• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ок,благодаря!
Здравейте masterrichi, и участници във темата

пиша ви по повод друг сондажен проблем за съвет.
Независимо че темата във форума е от доста отдавна, но припознах в нея част от моите грижи със сондажите.

преди десет дена си направих сондаж на 39 метра.
след промивката с еърлифта имах стълб 8 метра, но най вероятно реално е окло 5м т.к след първото изпомпване за тест на дебита нивото падна на 5. Затова си помилих, че в начаклото е било 8 защото нивото е останало от промивката. Но от друга страна същото се задържа почти два дни чак докато за пръв път използвах помпа за тестване на дебита. Докато промиваха с еърлифта водата (без да се добява нова) се изхвърляше около 25 минути. Дотук добре.

Реших тестовете да ги направя с вибрационна помпа защото:
- имах такава вече с горен всмукател
- казаха ми че няма проблем, ден два да се ползва вибрационна помпа
- за да доизчистя ако има още мътилка
- а и заради пясъка който идва заедно с водата защото знам че с тази помпа мога да се прекарват по-големи частици.

И тук се случи изненада. Изпомпвах окло 12 минути след което водата над нея свърши и я изключих. Половината от изпомпаното отново беше мътилка. След което установих че не мога да я помръдна от дъното а не бях я пуснал съвсем долу. чудих се малко и реших, че ако я включа да вибрира ще мога по лесно да я размърдам. Така и стана. Успях да я изкарам. Преправих връските наново и след няколко часа отново реших да пробвам. Този път не можах да изпомпя и десет литра и тя отново изрева на сухо и отново затъна. По стария начин успях да я изкарам. На следващия ден отивам и нивото е само един метър. Реших че всичко се е запушило и отново извиках сондьорите за повторен еърлифт. Отново възвстановихме що годе малко мътна водица и 8 метра стълб (но пак казвам вероятно е от самия еърлифт). Пясъкът който идва с водата е доста ситен.
И така въпросът ми е:

Каква помпа бихте ме посъветвали да си купя?
bigdragon - майстор
rabank написа:
..... Отново възвстановихме що годе малко мътна водица и 8 метра стълб (но пак казвам вероятно е от самия еърлифт). Пясъкът който идва с водата е доста ситен.
И така въпросът ми е:

Каква помпа бихте ме посъветвали да си купя?
"еърлифт" докато не спре да вади пясък...
После гледай да не е вибрационна.
При такива сондажи първата помпа обикновено се прежалва, за
това гледай да е по-евтина или по-добре под наем, чужда най-добре и т.н. :-D
Krass - майстор
"еърлифт" докато не спре да вади пясък..
+1
Първата ми помпа за 800 лева стои в гаража с изгорял двигател и разбита хидравлика. Сега съм с китайска центробежна два на два цола, но при мен водата е високо. Иначе за вода с повече пясък-винтова.
bigdragon написа:
"еърлифт" докато не спре да вади пясък...
Благодаря за съвета ще помисля сериозно.
Иначе имам ново развитие по проблема но то не е май много положително.
Купих си помпа за 350 лв от Електромаш. Изчислих да я потопя до 1,5 над дъното. след което се прекръствам и .... извади точно една десет литрова туба и стоп. изчаках 30 мин и пак пробвам, но нищо. след това свалих помпата 50 см и извадих още осем литра. След още два часа пак пробвам но само качи налягане, изпръска около 500 грама и пак спря. всичко което извадих си беше мътно. От тук насетне вече не останаха много варианти:
- сондата пак се е запушила с песъчинки.
- просто няма много вода
- задръстил съм новата помпа (което ме съмнява).

единственото най безболезнено нещо за което се сещам е този "еърлифт" наистина докато пясъка се поотмие. той е много ситен и няма да се учудя ако запушва тръбите. Но как да разбера колко време да ползвам този еърлифт. тя уж се избистря за два часа и после го вадим.
Ако някой има други идеи или хрумвания ще съм благодарен.

сега ще изчакам една нощ или цял ден и пак ще пробвам.
ktamen - специалист
Какъв е диаметърът на сондажа?
pipilica - майстор
Ся да ти кажа аз какво направих с една сонда с пясък, много ситен, и малко дебит на водата. Пускаш смукателя ниско до дъното изхода на помпата е на тройник, едното отклонение го връщам обратно на дъното на сондата с един маркуч а другото през кран на ливадата. Отваряш крана и пускаш да тръгне вода и после притваряш крана да тече слабо, и те тека неколко часа. То я ясно че помпата ще види зор с пясъка но дано излезе корава. Като се избистри спускам смукателя по-надолу а маркуча задължително на дъното да вдига мътилка. Мое да е против всекакви правила но се прочисти дупката, ся пак вади пясък от време на време и то само ако пусна трифазната помпа а тя е 2 цола.
Ауу ти вибрационна ли си топнал, поне така разбирам както си писал, вади веднага и вземи некоя стара центробежна с по-голям дебит.
ktamen написа:
Какъв е диаметърът на сондажа?
Сондажа е с диаметър 140 мм.
вибрационната помпа вече съм запратил в ъгъла бараката :)
Днес след 16 часа престой извадих само два литра, което е умопомрачително зле.
Учудването ми идва от там, че когато промивахме с Еърлифта всички ми казваха че вода явно има защото след като спрем да му подаваме воден стълб (да му наливаме вода отгоре) на Еърлифта, той продължаваше да хвърля още около 15 - 20 минути и накрая пак оставаха около 7 м воден стълб.

Не мога да разбера защо в единия случай уж има а в другия е трагедия. А пустите му медни клечки постоянно поакзват че това е мястото.
ktamen - специалист
Хобито ми е да ровя по рекичките http://bgprospector.com/phpbb/index.php ... dd7e8ce702 Между другото Мастерричи го познавам, щото и той има подобно хоби.
Случвало се е да ровя до съвсем слабо ручейче и като отместя някой камък да шурне силна вода, която да удвои и дори да утрои дебита на рекичката. Обаче ефекта е краткотраен, обикновено трае няколко часа или максимум няколко дни, камъкът е като тапа на резервоар с вода в склона на дерето. Като махна "тапата" и водата се излива в ручейчето, но бързо свършва и не се знае кога резервоарът ще се напълни отново, а може и никога повече да не се напълни.
Предполагам, че ти си улучил точно такъв резервоар, но вече си го изпразнил.
Питах за диаметъра за да ти препоръчам някаква евтина помпа, която да скапеш с пясъка, ама щом вече няма вода, не знам дали има смисъл да продължаваш с опитите.
Въпреки, че самият аз съм си играл с медна тел и за моя изненада имаше почти пълно съвпадение с местата, посочени от друг, аз не ги вземам много на сериозно.
hidrazin - майстор
rabank написа:
... А пустите му медни клечки постоянно поакзват че това е мястото.
Що не почна с това??? Ти просто нямаш вода. Поне не и на тази дълбочина.
Бива ли голям човек, пък да вярва в Дядо Мраз? :-D
Виж дали наоколо няма друг сондаж и как стоят нещата там - дълбочина, дебит...
:partyman:
P.S. Боже, Боже, Боже ... а не съм особено вярващ... :?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

Тема "Сондаж-проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: