• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
masterrichi - специалист
Здравейте ,имам голям проблем с един сондаж.Значи докарах един човек дето търси вода с пръчки и ми каза че дамара е на около 20 м.Почна сондата да копае ,почвата е глина и на около 22 метър стигнах слой пясък,продължих надолу още 8 метра пак в твърда глина с 300мм.диаметър.Имаше някаква вода, но не можа да се прецени дебита със сондата.Пуснах тръби 160мм/7,7мм. после около тръбите ситен речен филц 5-15мм.И почнахме да продухваме с компресор 4 часа.Този с компресора ми каза че имам около 400л.на час дебит.След 4 дена взех сериозна помпа трифазна и почнах да точа имаше воден стълб 6 метра.Помпата го точи за 5 мин.и трябва да минат 14 часа за да се напълни пак.Въпросът ми е да продължавам ли сондажа надолу и с какво да извлека филца за да изкарам тръбите или съм уцелил някоя каверна и ми гълта водата.
Последна промяна от masterrichi на съб юли 24, 2010 9:04 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
400 Литра на час е малко дебит , но пак нормално .И наистина една 3-4 цолова потопяема помпа ще го смукне за минути .За тези минути колко литра вади :? по принцип още несе е прокарал дамара , ама на това дали може да се разчита -тоест сега водата е наблизо и постепенно ще си намери лесното към сондажа -иска сега по често точене да пробива подземно .Няма как да пуснеш 1 пресовка долу да отвори процеп -положил си тръбите .Това ми го казваше един стар вълк от бранша , сондйор .Понякога дебитите са малки от сондажите и прехвърлят събирайки вода в други обемни съдове , но това може да не те удовлетворява. :wink: Не винаги или навсякъде може да се постигне голям дебит 2-3-5 кубика на час .Наблизо в местността има ли сондаж с по добри резултати :? За термопомпа ли ще го ползваш или за поливане .
masterrichi - специалист
Помпата е с изход 63мм.и пълня съд 150 литра и свършва водата и се пълни чак на другия ден.В краен случай ако не се отпушат дамарите ще му пусна една пресовка 400гр.тротил.А на мен ми трябва сериозен дебит ще захранвам 13 къщи и явно ще бия друг сондаж.
LazarGanev - "Велик майстор"
Защо си взел мощна помпа, която вади по няколко кубика на час, като разполагаш с дебит 0.4куб/час и резервоар от 350л? Достатъчна ти е била най-малката помпа. При това положение изходът е междинен буферен съд на повърхността и след това хидрофор. Мисля, че този дебит ти е достатъчен за твоите цели (вилно селише ли беше). Да продължаваш надолу е рисковано и трудно
masterrichi - специалист
Лошото е че този дебит беше докато го продухваха с компресора и след 4 дена дебита стана около 150 литра на денонощие.
filmatoplo - майстор
Бил съм свидетел на едно место надупчиха 5-6 дупки и все не излиза голям дебит :? иска по сериозно изследване с по прецизни уреди и диагностика .Това с медния тел и аз го мога -ама кой ще плаща по 40 лв метъра сондаж .
Чаро - Акълия
masterrichi написа:
после около тръбите ситен речен филц 0-15мм.
Колко ситен- пясък ли има в дренажа/филтъра?
На 22м, пясъка дето излезе, колко метра беше или не се знае? С каква едрина?
Най-евтино и лесно ще е да сложиш контролен поплавък на помпата (да я автоматизираш да изключва/включва по водно ниво) и да точиш повечко време. Ако има жила ще тръгне.
С какво сондирахте и каква помпа ползваш?
masterrichi - специалист
Филтъра го направих с речен филц 0-15 мм.А пясъка ми беше около 22 метър и беше около 2 метра слоя и после някакъв бял варовик около 3 метра и пак глина до 30-я метър.Вдруги ден ще се опитам да извадя филца с един твърд маркуч с силна водна струя.Сондирахме с сонда с вода като първо прекара с f 170 mm.а после го разшири с f 300 mm.А помпата ми е на franklin elektric 2,2 kwt.
masterrichi - специалист
Някой знае ли човек който със сигурност да ми каже каде има вода.Че вече 4 човека карам да търсят с багети и всички ми казват на различни места.
Каналски - специалист
masterrichi написа:
Някой знае ли човек който със сигурност да ми каже каде има вода.Че вече 4 човека карам да търсят с багети и всички ми казват на различни места.
Със "сигурност" едвали ! Ама потърси във вашият район някой геолог(хидро-геолог), може да измъкне данни от проучвания в района и да стане малко по-ясна Картинката.
Последна промяна от Каналски на вт юни 29, 2010 10:15 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Сондаж-проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: