а това с водата не ми е цел в живота все пак.
kborisov - специалист
Привет.
Леко съм напреднал с водата.
Закопах 100м тръба, 3 чешми, поливна система. Изгоних (преместих) обитателите на резервоара - един тритон и десетина голи охлюва...
Слагам по малко хлор с коагулант, но то и няма нужда твърде. Водата е ледено стъдена и няма и помен от водорасли, а мътилката си се утаява понеже се долива рядко.
Обаче помпичката се скапа. Бръмчи и помпи, но едва-едва. Няма ни дебит ни налягане
И без това смятах да я сменям, че ми трябват 4-5 часа да напълня 6 кубика вода.
Та въпроса пак е "Каква помпа?"
Разсъждавам си в следния ред:
Пак вибрационна не искам май, знам че става и нищо няма да променям, обаче пак ще е бавно, а и трябва да и чистя дупката всяка година след пороите.
(разходи до 150 лв. за помпа)
Остават:
1. центробежна, защото водата е от поток, случват се дребни песъчинки, обаче за 100м тръба и 17м денивелация за тия пари дали е възможно?
2. периферна, защото напора е по-голям, обаче песъчинките ще и видят сметката бързо?
vinkelmen - специалист
Правилната помпа е "центробежна с отворено работно колело". Те са предназначени за транспортиране на вода от реки, канали и пр., но за 150 лв, се съмнявам да намериш. Имам такава, която при 17 m ще ти дава 9 m³/h. Позволява преминаване на твърди частици до 10 mm. Работното колело е неръждаема стомана. Цена 349 лв.
Edit:
Сега обърнах внимание, че тръбата е Ф25. С поносими напорни загуби може да прекараш около 1,5-2 кубика, така че, няма да спечелиш, кой знае колко време за пълнене.
kborisov - специалист
Благодаря. Явно няма да има голяма полза, а не искам да влагам толкова. Явно ще си взема пак вибрационна.

Тема "Помпа за вода от реката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: